09 Haziran 2004 21:00

Soğuk Cam'da yaşanmış öyküler

Gazeteci Ömer Leventoğlu, 11 öyküsünün yer aldığı "Soğuk Cam" adlı öykü kitabıyla edebiyat alanına "merhaba" dedi. Kardelen Yayıncılık'tan çıkan 135 sayfalık kitap iki bölüm halinde 11 öyküden oluşuyor.

Paylaş
Kimi zaman cezaevinde bir mahkûmu, kimi zaman ekmek parasını ölüm saçan çöpten çıkarmaya çalışan bir kadını, kimi zaman bir gerillayı, kimi zaman bir faili meçhul kurbanı insanı konu alıyor öykülerinde... Kendisini kahramanlarının yerine koyuyor, adeta onların yaşamına girip, onlar kadar etkileniyor yaşanlardan. Gazeteci Ömer Leventoğlu, "Soğuk Cam" adını verdiği öykü kitabında, hep yaşanmış olayları gerçek yaşamda tanıdığı ya da duyduğu insanların öykülerini anlatıyor. Sadece anlatmakla da kalmıyor adeta içine giriyor bu yaşamların. "İkinci Dereceden Yanık"ta ateş, barut, savaş yüzünden topraklarından kopup, kendine yabancı bir ilde yer tutmaya, çoluğunun çocuğunun rızkını çöpten çıkarmaya çalışan genç Saliha'nın dramını anlatıyor. Kitabına adını veren öyküsünde ise Ankara'dan İzmir'e yolculuk ederken, renkli bir gazetede okuduğu bir haberin üzerinde bıraktığı etkiyi aktarıyor. Haberi, "jandarmanın baskın yaptığı bir köyde gerillayı ortaya çıkarabilmek için yaşlısından gencine, kadınından erkeğine köylüleri sorguya çekişi, o sırada gerillanın da yerde bulduğu kırık bir cam ile boğazını kesişini", sanki kendi boğazı kesiliyormuş gibi bir duyguyla okuyor yazar. Bir başka öyküsünde faili meçhulleri sorgularken, "Küresel Kol Böreği"nde işçilerin sekiz saat işgünü, sendika, sigorta için mücadelelerini dile getiriyor.

Dert oluyor Öykü yazmasını, "İçinde bir derdin, problemin olur onu dışa vurursun ya öyle. Bir şey içime dert oluyor ve ben onu dışa vurmak istiyorum" diye anlatıyor. Zaman zaman gerçeküstü öğeleri de kullandığını, ancak bunların da yine gerçeğin kendisinden doğduğunu belirten Leventoğlu, "Bir gerçekliği çok etkili biçimde anlatmanın yöntemi olarak gerçeküstü öğeleri kullandığını" söylüyor. Erzurum Şenkaya Hoşköyü'nde doğan, ilk, orta ve liseyi Şenkaya'da okuyan Leventoğlu, "İlkokula başladığımda tek kelime Türkçe bilmiyordum, liseyi bitirdiğimde tek kelime Kürtçe hatırlayamadığını fark ettim" diye anlatıyor yaşamındaki değişimi. İktisat ve ziraat okuduğunu ancak ziraatten mezun olduğunu belirten Leventoğlu, Özgür Üniversite'de 4 yıl ekonomi politik ve Türkiye ekonomisi dersleri verdiğini, gazeteceliğe 1994'de Özgür Ülke'de başladığını aktarıyor. Halen Birgün gazetesinde gazeteciliğe devam eden Leventoğlu'nun çeşitli dergilerde yayımlanan öykü ve denemelerinin yanı sıra Öteki Yayınları'ndan çıkan "Rant ve savaş kıskacında Türkiye ekonomisi" adlı bir de kitabı var.

ÖNCEKİ HABER

Bir şair hayatı

SONRAKİ HABER

Mülteci kadınlar anlatıyor: Evde koca baskısı, sokakta ırkçılık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa