17 Haziran 2004 01:00

Dezenformasyon terörü

Kitle imha silahı, devrik Irak liderinin El Kaide bağlantısı gibi birçok yalan istihbarat bilgilerini gerekçe göstererek Irak'ı işgal eden ABD, G-8 zirvesinin ardından İran'a yüklenmeye başladı.

Paylaş
Irak işgalinin hemen ardından İran'ın 'sıradaki hedef olduğunu' açıklayan ABD, dezenformasyon terörüne yeniden başladı. Irak'ta 'güvenilir kaynaklara' dayandırdığı istihbarat bilgilerini gerekçe göstererek işgal başlatan ABD, İran'ın Irak sınırına asker yığma hazırlığında olduğunu iddia etti. Irak'la ilgili tüm iddialarının yalanlanmasının ardından İran'a yönelik sert açıklamalarına ara vermek zorunda kalan ABD, G-8 zirvesinde yeniden cesaretlendi. Zirvede ABD'nin İran ve Kuzey Kore'ye ilişkin kaygılarının haklı bulunduğu açıklanmıştı.

ABD'nin provokasyonu Bir Arap gazetisinde yayınlanan ve 'güvenilir Iraklı kaynaklardan' alındığı öne sürülen Irak sınırına asker yığma haberine İran'dan yalanlanma geldi. Gazetede İran'ın sınıra özel askerlerden oluşun birlikler yığıdığı ve Irak sınırları içerisine girme hazırlığında olduğu iddia edildi. İran hükümetinden bir yetkili, resmi haber ajansı İRNA'ya bir açıklama yaparak haberi yalanladı. Hükümet yetkilisi şu an askeri yığınak yapma gibi bir faaliyetlerinin olmadığını ama Amerika'nın çekilmesi gibi bir durumda koşullara göre askeri tedbirlerini alacaklarını söyledi. Hükümet yetkilisi, Arap gazetesinin "güvenilir" dediği kaynaklarını açıklamasını da istedi. İranlı hükümet yetkilisi bu tür haberlerin Amerika'nın Irak'taki varlığını kalıcılaştırmanın meşrulaşması için bilinçli olarak üretildiğini de belirtti.

Tasarı tartışması Öte yandan, İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Almanya, Fransa ve İngiltere'nin UAEA Yönetim Kurulu'na sunduğu 'İran'ın eleşitirilmesi karar tasarısının' geçmesi halinde İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını askıya alma konusunda ahlaki bir taahhüdü kalmayacağını söyledi. Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'na (NPT) göre nükleer barışçıl teknolojiye sahip olmanın bu anlaşmaya imza koymuş her üye ülkenin hakkı olduğunu söyleyen Hatemi, "Bu üç ülkenin sunduğu karar tasarısı çok kötü ve içeriğinde hakları olmayan konulara değinmişler, haklarımızı ihlal ediyorlar. Buna rağmen NPT'den çıkmayacağız " dedi. Hatemi Tahran'ın nükleer programının teknik boyutunu aşarak siyasi boyut kazandığını söyledi. ABD, ise İran'ın, UAEA'ya gözdağı vermeye çalıştığını söyledi.

ÖNCEKİ HABER

İşgalcinin anketi kendini vurdu

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa