21 Haziran 2004 01:00

Birleşik Metal-İş'te
   Çolakoğlu tartışması

Birleşik Metal-İş Sendikası işyeri temsilcileri dün Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi'nde toplandı. Sabah saat 10.00'da başlayan toplantı, gece yarısına kadar sürdü.

Paylaş
Birleşik Metal-İş Sendikası işyeri temsilcileri dün Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi'nde toplandı. Sabah saat 10.00'da başlayan toplantı, gece yarısına kadar sürdü. Çolakoğlu'nda yaşananlara yönelik eleştirilerin sıkça dile getirildiği toplantıda, örgütlenmenin önemi vurgulandı. İzettin Önder'in dünyadaki ekonomik, politik ve sosyal gelişmelerle ilgili bir konuşma yaptığı toplantıda söz alan Genel Başkan Adnan Serdaoğlu, sendikada, delegelerin onayıyla yeni bir sendikal anlayışın şekillendiğini belirtti. Temsilcilerden önümüzdeki sürece katkıda bulunmasını isteyen Serdaroğlu, NATO'ya karşı mücadele çağrısı yaptı.

DİSK'in kararları DİSK Genel Başkan Yardımcısı da olan Serdaroğlu, DİSK'e bağlı sendikaların önümüzdeki günlerde NATO'ya karşı yapacağı eylem ve etkinlikleri şöyle sıraladı: Bugün işyerlerinde kokart takılacak, yarın bildiriler okunacak, çarşamba günü araçlı konvoy yapılacak, perşembe günü Marmara Bölge Temsilciler Kurulu yapılacak ve konsolosluğa çelenk bırakılacak, cuma günü İstanbul'da bildiri dağıtılarak 27 Haziran'daki mitinge çağrı yapılacak. Bu arada Bölge Temsilciler Kurulu'nda alınacak kararlar uygulanacak. Serdaoğru, 2821 ve 2822 sayılı Yasalar'da yapılması düşünülen değişikliklerin yasayı daha baskıcı hale getireceğine de dikkat çekerek, buna karşı yapılacak eylemlere kitlesel katılım zorunluluğunu vurguladı.

Çolakoğlu eleştirisi Temsilciler, özellikle Gebze'de kurulu Çolakoğlu Fabrikası'nın patron ve Türk Metal işbirliği ile kaybedilmesine yönelik eleştirilerde bulundular, bu süreçte yapılan hatalara tepki gösterdiler. Yasalara rağmen örgütlenmenin başarılabilmesi gerektiğini belirten temsilciler, "varımızı yoğumuzu buna harcamalıyız" görüşünü dile getirdiler. Temsilciler, metal işkolundaki TİS'ler için oluşturulan merkezi komisyonun iyi çalışması, DİSK'in asgari ücretin belirlenmesinde daha etkili olması gibi taleplerini de ifade ettiler.

ÖNCEKİ HABER

Ya emekten yanasın ya hainden!

SONRAKİ HABER

Kayseri Büyük Bürüngüz köylüleri siyanürle altın aramaya karşı çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa