13 Haziran 2004 01:00

Amerikancı medreseler

ABD, 2008'e kadar 100 bin öğretmeni Ortadoğu ülkelerinde görevlendirmeyi hedefliyor. Bu öğretmenler, eğitim sistemini emperyalizm karşıtı veya İslami unsurlardan arındıracak, ABD'ye 'sıcak' bakılmasını sağlayacak.

Paylaş
ABD yönetiminin "Amerikancı medreseler" oluşturma planı ile ilgili yeni ayrıntılar, G-8 zirvesi sırasında belli oldu. Bush hükümeti, Ortadoğu çapında 100 bin öğretmeni "eğitimden geçirmeyi" ve İslam dinini bu öğretmenler aracılığıyla 'öğretmeyi' planlıyor. "100 bin öğretmen" planı, Fethullah Gülen gibi Amerikancı dini liderlerin, iyiden iyiye benimsediği "İslami teröre karşı mücadele" söyleminin ardındaki gerçeği de açığa çıkardı. İslam dünyasındaki Gülen ve benzeri isimler, yönettikleri eğitim kurumları ile, ABD tarafından önemseniyorlar.

100 bin kadın öğretmen Büyük Ortadoğu Projesi uyarınca, 2008 itibarıyla, 100 bin kadın öğretmenden oluşan bir "eğitim kuvveti" oluşturulması öngörülüyor. Böylece, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in "medreseleri reformdan geçirme" sözleriyle ifade ettiği propaganda saldırısı hayata geçirilecek. Rumsfeld, geçen yıl basına sızan bir bilgi notunda, "terörist yetiştiren" medreseleri "daha ılımlı bir rotaya sokmaktan" bahsediyordu. Bakan Rumsfeld, ekim ayında yayınlanan notta, kurmaylarına "Ordumuz; medreseler ve radikal din adamlarının yetiştirdiği, eğittiği ve mevzilendirdiği teröristlerden daha çoğunu öldürüyor, yakalıyor veya caydırabiliyor mu?" diye sormaktaydı. 'Cihadi' eğitime karşı cihad! İslam dünyasına yönelik sözde "eğitim reformu" ile ilgili olarak, geçtiğimiz perşembe günü de ilginç bir konferans düzenlendi. ABD Barış Enstitüsü'nün düzenlediği konferansta konuşan enstitü yöneticisi Mamoun Fandy, İslam dünyasındaki eğitimin 'İslamcı unsurlar' içerdiğini söyledi. Suudi Arabistan, Mısır, Pakistan gibi ülkelerin müfredatlarından ABD için 'sakıncalı' örnekler veren Fandy, "cihadi" olarak tanımladığı bu sistemin değiştirilmesini istedi.

Marshall Planı talebi Öte yandan, G-8 zirvesine katılan liderlerden Ürdün Kralı Abdullah, Ortadoğu için "Marshall Planı" istedi. ABD'nin Chicago kentinde işadamlarına hitap eden Abdullah, bu öneriyi 11 Eylül 2001 saldırılarından önce yaptığını hatırlatarak, saldırıların bu planı daha da gerekli kıldığını öne sürdü. ABD'ye en yakın isimlerden biri olan Abdullah, "Ortadoğu'nun düzelmesi, kin ve bölünmeye alternatif sunulması, umut verilmesi için böyle bir plana her zamankinden çok ihtiyaç olduğunu" söyledi. "Teröristler Filistin sorununu kendilerine yandaş çekmek için kullanıyor" diyen Ürdün Kralı, "İsrail-Filistin sorununu çözersek, çatışmaların yüzde 90'ı sona erer" diye devam etti.
BOP tartışmasına El Kaide de katıldı!

Büyük Ortadoğu Projesi tartışmalarına, sonunda El Kaide de katıldı. Örgütün liderlerinden Eymen El Zevahiri, yayınladığı ses bandıyla, projeyi eleştirdi. Ancak Zevahiri'nin, Arap ülkelerinin liderlerinden farklı bir itiraz dile getirmediği görüldü. El Arabiye televizyonu tarafından kısa bir bölümü yayınlanan ses bandında Zevahiri, "Gerçek reform bizim içimizde başlar. Bu, ruhlarımızda ve çocuklarımızın ve daha sonraki nesillerin ruhlarında direnme iradesini aşılamamızla başlar" diyor. Zevahiri, Usame Bin Ladin'in yardımcısı olarak biliniyor.

ÖNCEKİ HABER

Merhaba

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa