17 Haziran 2004 01:00

Parayı ver kurtul yasası

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, TBMM Adalet Komisyonu'nda dün kabul edilen "Yolsuzlukla Mücadele Tasarısı"nı "parayı verip suçtan arınma" tasarısı olarak nitelendirerek, tasarıyla AKP'li bakan ve milletvekillerinin suçtan kurtulmasının amaçlandığını vurguladı.

Paylaş
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, TBMM Adalet Komisyonu'nda dün kabul edilen "Yolsuzlukla Mücadele Tasarısı"nı "parayı verip suçtan arınma" tasarısı olarak nitelendirerek, tasarıyla AKP'li bakan ve milletvekillerinin suçtan kurtulmasının amaçlandığını vurguladı. Koç, Meclis'te düzenlediği toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ağzından, geçen yıl, "damardan girme edebiyatı"na şahit olduklarını ifade ederek "Yaşadıklarımız karşısında, artık damarın hangi damar olduğu belli oluyor" dedi. Yolsuzlukla Mücadele Tasarısı'nın 20 bine yakın yolsuzluk ve hortumculuk sanığına "şartlı af" getirdiğini belirten Koç, "Bu hangi arayışın sonunda ortaya çıkıyor, hangi ihtiyaca göre düzenleniyor? Başta Başbakan olmak üzere AKP kadrolarının samimiyetlerini sorgulamak lazım" dedi. Koç, Vergi Barışı Kanunu çıkarılırken, bu yasadan yararlanmasının söz konusu olmadığını söyleyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın daha sonra sahte fatura maddesinden affedilmek için mahkemeye başvurduğunu kaydetti. Tasarının adının "Yolsuzlukla Mücadele Tasarısı" olmasına karşın içeriğinin "parayı verip suçtan arınma tasarısı" olduğuna dikkat çeken Koç, böyle bir durumun ancak filmlerde olabileceğini söyledi.

Yeni slogan Koç, yeni sloganın "Parasını verdik kardeşim ne konuşuyorsun? Suçlu falan değiliz" olacağını kaydetti. Koç, AKP, "bazı yasal düzenlemelerle, kalan bazı işlerini de hallettikten sonra", milletvekili dokunulmazlığının sınırlandırılmasına ilişkin görüşmelere"gönül ferahlığıyla arkalarında hiç kir, is, pis bırakmadan" başlamayı planladıklarını belirtti. Koç, isnat edilen suçlardan arındıkları takdirde AKP'lilerin dokunulmazlıklara ihtiyaç duymayacak hale geleceklerini belirterek, "Formül bu..." dedi.

ÖNCEKİ HABER

Arıtmayan tesise eylem

SONRAKİ HABER

Üsküdar’da polislere ateş ettiği iddia edilen kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa