18 Haziran 2004 21:00

Zirvenin gündemi işgaller

NATO zirvesine katılacak olan 26 devlet başkanı, yeni işgal planlarını bu masada konuşacaklar. Özel olarak yapılan masa 29 parçadan oluşuyor. Masanın çapı ise 13.5 metre.

Paylaş
NATO zirvesinin gündem ve programına ilişkin çalışmalar tamamlandı. Gündemin ağırlıklı konusu Irak ve Afganistan işgalleri. Zirvede Türkiye'nin Afganistan'a asker göndermesi ve ileride Afganistan'daki birliklerin komutanlığını alması da bulunuyor. NATO zirvesinde, 2002 sonunda yapılan Prag zirvesinden bu yana çeşitli konularda kaydedilen ilerlemelerin gözden geçirilmesi, NATO'nun yeni görevlerinin tartışılması ve gelecekte yapılabileceklerin belirlenmesi öngörülüyor.

Afganistan "Kritik bir döneme girilen" Afganistan'da, eylül ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanı ve parlamento seçimleri öncesinde güvenlik desteği vaadinde bulunan NATO, bu amaçla Bölgesel İmar Ekipleri (Provincial Reconstruction Teams-PRT) kuruyor. Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) ile Kabil bölgesinde görev üstlenen NATO, PRT'lerle ülkenin kuzey ve batı bölgelerine ulaşmayı hedefliyor. NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, İstanbul zirvesinde 5 PRT oluşturulacağını, bu amaçla müttefiklerden katkı beklendiğini bildirdi. Afganistan'da 3 helikopter ve ISAF bünyesinde 150 kişilik personelle bulunan Türkiye'den de "beklentilerin yüksek olduğu" ifade ediliyor.

Irak Devlet ve hükümet başkanları, Irak'ta yönetimin egemen hükümete devredileceği 30 Haziran öncesinde "genel bir durum değerlendirmesi" yapacaklar. NATO, Irak'ta rol üstlenmesi olasılığı konusunda, "yeni hükümetin talepte bulunması halinde kapıları kapalı tutmayacağı" mesajı verirken, İstanbul'da "siyasi destek beyanı" ile yetinmesi bekleniyor. İstanbul zirvesi sonunda, Irak konusunda ayrı bir bildiri çıkacak.

AAOK Avrupa Atlantik Ortaklık Konseyi (AAOK) toplantısında, 26 İttifak üyesi ve 20 işbirliği ortağı buluşurken, bu toplantıya Sırbistan ve Bosna Hersek dışişleri bakanları da gözlemci olarak katılacak. AAOK'da ilk oturum, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin katılımıyla başlayacak. Orta Asya'ya ve Kafkasya'ya daha fazla odaklanmak isteyen NATO, İstanbul'da bu konuda bir belge kabul edecek ve bölge ülkeleriyle ortak faaliyetlerin artırılmasına yeşil ışık yakacak.

İstanbul Girişimi Akdeniz ülkeleri (Tunus, Fas, Cezayir, Mısır, Moritanya, Ürdün, İsrail) ile 1994'te başlatılan bir süreç çerçevesinde diyalogu genişleten NATO, "İstanbul İşbirliği Girişimi" adı altında, Körfez ülkeleriyle (Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Umman, Kuveyt) iletişimi artırma hareketini başlatacak. ABD ve İngiltere'nin Genişletilmiş Ortadoğu Projesi çerçevesinde önerileri doğrultusunda, söz konusu ülkelere, savunma ve güvenlik alanında işbirliği olanağı sunulacak.

Rusya NATO-Rusya Konseyi ikinci yılını doldururken, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İstanbul zirvesine daveti reddetmesi, Konsey bünyesindeki sıkıntıları gün ışığına çıkardı. NATO'nun genişlemesinin Rus kamuoyu ve siyaset dünyası tarafından olumsuz algılanması, bir "kırgınlık" kaynağı olarak gösteriliyor. NATO-Rusya Konseyi, İstanbul'da dışişleri bakanları düzeyinde toplanacak.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'un rengi hangisi?

SONRAKİ HABER

Nato Karşıtı Eylemler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa