17 Haziran 2004 01:00

İşçi kahvelerinde NATO

Erzincan'da, iş bulmak umuduyla sabahın erken saatlerinden akşam ezanına kadar kahvelerde bekleyen inşaat işçileri, işlerin durgunluğundan yakınıyor.

Paylaş
Erzincan'da, iş bulmak umuduyla sabahın erken saatlerinden akşam ezanına kadar kahvelerde bekleyen inşaat işçileri, işlerin durgunluğundan yakınıyor. Ayda ortalama 10-15 gün çalıştıklarını belirten işçilerin iş için bekledikleri ve halk arasında "işçi kahveleri" olarak tanımlanan mekanlar, zaman zaman güncel politik tartışmalara sahne oluyor. NATO ve ABD'nin Irak'taki direnişçilere yönelik uygulamaları konusunda başlayan bir sohbete biz de ortak oluyoruz. Kenan Okumuş, Bayburt'tan gelmiş, inşaat ve boyacılık işi ile uğraşıyor. Okumuş'a göre Ortadoğu'daki işgalde Türkiye'nin de payı var: "Ortadoğu'da akan kanın bir sebebi de bizim ülkemizdir. Çünkü ülkemizden birçok ABD uçağı kalkıyor" diyor. Okumuş, ABD'yi durdurmanın yolunun "toplum olarak yürümek ve eylem yapmak"tan geçtiğini düşünüyor. NATO konusunda ise şöyle diyor: "Türkiye bir kukla gibi kullanılıyor. Her şeyimizle göbekten bağlanmışız. NATO dağılmalı çünkü bu kurum barış için değil, mazlumların kanını akıtmakta. Amerika'nın jandarması Türkiye'nin de NATO'dan ayrılması lazım. Sivil toplum ve partiler yan yana gelip bir şeyler yapmalı. Mesela televizyonda duyuyoruz şu platform şunları yaptı. Ben diyorum ki Erzincan'da da bu tür platformlar olmalı."

Bu düzenin adaleti! Mehmet Eroğlu, 54 yaşında. İnşaatta usta olarak çalışıyor. NATO'nun mazlumlar için tehlikeli olduğunu belirten Eroğlu, "2000 yılından bu yana, Yeni Dünya Düzeni diye bir şey duyduk. Bunun mimarı da Amerika. Adaletli, huzurlu bir dünya deyip bunu ilan ettiler. İcraatlarına bakıldığında yaptıkları iş insan kanı akıtmak, gözyaşı dökmek, arkada yetim çocukları bırakmak oldu. Getirdikleri adalet bu olmuştur" diyor. Her sabah saat 6-7 arası işçi kahvesine geldiğini belirten 40 yaşındaki Yakup Korkmaz da Irak ve Filistin'deki işgalin son bulması için birlik olunması gerektiğini düşünüyor. Korkmaz şöyle diyor: "Biz Müslüman bir ülkeyiz. Yanı başımızda, komşumuz olan ülkelerde kan, gözyaşı ortalığı kasıp kavuruyor. Her akşam televizyondan yaşananları izleyince kendimi kötü hissediyorum. Bunlara sessiz kalamayız. Burada bir birliktelik oluşturulmalı NATO ve ABD'ye cevap verilmelidir."

ÖNCEKİ HABER

Çelebi'den mücadele çağrısı

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa