15 Haziran 2004 21:00

Türkiye doğal eczane

Yapılan 4 yıllık bir araştırma, ülkenin şifalı meyve profilini çıkardı. Araştırmaya göre, ağaç kavunu nefes darlığına, alıç yüksek tansiyona, armut ağaz içi yaralarına, badem cilde iyi geliyor.

Paylaş
Doğal bir eczane özelliği taşıyan Türkiye'de yapılan bir araştırma, yararlı etkileri olduğu bilinen birçok ürünün, yabani halde dağlarda bulunduğunu belirledi. 4 yıllık bir çalışma sonucu 82 ürünü inceleyen ve Türkiye'nin meyve profilini çıkararak, kitap haline getiren Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ordu Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turan Karadeniz, "Bunların gün ışığına ulaşmasını ve halkın yararına sunulmasını istiyoruz" diyor. Doç. Dr. Karadeniz, AA'ya yaptığı açıklamada, çoğu sadece yetiştiği yöre halkı tarafından bilinen ve dağlarda yabani olarak bulunan meyvelerin, koruyucu hekimlikte, ilaç yapımında veya kültürü alıp yaygınlaştırılarak, kullanıma sunulabileceğini belirtiyor. Karadeniz'in, 4 yıl boyunca yaptığı arazi çalışmasında topladığı verileri, tıp uzmanları, bu konuda yayınlanan literatürler ve yurtdışındaki uygulamalar ile yöre halkından derlediği bilgilerle harmanlayarak yazdığı "Meyvelerle Beslenme ve Tedavi Şekilleri" konulu kitabında, 82 ürünün çeşitli kullanım şekilleri ve yararları anlatılıyor. Buna göre, bazı meyveler ve yararları şöyle: Ağaç Kavunu (Kabızlığı giderir, kusmaya iyi gelir, marmelatı bronşit ve nefes darlığında faydalı), Ahlat (İshali keser, kalbi kuvvetlendirir, idrar söktürücüdür, yaprak ve çiçeklerinden hazırlanan çay, iç kanamaya iyi gelir), Ahududu (Anti-tartar etkisi var, dişler bu meyveyle fırçalanabilir), Akasya (Çiçek ve yaprakları kaynatılıp balla karıştırılarak günde yarım bardak içilirse astıma iyi gelir), Akdiken (İshal keser).

Alıç, kalbe iyi geliyor Alıç (Kalp, damar ve sinir sistemi üzerine sakinleştirici etkisi vardır, yüksek tansiyonu düşürür, kalp kaslarını güçlendirir, emziren annelerin sütünü çoğaltır), Antepfıstığı (Göğsü yumuşatır, idrar söktürücüdür, genel zayıflık ve bitkinliğe faydalıdır, yaprakları kaynatılıp içilirse kolesterolü düşürür), Ardıç (Antiseptik özelliklidir, böbrek ve mesane hastalıklarına, macunu ise basur ve guta iyi gelir, romatizma ve burkulma gibi durumlarda ağrı kesicidir), Armut (Ağız içi yaralarına, uykusuzluğa iyi gelir, hamile kadınların mide bulantısını giderir, tansiyonu düşürür, sinirleri teskin eder), At Kestanesi (Ağrı dindiricidir, damar daraltıcı özelliğinden dolayı varis, flebit ve hemoroite karşı kullanılır, deri uçuklarına, nevraljiye karşı şifalıdır). Badem (Hamile kadınlar karınlarına sürerse çatlamayı önler, basura sürülürse şifalıdır, yağı kulak ağrısına iyi gelir, cinsel gücü artırır), Böğürtlen (Meyveleri çok gelen aybaşı kanamalarını azaltır, müsil etkisi yapar, antiseptik özelliği vardır), Ceviz (Zekayı artırır, sindirim sistemi bozukluğunu giderir, dişeti çekilmesinde etkilidir, damar açar), Çalı Çileği (Meyveleri mikrop öldürücüdür, ishal giderir, adet sancısını düzene sokar, kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive eder, antioksidan özelliğe sahiptir), Çoban Üzümü (Uzun süre kullanılmamak kaydıyla yaprakları idrar yolları hastalıklarına karşı şifalıdır)

Menopozun ilacı Defne (bağırsak kurtlarına, öksürüğe, migrene, kolite karşı etkilidir, böbrek ve mesane kumlarını döker), Elma (Yeni çıkan sürgünleri kaynatılıp tatlandırılarak içilirse damar sertliğine iyi gelir), Erik (Kalp çarpıntısını keser), Fındık (Dimağı kuvvetlendirir, nezleye iyi gelir, menopoz döneminin kolay geçmesini sağlar), Frenk Üzümü (İştah açar, mide rahatsızlıklarına iyi gelir, hazmı kolaylaştırır), Frenk İnciri (Dizanteri ve ishale etkilidir, kan yapar), Gilebor (Tansiyonu düzeltir, adale tutulmalarını ve spazmı hafifletir, kalp-damar sistemini rahatlatır), Hurma (Kansere karşı koruyucudur, dişetlerini kuvvetlendirir, doğumu kolaylaştırır), Hindistan Cevizi (Cinsel gücü artırır, gebelikte faydalıdır), Hünnap (Guatr ve atardamar kireçlenmesinde faydalıdır, ağız, dişeti ve kulak iltihaplarına iyi gelir, tansiyon düşürür) İt Üzümü (Yatıştırıcı, ağrı kesici etkisi vardır), Kara Hurma (Bağışıklık sistemini güçlendirir), Kadın Tuzluğu (Kalp çarpıntısını azaltır, bağırsak sistemini uyarır, tansiyonu düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir, yüksek dozu zararlıdır), Keçiboynuzu (Öksürüğü keser, göğsü yumuşatır, cinsel gücü artırır), Kocayemiş (Böbrek ve mesane iltihaplarına iyi gelir, bağırsak kurtlarını döker, mide ve bağırsak tembelliğini giderir), Mezdeki Sakızı (Diş etlerini, çene kaslarını güçlendirir), Mürver (Damar tıkanıklıklarını açar, balgam söktürür), Pikan (Kolesterolü önler), Saparna (Sedef hastalığına iyi gelir), Tavşan kirazı (Haricen kullanıldığında romatizma ve mafsal iltihaplarına bağlı ağrı ve şişkinlikleri azaltmakta faydalıdır).

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kristal-İş Gebze Şubesi'nde yeni yönetim

SONRAKİ HABER

İşgalcinin anketi kendini vurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...