16 Haziran 2004 21:00

Sadr'dan ateşkes için bir adım daha

Irak'ın Şii kenti Necef'te ABD'nin ateşkes anlaşmasına rağmen saldıralara devam etmesine karşın Şii lider Mukteda El sadr, milislerine Necef kentinden ayrılmalarını söyledi.

Paylaş
Irak'ın Şii kenti Necef'te ABD'nin ateşkes anlaşmasına rağmen saldıralara devam etmesine karşın Şii lider Mukteda El sadr, milislerine Necef kentinden ayrılmalarını söyledi. El Sadr, yaptığı yazılı açıklamada, Necefli olmayan Mehdi Ordusu milislerinin kenti terk etmesini istedi. Milisleri Necef ve Kerbela'da haftalarca işgal askerleriyle çarpışan El Sadr, bu ay başında işgal güçleriyle ateşkes anlaşmasına varmıştı.

Saldırılar sürüyor Diğer taraftan, Bağdat'ta bir polis aracıyla yabancıları taşıyan bir arazi aracına düzenlenen bombalı saldırıda 9 Iraklının öldüğü bildirildi. Hastane kaynakları, Bağdat'ın 110 kilometre batısındaki Ramadi kentinde düzenlenen saldırıdan sonra hastaneye 4 ceset getirildiğini söyledi. Bu arada görgü tanıkları, saldırıda ölen ve yaralananlar arasında bazı yabancıların da olduğunu tahmin ettiklerini ifade ettiler. Irak'ın Nasıriye kenti yakınlarında da bir polisin öldürüldüğü ve eski Baas Partisi yetkilisinin kaçırıldığı bildirildi. Nasıriye Polis Şefi Radi Muhammed, Ali Hamidi adlı polisin aracının içindeyken kimliği belirsiz kişilerin açtığı ateş sonucu öldüğünü belirtti. Kaçırılan kişinin ise Haydar Sohel olduğu kaydedildi. Hille kenti yakınlarında bulunan işgal güçlerinin üssü önünde de bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu bir Iraklının öldüğü, bir kişinin de yaralandığı açıklandı.

Petrol ihracı durdu Irak'ın Kerkük petrol bölgesi güvenlik sorumlusu önceki sabah uğradığı silah saldırıda öldü. Ülkenin kuzey ve güneyinde boru hatlarına sabotaj düzenlendi. Yetkililer sabatojlar nedeniyle Irak'ın güneyinden ham petrol ihracının tamamen durduğunu ve hasar gören hatların onarılmasının 1 haftayı bulacağını söyledi. Kerkük polisi, Kuzey Petrol Şirketi'nin güvenlik şefi Gazi Talabani'nin, evinin önünde vurularak öldürüldüğünü bildirdi. Kürt kökenli olduğu belirtilen Gazi Talabani'yi vuranların kim olduğu bilinmiyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dezenformasyon terörü

SONRAKİ HABER

Şaron'un rüşvet davasından kurtulamıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa