09 Haziran 2004 01:00

Gelecek mücadelesi

"İşimiz, hayvancılığımız ve çocuklarımızın geleceği için özelleştirmenin iptalini istiyoruz" diyen EBK işçileri, Maliye Bakanı ve Başbakan'dan sözlerini tutmasını bekliyor.

Paylaş
Sincan ve Manisa kombinalarının satışının onaylanmasıyla hayvancılığın can damarlarından Et ve Balık Kurumu'na bir darbe daha vuruldu. EBK Sincan Kombinası işçileri, "İşimiz, hayvancılığımız ve çocuklarımızın geleceği için özelleştirmenin iptalini istiyoruz" diyor. Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun verdiği onayla, EBK'nın Sincan Kombinası 3 milyon 700 bin dolara Eserler İnşaat'a, Manisa Kombinası ise 1 milyon 260 bin dolara May Et Ürünleri'ne adeta "altın tepsi içinde" sunuldu. Kombinaların haziran ayı sonunda devredileceği belirtiliyor. Hükümet, yaptıkları eylemlerle peşkeşin durdurulmasını isteyen EBK işçilerinin sesini ise duymamakta ısrar etti. Öz Gıda-İş Sendikası'nın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Başbakan Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmelerde verilen sözler tutulmadı.

Özelleştirme olursa... Son gelişmeleri görüştüğümüz işçiler, Başbakan'ın "Düzeltin bu yanlışı" sözlerine karşılık üretimin giderek kısıldığını söyledi. Öz Gıda-İş İşyeri Baştemsilcisi Ünal Göktürk, işçilerin çoğunun 40-45 yaşlarında olduğunu belirterek, "Bu yaştan sonra başka iş yapacak durumda değiliz. Özelleştirme olursa yüzlerce insan mağdur olacak" dedi. Göktürk, özelleştirmenin hayvancılığı da vuracağını belirtirken, işçilerden Ali Can Doğanay "Sadece biz değil, köydekiler de mağdur olacak. Hayvancılıkla uğraşanların ekmek kapılarından biri kapanacak. Ülkemizin mahvolmasına sessiz kalmayız. Verilen sözler tutulmaz, yanlışlar devam ederse biz de her türlü eylemi yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Babam işsiz kalırsa... Kombinada işçilerle görüştükten sonra, Sincan'da oturan EBK işçisi Şuayip Atasayar'ın evine konuk olduk. Atasayar ailesi özelleştirmeye hep birlikte karşı duracaklarını vurgularken Hülya Atasayar, "Dışarıda zaten yeterince işsiz var. Eşimin işsiz kalmasını istemiyorum" dedi. Evin en büyük kızı, sekizinci sınıf öğrencisi Duygu, Öğretmen Lisesi'ne gitmek istediğini ve sınavlara hazırlandığını belirterek, "Özelleştirme olursa okula gidemeyeceğimi düşünüyorum" diye konuştu. Ablası gibi öğretmen olmak isteyen yedinci sınıf öğrencisi Ayşe de "Babam işsiz kalırsa ben de okuyamam, öğretmen de olamam" dedi. Şuayip Atasayar, dördüncü sınıfa devam eden kızı Nurdan'ın sağlık sorunları olduğunu belirterek, özelleştirmeyle sosyal haklarını da kaybedeceklerini ve kızının tedavisini sürdüremeyeceğini ifade etti.

Dev binalar kapıda! Öz Gıda-İş Ankara Şube Başkanı Necati Güleç, daha önce kapatılan kombinaların çalıştırılmadığına işaret ederek, Yenimahalle'deki kombinanın özelleştirilmesinin ardından arsasına Migros'un yapıldığını hatırlattı. Güleç, şunları söyledi: "Sincan ve Manisa'daki kombinaların yerine de dev plazalar, apartmanlar dikilecek. Hem işçiler işsiz kalacak, hem de hayvancılığımız zarar görecek. EBK'nın özelleştirme kapsamından çıkarılarak, Tarım Bakanlığı'na bağlanmasını istiyoruz."

ÖNCEKİ HABER

ANLAŞMALARIN HEPSİ ABD'NİN ÇIKARINA

SONRAKİ HABER

TTB yöneticilerine verilen hapis cezalarını kınama çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa