09 Haziran 2004 01:00

Verilmeyen DGD'nin vergisini alıyorlar

Çiftçilerin 2003 yılı DGD ödemelerini tamamlamayan hükümet , vergi yoluyla verdiği üç kuruşu geri almaya çalışıyor. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, bu uygulamayla DGD ödemelerinin yarısının alındığını söyledi.

Paylaş
Çiftçilerin tüm desteklerini elinden alarak Doğrudan Gelir Desteği'ne mahkûm eden hükümet, DGD'nin vergisini alıyor. Çiftçilerin 2003 yılı DGD ödemelerinden 1 katrilyon 330 trilyon alacağı varken, 2004 yılında hiç ödeme yapılmadı. Buna karşın hükümet DGD'leri gelir diye göstermeye zorladığı çiftçilerden ödediğini vergi ile geri alıyor. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca, 3 yıldır uygulanan Doğrudan Gelir Desteği (DGD) kapsamında yapılan ödemelerin bir bölümünün üreticilerden "vergi" yoluyla geri alındığını açıkladı. Doğru, yaptığı açıklamada, mali açıdan üreticiler arasında çok ciddi bir ayrıcalık yaratan DGD uygulamasının ağır aksak işlediğini, son olarak çıkarılan vergi ile de üreticiye "şok" yaşatıldığını vurguladı. Doğru, deftere tabi çiftçilerden, aldıkları DGD'nin gelir olarak işlenmesinin istendiğini, dolayısıyla ödemenin neredeyse yarısının vergi yoluyla geri tahsil edildiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu; "Doğrudan Gelir Desteği ödemelerinin üretici farkı gözetilmeden vergiden muaf tutulması, bir taraftan üreticiler arasındaki ayrıcalığı kaldıracak, diğer taraftan da rekabet gücünün yükseltilmesine katkı olacaktır. Olaya mali açıdan bakıldığında, Maliye için önemli bir kaynak kaybı olmayacaktır. Çünkü, deftere tabi üretici sayısı oldukça azdır" dedi. Doğru, konuyla ilgili Maliye Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ile ilgili bakanlıklara faks gönderdiklerini kaydetti.

DGD'ye mahkûm ettiler Doğru, tarımın dünyanın her tarafından korunan, devlet desteğine ihtiyaç duyulan bir sektör olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye bir tarım ülkesidir. Zengin ülkeler tarım sektörüne akıl almaz destek ve sübvansiyonlar sağlarken, sözcüsü durumundaki IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü'nün baskı ve dayatmalarıyla Türkiye tarımında benzer uygulamaları kaldırarak yerine sadece DGD'yi ikame etmeye çalışmıştır" dedi. DGD'nin mali açıdan üreticiler arasında çok ciddi bir ayrıcalık yarattığını kaydeden Doğru, "Uygulamanın amacı, tarımın rekabet gücünü yükseltmek olmasına rağmen tam tersi ortaya çıkmaktadır" dedi.


DESTEĞİN VERGİSİ OLMAZ TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Ayhan Barut da, DGD'nin amacına hizmet etmediğini, uygulamaya konulduğu yıldan itibaren aksaklıklar ve tıkanmaların yaşandığını bildirdi. Barut, desteğin vergisinin olamayacağını, dünyanın hiçbir yerinde de böyle bir uygulamanın yapılmadığını vurgulayarak, şunları söyledi: "DGD ödemeleri, üreticinin ne ektiğine bakılmaksızın yapılıyor. Oysa, dünyadaki benzer uygulamalarda, çok ekilen ve ihtiyaç duyulmayan bir ürün ile ihtiyacı olanın ekimine yapılan ödemeler birbirinden çok farklı. Böylece DGD ile birlikte üretim planlaması da yapılıyor. Ülkemizde ise her ürüne verilen destekleme uygulaması aynı. Bunun yanı sıra toprak sahibi ile topraksız olduğu için kiralama yöntemiyle ekim yapan üretici karşı karşıya getiriliyor. Toprak sahibi kira sözleşmesi yapmıyor, parasını alıyor, üstüne bir de DGD alıyor. Oysa, desteğin toprağı ekip biçene yapılması gerekir." Barut, aksaklıklar ve ödemelerin sağlıklı yapılmamasının yanında bir de çıkarılan vergi sisteminin üreticiyi DGD uygulamalarından yararlandığına pişman edecek noktaya getirdiğini sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABER

İşkenceye bakanlık onayı

SONRAKİ HABER

Oyuncu Eşref Kolçak hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa