07 Haziran 2004 21:00

Güçleri yoksula yetiyor!

Gökkafes, Yargıtay kararına rağmen yıkılmıyor. Pendik'te ise 20 yıl önce kurulan Ertuğrulgazi Mahallesi tamamen yıkılacak. Mahalleli, bugün Pendik Belediyesi'ne yürüyerek yıkım kararını protesto edecek.

Paylaş
Taksim-Dolmabahçe arasına, seneler süren tartışmalar ve davalar arasında; 'bir yolu bulunup' inşaati tamamlanan ve bugün Ritz Carlton Oteli olarak kullanilan Gökkafes hakkinda, Yargitay kararina ragmen herhangi bir işlem yapilmadi. 9 Mart'ta Yargıtay, binanın bulunduğu alanın tapusuna 'bina yapılamaz' ibaresinin koyulmasına karar vererek Gökkafesi 'ruhsatsız' konuma düşürdü. Şişli Belediyesi de Basin Bürosu gazetemize Yargitay kararinin belediyeye ulaşmadigi açiklamasinda bulundu. Gökkafes'in yapılmaması için mücadele verenlerden eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı bugün CHP Sivas Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Sözen, Başbakan Erdoğan'a verdiği soru önergesinde Gökkafes'in geleceğini sordu. Gazetemizin sorularını yanıtlayan Sözen, 'Hukukun üstünlüğü, kentin doğal ve tarihi dokusunun korunması için Gökkafes'in yıkılması gerekmektedir.' dedi.

'Eğer hukuk devletiysek...' Sözen, Gökkafes hakkındaki hukuki sürecin yıllarca uzamasını 'çıkar politikalarının uyguladığı süreçler bu konunun uzamasına yol açtı' şeklinde yorumladi. "Gökkafes olayında bir çok kanunsuzluklar ve usulsüzlükler ve çıkara yönelik uygulamalar gerçekleşmiştir." diyen Sözen, "Gecekondular yıkılırken kanunsuz böyle büyük yapıların yıkılmaması adaletsizliğin ve büyük sermayenin yoksullar ve emekçiler üzerine olan baskısının tipik örnekleridir." dedi. Sözen yaşanan süreci: "Binanın değerini artırmak amacıyla yol açılmış, trafik yönü değiştirilmiştir. Beyoğlu ilçesi tapusuna kayıtlı bina Şişli'ye nakledilmiştir. Koruma Kurulu kararlari çignenmiştir. Büyükşehir Belediye Meclis'nin verdiği imar kararı çiğnenmiştir. Ancak Yargıtay kararından da anlaşılacağı gibi söz konusu alanda bina yapılması mümkün olmadığı ortaya çıkmıştır. Hukukta bu duruma mutlak butlan (yoklukla malul) denmektedir. Kaldı ki söz konusu planlar iptal edilmiştir. Bina plana aykırıdır. Yapı projeye aykırıdır." şeklinde özetledi. Gökkafes'in yapımı için uğraşan çıkar çevrelerinin bu sefer de yıkılmaması için çaba harcadıklarını vurgulayan Sözen, "Ancak devletimiz hukuk devleti ise, hukukun üstünlüğünü göstermek için bina yıkılmalıdır." dedi. Taksim Gümüşsuyu'nda ve yine Bedrettin Dalan'ın belediye başkanlığında ruhsat alınan Sürmeli Grubuna ait Park Otel inşaatı da, aynı süreçlerden geçmiş ve ancak fazla katları mahkeme kararı ile yıkılmıştı. 1989'da yapımına başlanan ve 24 kat ve 87 metre olarak projelendirilen inşaat, bir sonraki belediye başkanı Nurettin Sözen tarafından kent estetiğine uygun olmadığı gerekçesiyle durdurulmuş, Turgut Özal'ın Başbakanlık yaptığı hükümet inşaatın devamı için Büyükşehir Belediyesi'nin imar yetkisini elinden alarak bölgeyi turizm merkezi ilan etmişti. Sözen'in açtığı davalar sürerken kat çıkmaya devam eden inşaat için 1994'tea mahkeme 'yıkım kararı' verdi ve otelin 20 katı yıkıldı. Sürmeli Grubu'nun sahibi Yalçın Sürmeli'nin vefat etmesinin ardından vârisleri otel hakkında bir girişimde bulunmayınca otel yıkılan haliyle bugüne kadar geldi. Park Otel'in yıkılması, onunla aynı dönemde ve aynı yollarla inşaatı tamamlanan Gökkafesi'nde yıkılabileceğinin bir kanıtı.


Yanıtlanmayı bekleyen sorular Prof. Dr. Nurettin Sözen, Yargıtay kararının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir soru önergesi vererek Gökkafes'in yıkılıp yıkılmayacağını sordu. Başbakan'ın henüz cevaplamadığı soruların bazıları kısaca şöyle:
 • (Gökkafes için) Kanunsuz ruhsat verenler için ne gibi işlem yapılmıştır?
 • Beyoğlu sınırlarındaki binanın zamanın iktidarlarına mensup belediye başkanının ilçesi olan Şişli sınırları içine alınması yasal mıdır? Yasal değilse bunu yapanlara karşı ne gibi işlem yapılmıştır.?
 • Adı geçen bina ile ilgili olarak uzun süre devam eden yüce yargı organlarındaki davalar sonuçlanmadan binaya iskân ruhsatı verilmiş midir? Ne zaman kimin tarafından verilmiştir? Verilmiş ise bu yasadışı davranış karşısında ne gibi bir işlem gerçekleştirilmiştir?
 • 7 Mart 2004 tarihli Yargıtay kararı ile yapılaşması olanaksız alanda inşaat yapılmıştır. Bu gelişmeyi nasıl izah ediyorsunuz? Bütün süreç boyunca çok sayıda yöneticiler ve bürokratlar yasadışı işlemler yapmışlardır. Yasadışı işlemlerin sahipleri için ne gibi işlemler gerçekleştirilmiştir?
 • Demokratik hukuk devleti olan ülkemizde hukukun üstünlüğünün gereğini yapmak kent tarihini ve dokusunu korumak adına mevcut binanın örnek ve simge oluşturulması için yıkılması konusunda ne düşünüyorsunuz?


  'Koçlar' gibi ayakta Türkiye'de büyük sermaye yapılarının hukuksuz yükselişine çok sayıda örnek bulmak mümkün. Sarıyer'de orman alanını katlederek yapılan Koç Üniversitesi de tüm mahkeme kararları ve Anayasa Mahkemesi kararı ile tamamen yasa dışı duruma düştü. Orman Bölge Müdürlüğü'ne gerekli mahkeme kararları ulaştırıldığı ve üniversite arazisi içindeki binalara el koyulup boşaltılması istendiği halde hiç bir işlem yapılmadı.


  20 yılda yapıldı 1 günde yıkılacak

  Zafer Han Pendik'te bulunan ve 1250 kişinin yaşadığı Ertuğrulgazi Mahallesi hakkında yıkım kararı çıkarıldı. Yirmi yıldır burada oturan mahalle sakinleri alınan bu karara tepki gösterirken mağduriyetlerini dile getirmek için bugün Pendik Belediyesi'ne kadar yürüyecekler.

  Mahalleyi kendileri kurdu Pendik'te bulunan Ertuğrulgazi Mahallesi 20 yıl önce yeni bir hayat kurmak için İstanbul'a göç eden insanlar tarafından oluşturuldu. Başlarını sokacak evler yapan mahalle sakinleri alt yapı hizmetlerini de kendileri yaptılar. Handan Görür Sağlık Ocağını, Ertuğrulgazi Cami ve Ercan Görür İlköğretim Okulu gibi hizmet binalarını da yaparak devlete teslim eden mahalle sakinleri yıllardır elektirik, su, vergi paralarını da düzenli ödüyorlar. Ekenomik sıkıntılar nedeniyle göç ettikleri İstanbul'da kendilerine yaşanılır bir yer kuran ve bu kapsamda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan mahalle sakinleri şimdi 20 yılda kurduklarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyalar. 250'den fazla hanenin bulunduğu mahallede 1250 kişi yaşıyor. Mahallede yaşayan insanlara kısa bir süre önce yıkım kararı ulaştı. Kararda mahallenin bulunduğu yere spor kompleksi ve eğitim alanları kurulacağı kaydedilerek bu kapsamda ilk etapta 13 evin, 25 Haziran'da ise 45 evin yıkılacağı bildirildi. Bu şekilde mahalledeki evler parça parça yıkılacak. Mahalle sakinleri alınan bu karara tepki gösterdi. Kendileri tarafından yapılan Ercan Görün İlköğretim Okulu'nun 5 bin metrekarelik bir alana yayıldığını dile getiren mahalle sakinleri "Milli Eğitim'e tahsis ettiğimiz okulun alanı geniş olduğundan bahsedilen diğer alanlara ihtiyaç yoktur" dediler. Yetkililere yeni eğitim alanı da gösteren mahalle sakinleri, "Aynı mahallede gecekondu bulunmayan, kimsenin mağduriyetinin olmayacağı Pazar Sokak ile Şahin Tepesi'nde bulunan 7 bin metrekarelik yer eğitim alanı olarak düşünülebilinir" diye konuştu.

  Belediyeye yürüyecekler Yetkililerin insanların mağduriyetini en aza indirecek yol izlemelerini isteyen mahalle sakinleri, 20 yıl boyunca kurdukları mahalleyi ve evlerini yıktırmayacaklarını söylediler. Bu amaçla sonuna kadar mücadele edeceklerini belirten mahalle sakinleri ilk olarak bugün Pendik Belediyesi'ne yürüyerek tepkilerini dile getirecekler. Mahalle sakinleri belediye önünde açıklama da yapacak.

  Reklam
 • Reklamsız Evrensel için abone ol
  ÖNCEKİ HABER

  Belediyelere borçlanma uyarısı

  SONRAKİ HABER

  Yeşil Kart da haram!

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
  Evrensel Ege Sayfaları
  EVRENSEL EGE

  Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...