10 Haziran 2004 01:00

SPK önünde eylem

Paylaş
Bağımsız Bono Mağdurları Dayanışma Derneği, İmar Bankası olayında, görevini yerine getirmeyen Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'nın binası önünde eylem yaptı. Eylemde konuşan dernek başkanı Hüseyin Bektaş, "SPK'nın, İmar Bankası'nın medyada yer alan ilanları görmemesi, bu kurumun ne kadar ciddi görev yaptığını gösteriyor. Bir de bizlerle dalga geçer gibi yetkili bankaların kimler olduğunu web sitesinde bildirdiklerini iddia ediyorlar" eleştirisinde bulundu. Bektaş, SPK'nın İmar Bankası'nın yetkisi olmadığı halde yetkisi varmış gibi Hazine Bonosu satışına göz yumarak adeta teşvik ettiğini belirterek, "SPK'nın bu sorumsuz davranışı sonucunda 22 bin kişi aileleriyle birlikte 100-150 bin kişi mağdur olmuştur. Sorumluların gerekli cezayı alacağından şüphemiz yok" dedi.
Kamuya kazık yayınevine kıyak
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, geçen yıl ücretsiz dağıtılan ders kitaplarının yüzde 95'inin ikinci yıl da kullanılabilecek durumda olmasına karşın bu yıl yeni kitap alımı için ihale açılmasına tepki gösterdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın, geçen yıl dağıtılan kitapları bu yıl sonunda toplayarak önümüzdeki dönem aynı sınıfta okuyacak öğrencilere dağıtabileceğini, ancak bu yolun tercih edilmediğini belirten Dinçer, "Bakanlığın 175 trilyon lira harcayarak aynı kitapların yeni baskısını alma girişimi kamuya zarar verecektir" dedi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Dinçer dün yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçen yıl 157 trilyon lira harcayarak kitap aldığını hatırlattı. Kitapların değişmediğine dikkat çeken Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçen yıl dağıtılan kitapların aynısının yeni baskılarını 175 trilyon lira vererek satın alacağını ve eski kitapların çöpe atılacağını bildirdi. "Milli Eğitim Bakanlığı, ücretsiz dağıtılan kitapları okullar kapanmadan toplayarak önümüzdeki dönem aynı sınıfta okuyacak öğrencilere dağıtırsa 150 trilyonluk bir tasarruf sağlayacaktır. Üstelik, bakanlık bu kitapları kendi basım-yayım evlerinde de basabilir" diyen Dinçer, kamuoyunun, şu soruların yanıtlarını beklediğini bildirdi:
 • Milli Eğitim Bakanlığı'nın deposunda geçen yıldan kalan kaç kitap var?
 • Bakanlık, trilyonları özel yayınevlerine aktarırken hangi öncelikleri tercih etti?
 • Yapılan ihalelerde kamusal yarar ne ölçüde gözetildi? Eğitim yayıncıları lobisine boyun eğerek kamu kaynaklarının "culusiye" gibi dağıtılmasının engellenmesi gerektiğini bildiren Dinçer, Cumhurbaşkanı'nın Devlet Denetleme Kurulu'nu göreve çağırması ve olayın soruşturulması gerektiğini ifade etti.
 • ÖNCEKİ HABER

  Cinayet zanlısı tutuklandı

  SONRAKİ HABER

  Odatv yazarı Sabahattin Önkibar saldırıya uğradı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa