20 Haziran 2004 01:00

ABD kirli savaşı Irak'a taşıyor

ABD'nin Irak'ta direnişçilerle savaşmaları için Latin Amerika'da 'kirli savaşta' yer almış paralı askerleri getirmeyi planladığı bildirildi.

Paylaş
ABD'nin Irak'ta direnişçilerle savaşmaları için Latin Amerika'da 'kirli savaşta' yer almış paralı askerleri getirmeyi planladığı bildirildi. Şili ve Arjantin'de sivil katliamlara katılan ölüm mangalarından güvenlik servisi kurmayı planlayan ABD'nin bu askerleri, ABD Savunma Bakanlığı tarafından ihale verilen şirketleri direnişçilere karşı korumaları için kullanacak.

Pinochet'nin adamları Bu iki ülkede, Irak'a gönderilecek güvenlik servisinde çalışacak kişilerin arasında Latin Amerika'da diktatörlükler zamanında sivillere işkence yapan ve sivilleri öldüren ölüm mangaları üyelerinin de bulunduğu belirtildi. Şili'de uluslararası güvenlik servislerine eleman bir sağlayan bir güvenlik şirketi için çalışan Jose Miguel Pizarro, "Bizim onlara verdiğimiz parayla ABD'nin ereceği mukayese bile edilemez" dedi. ABD şirketi Blackwater'ın güvenliğini sağlamak için ihale aldıklarını söyledi. Felluce'de dört çalışanı öldürülen ve cesetleri linç edilen Blackwater şirketini Pizarro'nun şirketi tarafından gönderilen 5.200 güvenlik görevlisi koruyordu. Şili gazetelerinde yer alan haberlere göre Irak'a 'güvenlik görevlisi' olarak giden Şilililerin en az 37'si diktatör Pinochet'nin askerleri olduğunu yazdı. Diktatörlük için çalışan bu adamların askerlikten emekli oldukları ve af çıktıktan sonra şimdi Irak'ta direnişçilere karşı ABD şirketlerini korudukları kaydedildi. Bu kişilerin bazı ülkelerde savaş suçlusu kabul edildiği için tutuklanma olasıklılarının dahi olduğu bildirildi.

El Kaide rehineyi öldürdü Öte yandan, El Arabiya televizyonu, El Kaide militanları tarafından rehin alınan Amerikalı Paul M. Johnson'ın başının kesildiğini duyurdu. Suudi Arabistan'daki El Arabiya muhabiri, geçen hafta rehin alınan Amerikalı mühendis Johnson'ın başının kesildiğini bildirdi. El Kaide de bir internet sitesinde Amerikalı rehinenin kafasının kesildiğini açıkladı ve sitede Johnson'ın başı kesik fotoğrafları yayınlandı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Uzaktan kumandalı katliam

SONRAKİ HABER

'Türkiye net tutum almalı'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...