Büyük sınav bugün

ÖSS, bugün yapılacak. Türkiye'de 81 il ve 63 ilçede yapılacak olan sınava 1 milyon 786 bin 924 aday katılacak. 2004-ÖSS'yi kazanmak için; sözel, sayısal, eşit ağırlıklı ve dil puan türlerinin en az birinden 160 puan almak gerekiyor.

Üniversite adaylarının yarışacağı Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), bugün yapılacak. Saat 09.30'da başlayacak olan sınav, Türkiye'de 81 il ve 63 ilçede, KKTC'de Lefkoşa'da; 6 bin 176 binada, 93 bin 4 salonda gerçekleştirilecek. Sınavda, 1 milyon 786 bin 924 aday ter dökecek. Adaylara, sınavda sözel ve sayısal alanlarda çoktan seçmeli 180 soru yöneltilecek. Kimlik belgeleri yanında bulunmayan veya bu belgelerin fotokopisi ile gelen adaylar, sınava alınmayacak. Üniversitelerin yabancı dil bölümlerinde okuyacak adaylar, ÖSS'ye girdikten bir hafta sonra 27 Haziran Pazar günü Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) katılacaklar. 2004-ÖSS'yi kazanmak için; sözel, sayısal, eşit ağırlıklı ve dil puan türlerinin en az birinden 160 puan almak gerekiyor. Üniversitelerin lisans programlarını tercih edebilmek için ise en az 185 puan alma koşulu bulunuyor. Sınav sonuçlarının, 2004 Temmuz ayının son haftası içinde adaylara duyurulması planlanıyor.

src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


AKP'nin balonu patladı Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden üç günlük "Umuda Beyaz Yürüyüş"ün ardından Ankara'ya ulaşan hekimler, önceki akşam Abdi İpekçi Parkı'nda, aralarında çocukların da bulunduğu, sağlık ve diğer kamu emekçileri, işçiler, kitle ve meslek örgütleri ile parti temsilcileri tarafından alkış ve çiçeklerle karşılandılar. Hekimler, talepleri yerine getirilene kadar mücadeleye "devam" dediler. Yürüyüşçü hekimleri karşılama programı içinde "sağlık benim hakkım" konulu resim yarışmasında ödül kazanan çocuklar için ödül töreni düzenlendi. Ardından, üzerinde "Sağlıkta Dönüşüm" yazılı onlarca balon, AKP Hükümeti'nin sağlıkta dönüşümünün nasıl bir balon olduğunu simgelercesine patlatılırken, TTB 2'nci Başkanı Metin Bakkalcı, Türkiye'de hükümetlerin ömrünün kısa olduğunu, AKP'nin de bu süreyi doldurduğunu söyledi. AKP Hükümeti'nin tıp ve sağlık alanının tahrip etmede çok aceleci ve kararlı davrandığını ifade eden Bakkalcı, "Sağlıkta Dönüşüm balonu artık patlama noktasına geldi" dedi. ATO Genel Sekreteri Semih Tatlıcan ise "Üfürdüler ve ancak balon şişirdiler. Bu balonu burada patlatıyoruz" dedikten sonra "Sağlıkta Dönüşüm" yazılı balonları patlatıldı.

Ortak mücadele Hekimlere, yaptıkları konuşmalarla TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Genel Sekreteri İhsan Avcı, DİSK'e bağlı Dev Maden-Sen Başkan Vekili Tayfun Görgün, PSAKDGenel Başkanı Kazım Genç, Halkevleri MYK Üyesi Ender Büyükçulha ve EMEP Genel Başkan Yardımcısı Haydar Kaya da destek verdi. Konuşmacılardan SES Genel Sekreteri Şükran Doğan, konuk değil, "eylemin bir parçası" olduklarına işaret ederek, daha önceki "g(ö)revlerde" olduğu gibi hekimler ve sağlık çalışanlarının bir arada mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı. Parktaki etkinlik, bir hekimin Enver Gökçe'den okuduğu şiir ve Ufuk Karakoç'un türküleriyle sona erdi.


Hekimler 'pes' etmiyor TTB'nin başlattığı eylem sürecini değerlendiren Eskişehir Tabip Odası'ndan Ergül Sivri, sağlığı iyi bir noktaya getirmek ve insanca yaşayacak ücret için mücadele ettiklerini söyledi. Denizli Tabip Odası'ndan Hasan Akışık ise, "Ölümün ve sağlığın ticareti yapılıyor. Kamusal sağlık alanı peşkeş çekiliyor" sözleriyle hekimlere 'sözleşmeli kölelik' dayatılmasını eleştirdi. Diyarbakır Tabip Odası'ndan Ramazan Pokerce, "Biz bütün halkın eşit sağlık hizmeti görmesini istiyoruz" derken, sağlığın yalnızca fiziksel değil, psikolojik, sosyal, siyasal ve ekonomik boyutlarının da olduğuna dikkat çekti. Bölgede yeniden başlayan çatışmalı ortamının bir bütün olarak halkın sağlığını zedelediğini belirten Pokerce, bu durumun düzeltilmesi için adım atılmasını istedi. Muğla Tabip Odası'ndan Cafer Şahin, "Bize kulaklarını tıkayan hükümet kulağındaki tıkacı atana kadar sesimizi yükselteceğiz" dedi. Aydın Tabip Odası'ndan Adalet Çıbık da, sağlık hakkına dokunulmaması gerektiğini kaydetti.

www.evrensel.net