13 Haziran 2004 21:00

"NATO'ya karşı birleşelim"

İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı (İLKAV) ve Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği'nin (Özgür-Der) ortak düzenlediği "Bir İşgal Projesi Olarak BOP ve NATO zirvesi" konulu konferansta, NATO'ya ve ABD emperyalizmine karşı intifada çağrısı yapıldı.

Paylaş
İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı (İLKAV) ve Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği'nin (Özgür-Der) ortak düzenlediği "Bir İşgal Projesi Olarak BOP ve NATO zirvesi" konulu konferansta, NATO'ya ve ABD emperyalizmine karşı intifada çağrısı yapıldı. Katılımcıların hep bir ağızdan intifada marşları söylediği toplantıya ilgi büyüktü. İLKAV adına açılış konuşmasını yapan Erdal Ardıç, BOP'un emperyalist bir işgal projesi olduğunu bildirdi. ABD'nin bu emperyalist projeye meşruiyet zemini hazırlamak ve bölgesel ortaklar bulmak için 28-29 Haziran'da NATO'yu toplayacağını belirten Ardıç, "Zulmün meşruiyeti olamaz" dedi. Sinevizyon gösterisiyle ABD ve diğer emperyalistlerin yarattıkları vahşet gözler önüne serildi. Gösterimin ardından sahne alan Grup Yürüyüş ise söyledikleri şarkılarla coşkuyu artırdı. Grup Yorum'un "Biz varız" adlı şarkısını da seslendiren gurubun söylediği arapça "El-İntifada" marşına salondaki tüm katılımcılar eşlik ettiler.

'Gücümüzün farkına varalım' ABD'nin yalnızca silahlı güce sahip olduğuna dikkat çeken Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı Başkanı Fikret Başkaya, Irak'ta ve Felluce'de yaşananların bunu kanıtladığını söyledi. ABD'nin 21'inci yüzyılı bir Amerikan yüzyılı yapmak istediğini ifade eden Başkaya, Türkiye'nin ABD'yle ikili anlaşmalar yapmaya başladığından beri halkların değil emperyalistlerin yanında yer aldığını söyledi. Türkiye'yi bu talihsiz tavırdan kurtarmak gerektiğini vurgulayan Başkaya, "Kendi halkımızın Irak ve Filistin halklarının yanında yer alması için elimizden geleni yapalım" diye seslendi. Muhalefetin gündeme müdahalesinin zayıf olduğunu söyleyen Doğu Konferansı Sözcüsü Mehmet Bekaroğlu ise ABD'nin hedefinin bölgedeki enerji kaynaklarını ve pazarları kontrol etmek olduğunu kaydetti. Yalnızca Irak ve Afganistan'ın değil, Türkiye'nin de işgal altında olduğuna dikkat çeken Bekaroğlu, ABD'nin oralarda yaptığını Türkiye'de IMF ile yaptığını dile getirdi. Konferansı yöneten Beşir Eryarsoy, emperyalizmin kendi yarattığı gerici yönetimleri bahane ederek Ortadoğu'ya saldırdığını ifade ederek, Ortadoğu'nun en büyük belasının ABD'nin getirdiği gerici ve despot yönetimler olduğunu söyledi. Emperyalizmin kendi medeniyetinin İslamla eşit şartlarda yarışamayacağını bildiği için saldırdığını söyleyen İlkav Başkanı Pamak ise emperyalizmin bölgeye ilişkin eğitimsizlik, adaletsizlik gibi doğru tespitlere sığınarak BOP gibi projeler ürettiğini bildirdi. Müslümanların kaynaklarını terk ettiği için bunların yaşandığının altını çizen Pamak, ABD'nin önce sömürge valileriyle sonra da işbirlikçi yönetimlerle bölgeyi kuşattığını ifade etti. Pamak, "Eğer insani bir yönü olsaydı, öncelikle askeri saldırıları durdurur, siyonist İsrail'e verdikleri desteği geri çeker, halkların kendi kaderlerini tayin etmesine izin verirlerdi" dedi.


İSTANBUL'DA DA YAPILDI Özgür-Der ve İLKAV'ın konferansının İstanbul ayağı önceki gün yapıldı. Kadırga Kültür Merkezi'ndeki konferansın birinci oturumunda, Büyük Ortadoğu Projesi ele alındı. Başkanlığını Abdurrahman Dilipak'ın yaptığı oturumda Ali Bulaç, BOP'nin sosyal ve kültürel boyutunu, Cevat Özkaya Ortadoğu'da yaşanan son gelişmeleri anlatırkan, Ömer Laçiner de iktisadi gelişimini ele aldı. NATO zirvesinin tartışıldığı ikinci oturuma Yeni Şafak gazetesinden Ahmet Taşgetiren, Haksöz yazarı Rıdvan Kaya, NATO ve Bush Karşıtı Birlik sözcüsü Semih Hiçyılmaz ve Lübnan Stratejik Araştırmalar Vakfı Başkanı Muhammed Nurettin katıldı. Panelistler NATO zirvesine karşı güçlü bir tepkinin ortaya konulması gerektiğini vurguladılar.


ABD ELÇİLİĞİNE YÜRÜDÜLER Konferansın ardından katılımcılar, Irak ve Filistin'de yaşanan katliamlar ile NATO zirvesini protesto için ABD'nin Ankara Büyükelçiliği önüne yürüdüler. 400'ü aşkın kişinin katıldığı eylemde hep bir ağızdan "İntifada" marşı söylendi. Yürüyüşçüler, ABD Büyükelçiliği'nin karşısında kurulan polis barikatına, "Halka değil, katillere barikat" diye tepki gösterdiler.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'dan diyalog çağrısı

SONRAKİ HABER

Özgür-Der'den AKP'ye protesto

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...