21 Haziran 2004 21:00

Irak demokrasiye doyacak!

Irak; 'yönetim devrinin' ardından bir kez daha demokrasi ile tanışacak. Yeni Irak hükümetinin 30 Haziran'dan sonra eylemlerin yasaklanması, ev aramalarının ve gözaltına alınmaların yasallaşması ve sokağa çıkma yasakları dahil birçok baskıcı uygulamayı hayata geçireceği belirtiliyor.

Paylaş
Amerikan yönetimi tarafından oluşturulan yeni Irak hükümetinin, "egemenliğin devrinin" ardından güvenliği sağlamak ve artan direnişi bastırmak gerekçesiyle 'olağanüstü tedbirler' alacağı açıklandı. Irak Başbakanı Allavi, bu tedbirlerin neler olduğu hakkında bilgi vermezken Iraklı bir yetkili sokağa çıkma yasaklarının ve gösterilerin yasaklanmasının gündemde olduğunu belirtti. Saddam yönetimine karşı 1990'lı yıllarda CIA ile işbirliği içinde çalışan Irak'ın yeni başbakanı Allavi, insan hakları ilkelerini ve uluslararası hukuku gözönünde tutacaklarını iddia ederek yükselen direniş hareketini bastırmak için gerektiğinde olağanüstü hal ilan edebileceklerini açıkladı. Allavi, "Yaptığımız her şey, ülkemizi parçalamak isteyen düşmanları yenmek içindir, onlar bize ve Amerika'ya vururken biz ellerimiz, kollarımız bağlı oturamayız" dedi. Kabine üyelerinden isimini açıklamayan bir yetkili ise, Allavi'nin sözünü ettiği olağanüstü 'tedbirler' arasında kontrol noktaları sayısının artırlması, arama ve el koymaya yönelik yasaların çıkarılması ve halk gösterilerinin yasaklanması ve sokağa çıkma yasakları olduğunu belirtti. Söz konusu yasaklamaların Irak halkının günlük yaşamını iyice çekilemez hale getireceği belirtiliyor. Yeni hükümet Amerikan yönetimi ile uzun bir süre işbirliğini sürdürmeyi planlıyor. Hükümet yetkilileri, Amerikan askerleri ile güvenliğin sağlanması için gerekirse tek tek tüm evlerde aramalar yapılabileceğini belirtiyor.

İşbirlikçiler bile rahatsız Geçtiğimiz pazar günü evine bir bombalı saldırı düzenlenen ve dört koruması ölen Irak İçişleri Bakanı Falah el Naqib de bir açıklama yaparak olağanüstü kuralların sadece sorunlu bölgelerde uygulanacağını umduğunu belirtti. Iraklı yetkililerin hiçbiri bu kararların ne zaman ve nasıl alındığını açıklamıyor ve sadece bu kuralların uygulanma süresinin kısa olmasını umduklarını söylemekle yetiniyorlar. Yönetim devri yakaştıkça Iraklı direniş hareketlerinin hedefine, daha çok geçici yönetim ve Iraklı güvenlik güçleri oturmaya başladı. Sadece geçen hafta düzenlenen bombalı saldırılarda onlarca Geçici Konsey üyesi hayatını kaybetti. Bu arada Iraklı yetkililer arasında da Amerika'nın uygulamalarından şikâyetler olduğu belirtiliyor. Iraklı yetkililer, Amerikan askerlerinin ev aramaları sırasındaki tavırları ve yanlış kişileri tutuklamaları nedeniyle halktan tepki gördüğünü ifade ediyorlar.


G.Kore vazgeçmiyor Güney Kore, rehin alınan bir Güney Kore vatandaşının öldürülme tehditlerine karşın Irak'a 3000 asker göndermekte kararlı. Güney Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choi Young-jin, Cumhurbaşkanı Roh Moon Hyun'un başkanlığındaki Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Irak'a asker gönderme tavırlarında değişiklik olmadığını duyurdu. Gönderilen yeni askeri kuvvetle birlikte, Güney Kore, ABD ve İngiltere'nin ardından Irak'ta en çok asker bulunduran üçüncü ülke olacak. Irak'ta rehin alınan bir Güney Korelinin yayımlanan görüntülerinde kaçıranlar, rehineyi öldürme tehdidi savurmuştu. Görüntüde bir ses, "Topraklarımızdan askerlerinizi çekmenizi, daha fazla asker göndermemenizi istiyoruz. Yoksa bu Korelinin kafasını göndeririz" dedi. Bu arada, Nasıriye kentinde görev yapan Güney Koreli doktorlar, vatandaşlarının kaçırılmasını protesto etmek gerekçesiyle Iraklı hastaları kabul etmemeye başladı. Öte yandan, Bağdat'ın batısında, direnişçilerin saldırısında ölen 4 Amerikan askerinin cesedi bulundu.


ABD Felluce'de lanetlendi Irak'ın Felluce kentinde, cumartesi günü 26 kişinin öldüğü Amerikan saldırısını protesto etmek için bugün gösteri yapıldığı bildirildi. Polis kaynakları, Sünni partilerin ileri gelenlerinin çağrısı üzerine kent merkezinde toplanan yüzlerce göstericinin, Amerikan saldırısını kınayan pankartlar taşıdığını, Amerikan karşıtı sloganlar attığını söylediler. ABD, cumartesi günkü füze saldırısında, El Kaide liderlerinden Ebu Musab Ezzerkavi'nin adamlarının sığınağının hedef alındığını iddia etmiş, ABD ordu sözcüsü Tuğgeneral Mark Kimmitt, sığınakta El Kaide üyelerinin saklandığına dair önemli istihbarat edindiklerini, ancak Ezzerkavi'nin sığınakta olup olmadığını bilmediklerini söylemişti.


Siviller öldü, Allavi memnun Irak güvenlik yetkilileri, Felluce'de ABD ordusunun düzenlediği hava saldırısında ölen 22 kişinin ABD'li yetkililerin iddia ettiği gibi militan değil sivil olduğunu söyledi. Irak Başbakanı İyad Allavi ise evin 'teröristler tarafından kullanıldığını ve saldırıyı memnuniyetle karşıladıklarını' söyledi. Iraklı güvenlik yetkilileri, hedef alınan evin kalabalık bir aileye ait olduğunu ve ölenler arasında kadın ve çocukların da bulunduğunu kaydetti. ABD'li yetkililer ise saldırı düzenlenen evin El Kaide'yle bağlantılı olan Ebu Musab El Zarkavi'nin önderliğindeki militanlar tarafından kullanıldığını öne sürmüştü.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İsrail'in Kürt hesabı

SONRAKİ HABER

Cesetleri lime lime ettiler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa