18 Haziran 2004 01:00

Irak'ta doğan demokrasi!

Bağdat'ta düzenlenen son intihar saldırısında 35 kişi öldü. ABD Başkanı Bush ise, 'Irak'ta demokrasi doğuyor' diye konuştu.

Paylaş
Irak'ta düzenlenen kanlı saldırılar, her gün onlarca can almaya devam ediyor. Dün sabah Bağdat'ta düzenlenen intihar saldırısında 35 kişi öldü, 127 kişi yaralandı. Ölü sayısının artmasına kesin gözüyle bakılıyor. Saldırının hedefinin asker kayıt merkezi olduğu ve ölenlerin çoğunun Irak ordusuna kayıt yapmak isteyenler olduğu açıklandı.Aynı merkez 11 Şubat'ta da saldırıya uğramış ve patlayan bomba 47 Iraklının hayatına mal olmuştu.

Bush dünyayla alay ediyor ABD Başkanı George W. Bush ise, Irak halkı ve bütün dünyayla adeta alay ediyor. Bush, önceki gece yaptığı açıklamada, "Irak'ta demokrasinin doğduğunu" iddia etti. ABD Başkanı, Silahlı Kuvvetler Radyo ve TV'si tarafından yayınlanan konuşmasında, "Henüz zafer kazanmadık, ama Irak halkını özgürleştirmek için, onların özgürlüğü güvence altına alınıncaya kadar kalacağız. Siz askerler; Irak, Afganistan ve tüm dünyada demokrasinin yükselmesine yardım ederek insanlara acı ve nefretin alternatifini veriyorsunuz. Bu, dünya barışı için çok önemli" diye konuştu.

ABD üssünü vurdular Iraklı direnişçiler ise, önceki gün bir Amerikan üssünü hedef aldı. Balad kenti yakınlarındaki "Anakonda" üssüne yönelik roketli saldırıda 3 ABD askeri öldü, 25 kişi yaralandı. Ramadi kentinde işgalcilere ait bir aracı hedef alan direnişçiler de, 9 kişiyi öldürdü. Ölenlerden 4'ünün muhtemelen yabancı paralı askerler, 5'inin ise Iraklı olduğu öğrenildi. Saldırıda 10 ıraklı da yaralandı. Saldırının ardından, bazılarının polis olduğu belirtilen 7 Iraklı gözaltına alındı.

Boru hatları hedefte Yine önceki gün, iki petrol boru hattına düzenlenen sabotajlar nedeniyle, ülkenin petrol ihracatı tamamen durdu. Sabotajlarla birlikte, Irak petrolünün "güvenliğinin sağlanması" konusunda en üst düzey yetkimi yapılan Gazi Talabani de öldürüldü. Kerkük'te öldürülen Gazi Talabani, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lideri Celal Talabani'nin kuzeniydi. Sabotajların ardından uluslararası piyasalarda petrolün fiyatı varil başına 37.3 dolara kadar yükseldi. Öte yandan, ABD ordusunun, bir Iraklıyı yakın mesafeden vurarak katleden Amerikan askerini "cinayetle suçladığı" öğrenildi. Pentagon'dan bir yetkili, 1. Zırhlı Tümen'de görevli askerin, ülkenin güneyindeki Küfe kentinde 21 Mayıs'ta bir Iraklıyı yakın mesafeden vurduğunu belirtti. Askerin kimliği konusunda açıklama yapılmadı.

ÖNCEKİ HABER

Yaşına inat...

SONRAKİ HABER

Prof. Dr. Yeldan: Yönetim hataları ekonomiyi derin krize sürükledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa