21 Haziran 2004 21:00

Kerem Payat'ı kim öldürdü?

Kerem Payat, daha hayatinin baharinda, 19'undaydı. Siirt'in Şirvan ilçesinde çobanlik yaparak ailesine yardimci olmaya çalişiyordu. Ancak bir akrabasiyla yaptigi ve ölümle sonuçlanan kavganin ardindan Kerem'in hayatı altüst oldu.

Paylaş
Kerem Payat, daha hayatının baharında, 19'undaydı. Siirt'in Şirvan ilçesinde çobanlık yaparak ailesine yardımcı olmaya çalışıyordu. Ancak 4 Nisan'da bir akrabasıyla yaptığı ve akrabasının ölümüyle sonuçlanan kavganın ardından genç Kerem'in bütün hayatı altüst oldu. Kavga sırasında vücuduna iki kurşun isabet eden Kerem Payat, tedavi gördüğü Batman Devlet Hastanesi'nde tutuklanarak Batman M Tipi Cezaevi'ne konuldu. Bacak ve ayağından kurşun yarası alan Kerem'in sadece bir gün tedavi gördüğünü anlatan avukat Abdulhekim Gider, "Müvekkilim bir günlük tedaviden sonra tutuklandı. Batman cezaevinde 14 gün kaldı. Ama hiçbir cerrahi müdahale yapılmadı. Yine tam olarak bilemediğimiz bir nedenden dolayı Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi" ifadeleriyle genç Kerem'i ölüme götüren süreci anlattı. Burada 10 gün tedavi gördükten sonra Kerem'in Elazığ E Tipi Cezaevi'ne konulduğunu belirten Gider, "Psikolojik bir sorunu olmadığı halde Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilmesini anlayamadım" dedi. Kerem'in Türkçe bilmediği için kendisine sorulan soruları yanıtlayamadığını ifade eden avukat Gider, şöyle devam etti; "Kerem bu cezaevinde iken görüşmek için yanına gittiğimde iki tutuklunun kollarında görüşme odasına getirildi. Burada kendisiyle Kürtçe konuşmama rağmen hiçbir tepki de bulunamamıştı. Kerem'in bacağındaki ve ayağındaki yaralarında hiçbir iyileşme olmadığı gibi, müdahalede de bulunulmamıştı. Elbiseleri tamamen pislik içerisindeydi. Aşırı bir kilo kaybı vardı. Onu getiren iki tutuklu 5 gündür hiç yemek yemediğini anlattı. Kerem'in bu durumunu gördükten sonra müdahale edilmesi için idare ile yaptığım görüşmelerde bana 'bizim cezaevimiz doldur-boşalt yeri olmuş. Burada ölen bu tür hastalar çok fazla' denilerek talebim reddedildi."

Komada bile zincirlediler Müvekkiline iki ay boyunca hiçbir müdahalenin yapılmadığını ancak komaya girdikten sonra müdahale edildiğini belirten Gider, sözlerini sürdürüyor; "Müvekkilimin 26 Mayıs'ta Diyarbakır Dicle Üniversitesi'ne kaldırıldığını öğrendikten sonra babası Salih Payat ile birlikte hastaneye gittik. Fakat müvekkilimin yaşamsal fonksiyonlarının çoğunun sona ermiş olması ve komada olması nedeniyle sadece uzaktan durumunu izleyebildik. Hasta, bu haliye bile ayağı zincirlerle yatağa bağlanmıştı. Bunun üzerine doktor Ali Akçiçek ile görüştüğümde hastaya cerrahi hiçbir müdahalenin yapılamayacağını, beyin kanaması geçirmiş olabileceğini, ancak ilaç tedavisi uygulayabileceklerini, hastanın tahliye edilerek yanında dilinden bilen bir refakatçının bulunması gerektiğini söyledi."

Hastaneden cezaevine Birkaç kere Şirvan Sulh Ceza Mahkemesi'nden tutuklunun tahliyesini talep ettiğini ancak olumsuz yanıt aldığını kaydeden Gider, "4 Haziran'da tekrar Kerem'i ziyaret etmeye gittik, babası yanında 3-4 gün refakatçı olarak kaldı. Babası 3-4 gün boyunca ağzına yemek ve su vermiş, altını temizlemiş ve kendisi ile konuşmuştu. O günlerde hasta iyileşmeye doğru gidiyordu ancak tam olarak iyileşmemişti. Ama müvekkilim 11 Haziran'da iyileşti denilerek Diyarbakır E tipi Cezaevi'ne konuldu" dedi. 5 gün sonra Kerem'i görmeye gittiğinde yanına bir gardiyanın geldiğini ve Kerem'in durumunun çok ağır olduğunu söylediğini ifade eden avukat Gider şöyle devam etti; "Bunun üzerine başgardiyan Hacı Recep'in yanına gittim o da gardiyanın anlattıklarını anlattı ve hastaneye sevk edemeyeceklerini, Batman E tipi Cezaevine nakli için savcılıktan emir aldıklarını ve hastanın tekrar hastaneye sevk edilmesi için bakanlıktan yazının gelmesi gerektiğini söyledi."

5 gün sonra öldü Avukat Abdulhekim Gider'in anlattığına göre Kerem Payat, Dicle Üniversitesi'nden çıkarıldıktan 5 gün sonra yaşamını kaybetti. Kesin olmayan otopsi raporuna göre Kerem'in ölüm nedeni böbrek yetmezliği olarak gösterildi. Sorumluların cezalandırılmasını isteyen avukat Gider, yetkililer hakkında AİHM, Adalet Bakanlığı ve Cumhuriyet Savcılığı'na şikayet dilekçesi verecek.


KEREM'İN BABASI: OĞLUM HASTA DEĞİLDİ Kerem Payat'ın babası Salih Payat, oğlunun ölüm sebebinin cezaevindeki kötü koşullar olduğunu söyledi. Baba Payat şöyle dedi; "Oğlum cezaevine girmeden önce hasta değildi. Psikolojik sorunları da yoktu böbreklerinde de hiçbir sorun yoktu. Benim tek oğlumdu. Hiç okula gönderemedik çocukluğundan beri çobanlık yapıyordu. Bu yüzden hiç Türkçe bilmiyordu. Derdini anlatamamış. Sorumluların cezalandırılmasını istiyorum."

ÖNCEKİ HABER

ABD'de işsizlik ırk ayrımı yapıyor

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa