10 Haziran 2004 21:00

İşçi memur birlikte

Telekom Ankara İl Müdürlüğü önünde biraraya gelen Telekom çalışanları, işyerlerinin peşkeş çekilmesine ve çalışanların mağdur edilmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.

Paylaş
Telekom Ankara İl Müdürlüğü önünde biraraya gelen Telekom çalışanları, işyerlerinin peşkeş çekilmesine ve çalışanların mağdur edilmesine izin vermeyeceklerini ifade etti. Ankara İl Müdürlüğü önünde toplanan yaklaşık 1500 Telekom çalışanı "Hükümet yasanı al başına çal", "Telekom halkındır satılamaz", "İşçi memur el ele genel greve" sloganlarını attı. Haber-İş Genel Başkanı Cengiz Teke, "Bize işini kaybetmek ölüm gibi gelir" diyerek, "Canınızı verecek misiniz?" diye sordu. Çalışanlar hep bir ağızdan "hayır" derken, Meclis'i AKP'ye dar edeceklerini dile getirdiler. Telekom çalışanlarının işgüvencesinin birliktelik olduğunu söyleyen Teke, Telekom'un peşkeşi halinde üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını söyledi.

İzmir'de iki eylem İzmir'de ise iki ayrı yerde eylem gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanı'nda Telekom'un önünde yapılan eyleme katılan işçi ve memurlar, sık sık attıkları solganlarla kararlılıklarını dile getirdiler. Haber-İş İzmir Şube Başkanı Kemal İlçioğlu, "Haklı taleplerimize kulağını tıkayan siyasilere, gerekli cevap en sert biçimde verilecektir. Telekom çalışanlarını yok sayanlar çok yakında siyasi mezarlıkta yerlerini alarak, siyasi mefta olacaklardır" derken, bu eylemlerin başlangıç olduğuna vurgu yaptı. Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı da Telekom çalışanlarına TÜPRAŞ, PETKİM, Demiryolları, TEKEL, Sümerbank gibi birçok kurumda çalışan işçi ve emekçilerin destek verdiğini bildirdi.

TÜPRAŞ ve PETKİM'den destek Aliağa Postanesi önünde toplanan 500 işçi ve memur da "Telekom, TÜPRAŞ ve PETKİM'in özelleştirmesine hayır" dedi. Petrol-İş Aliağa Şubesi'nin eyleme yoğun katılımı dikkat çekerken, Şube Başkanı İbrahim Doğangül "Kamunun elindeki bütün varlıkları satıp-kapatıp yok etmeyi marifet sayan; karşı çıkanları da vatana ihanetle suçlayanlara karşı, dün PETKİM'de, TÜPRAŞ'ta direndik, bugün de Telekom'da direneceğiz. Biz Petrol-İş üyesi işçiler, bu ülkenin bütün zenginliklerine sahip çıktığımız için buradayız" dedi.

Adana Adana'daki Telekom işçileri de özelleştirmeye karşı 1 saat işbıraktı. Türk Telekom 4. Bölge Müdürlüğü önünde toplanan çalışanlar, hükümeti uyararak, özelleştirmeden vazgeçilmediği taktirde üretimden gelen güçlerini kullanılacağını bildirdiler.

Elazığ Telekom Harput Müdürlüğü önünde yapılan açıklamada, Telekom'un satışına karşı birlikte mücadelenin devam edeceği dile getirildi.

Diyarbakır Telekom'un özelleştirilmesine karşı Büyük Postane önünde eylem yapıldı. Sendikalar adına açıklama yapan Haber-Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Güler, yasanın geri çekilmesini istedi. İşçi katılımının yoğun olduğu eyleme birçok sendika destek verdi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

GEÇİT YOK!

SONRAKİ HABER

'Bu eylemler başlangıç'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa