16 Haziran 2004 01:00

IMF, Türk-İş'ten destek istedi

IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam, 8'inci Gözden Geçirme Programı çerçevesinde gittiği Türk-İş'te programlarına destek istedi.

Paylaş
IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam, 8'inci Gözden Geçirme Programı çerçevesinde gittiği Türk-İş'te programlarına destek istedi. Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ile bir buçuk saat görüşen IMF heyeti programın sonuçlarının ortaya çıkması için zaman istedi ve Türkiye'nin krizden kurtuluşunu IMF'nin yardımlarına bağladı. Moghadam ve beraberindeki heyet dün Türk-İş'i ziyaret etti. IMF heyetini Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Çetin Altun kapıda karşıladı. IMF heyeti açıklama yapmadan ayrılırken, Kılıç gazetecilerin sorularını yanıtladı. IMF heyetinin kendilerinden destek istediğini belirten Kılıç, bu tablo karşısında destek vermelerinin mümkün olmadığını söylediğini aktardı. Edindiğimiz bilgilere göre Kılıç, daha önce basına da dağıtılan üç sayfalık metni heyete aktardı. Moghadam ile Kılıç arasındaki diyalog şöyle gelişti:

'Çok karamsar tablo çizdin' Moghadam, IMF ve ekonomik politikalar ile ilgili hükümet dışı kuruluşlardan görüş aldıklarını bunun için de Türk-İş'de bulunduklarını söyledi. Kılıç ise hazırladıkları metni okuyarak, sosyal güvenlik uygulamalarını eleştirdi. IMF'nin istekleriyle çıkan reformlara ve emeklilik yaşının 58-60 yapılmasına rağmen resen emeklilik adı altında binlerce kişinin emekli edilmesinden yakınan Kılıç'a Moghadam, "Başkan güzel anlatıyor ama hep şikâyet ediyor. İyi ki hava güzel. Yoksa onu da bizden bilecekti" yanıtını verdi. Kılıç, özelleştirme mağdurlarıyla yaptıkları anketi IMF heyetine verirken, Moghadam Kılıç'a "Çok karamsar bir tablo çizdin. Şu anda Türkiye'nin nerede olduğuna bakarsanız çizdiğiniz bu tablonun haklı olduğunu düşünmüyorum. Buralara nereden geldiğimizi unutmayın" dedikten sonra gülerek devam etti; "IMF tarafından açılan yaraları anlattığınızda kalbim kırıldı".

AB kapısını bize borçlusunuz IMF'nin finansmanı olmasa idi Türkiye'nin çok daha güç durumda olacağını savunan Moghadam, "Bugün AB kapısını çalan Türkiye ile 5 yıl önceki Türkiye'nin aynı Türkiye olmadığını" söyledi. Kılıç'a "sizin ve benim hedefler konusunda görüş ayrılığımız yok ancak yöntemlerimiz farklı" diyen Moghadam, 40 yıl süren enflasyonu düşürmek için reformlara ihtiyaç olduğunu ileri sürdü. Amaçlarına tam olarak ulaşamadıklarını kaydeden Moghadam, 5 yıl öncesine kadar durumun daha iyi olduğunu savundu. Kamu sektörünün istihdam için uygun olmadığını da savunarak kamuda işten çıkarma ya da emeklilik işaretini veren Moghadam, özel sektörün istihdam sağlaması gerektiğini söyledi. Bütün sorunların yüksek borçtan kaynaklandığını, borçların azaltılması için de özelleştirme ve kamu maliyesi önlemlerin zorunlu olduğunu iddia eden Moghadam, programın sosyal yönünün eksikliği doğrultusundaki Türk-İş'in eleştirilerine katıldığını belirterek "Ama daha çok yolumuz var" dedi. "Yapısal reformlar her türlü sıkıntıya rağmen devam etmeli. Gündeme getirdiğiniz sosyal güvenlik ve kayıt dışılığa eğilmek gerekiyor ancak sıkı para politikasına da devam edilmeli" diye konuşan Moghadam, bu politikaların sonuçta iyi yaşam getireceğini öne sürerek desteklenmesini istedi.

Destek verin "Endişelerinizi anlıyorum, ama geçmişin politikaları ile çözüm olamaz" diyen Moghadam'a Kılıç, "Öyle bir tablo çizdiniz ki sanki Türkiye'de biz değil de siz yaşıyorsunuz. Neredeyse güneşin bile sizin sayenizde olduğunu söyleyeceksiniz. Sorunların borçtan kaynaklandığını, çözümün de özelleştirme olduğunu söylediniz. Ama 10.5 milyar dolar gelir bekliyordunuz buharlaştı. Şimdi 3 milyar dolar hedefliyorsunuz o da buharlaşacak. Borçlar azalmıyor tersine yükseliyor. 4 yıl önce de IMF heyeti geldi, pembe tablolar çizdi ardından iki kriz yaşadık" yanıtını verdi. Moghadam ise yine gülerek, espriyle "Dışarıda hava da zaten bulutlandı" dedi. Moghadam, "Sizin de desteğinize ihtiyacımız var" diyerek Türk-İş'in desteğini istedi. Kılıç'ın "Çalışanlar bu kadar kötü durumda iken, ben bu kadar kötü durumda iken hiçbir destek veremeyiz" sözlerine Moghadam Kılıç'a bakarak "Ama siz iyi görünüyorsunuz" dedi.


BAKAN HASSASİYETİN FARKINDAYMIŞ! Asgari ücrette artış istemeyen ve memur maaşlarında indirime gidilmesini isteyen IMF'nin bu konulardaki hassasiyetinin hükümet de farkındaşmış. Yoksulluk sınırında bile olmayan ücretlerle geçinmeye çalışan milyonlara karşı Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, IMF'nin hassasiyetlerinin gözününe alınacağını duyurdu. Bakan Başesgioğlu, "Makro ekonomik dengeleri etkilememesi açısından asgari ücret konusu üzerinde duruluyor, biz de bu hassasiyetlerin bilincinde olduğumuzu ifade ettik" dedi. IMF heyetinin, görüşmede, asgari ücret konusuna, makro ekonomik dengeleri etkilememesi açısından baktığını savunan Başesgioğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Türkiye'nin ekonomik durumunu da değerlendiren bir karar vereceği kanaatinde olduğunu ileri sürdü.


KOMİSYON İKİNCİ KEZ TOPLANDI Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücreti belirlemek için ikinci toplantısını dün yaptı. 1 Temmuz 2004'ten itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirleyecek olan komisyon Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda saat 14.00'te bir araya geldi. Toplantıda, yeni asgari ücretin belirlenmesinde baz oluşturacak Hazine Müsteşarlığı, Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) ve Devlet Planlama Teşkilatı'ndan gelen raporlar değerlendirildi. Komisyon, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de hükümet temsilcisi olmak üzere, toplam 15 üyeden oluşuyor. Komisyonda, işçi kesimini Türk-İş, işveren kesimini ise TİSK temsil ediyor. Türk-İş, asgari ücretin belirlenmesinde çalışan işçi ile birlikte dört kişilik ailenin esas alınmasını, belirlenen tutarın işçinin eline net şekilde ödenmesini, asgari ücretin kademeli olarak vergi dışı bırakılmasını, asgari ücretin belirlenmesinde DİE'nin rakamlarının dikkate alınmasını ve belirlenecek ücretin en düşük memur maaşı düzeyinde olmasını talep ediyor. TİSK ise asgari ücrette yeni bir zam yapılmasına karşı. Asgari ücret, 16 yaşından büyük işçiler için halen brüt 423 milyon, net 303 milyon 79 bin 500 lira olarak uygulanıyor.

ÖNCEKİ HABER

Blair pişman değilmiş

SONRAKİ HABER

İngiltere’de Avam Kamarasından sorumlu bakan istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa