07 Haziran 2004 21:00

ATAŞ faaliyetine son veriyor

Demokrat Parti zamanında ABD'lilerin isteğiyle çıkartılan Petrol Yasası sayesinde yabancı petrol tekellerine teslim edilen Anadolu Tasfiyehanesi AŞ (ATAŞ) rafineri faaliyetine son veriyor.

Paylaş
Demokrat Parti zamanında ABD'lilerin isteğiyle çıkartılan Petrol Yasası sayesinde yabancı petrol tekellerine teslim edilen Anadolu Tasfiyehanesi AŞ (ATAŞ) rafineri faaliyetine son veriyor. Turcas Petrol'den Borsa'ya gönderilen açıklamada, şirket Yönetim Kurulu'nun, bağlı ortaklığı olan Marmara Petrol ve Rafineri İşleri'nin rafineri belgesini diğer ATAŞ ortakları ile birlikte Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'ne iade etmesi, ATAŞ'ın rafineri faaliyetlerine son vermesi ve ATAŞ'a bir terminal lisansı olmak üzere müracaat edilmesi hususunda şirket yönetimine talimat verilmesine karar verdiği bildirildi. ATAŞ, 1957 yılında Demokrat Parti Hükümeti ile o yıllarda Türkiye'de petrol ürünleri pazarlaması yapan yabancı tekeller arasında yapılan özel bir anlaşma ile 3.2 milyon ton/yıl ham petrol işleme kapasitesi ile kuruldu ve 30 Nisan 1962'de işletmeye alındı. Ham petrol işleme kapasitesi 1969 yılında yapılan yatırımla 4.4 milyon ton/yıl olarak arttırıldı. Rafinerinin ortaklık yapısı, yüzde 68 BP plc, yüzde 27 Raffinaderij Shell Mersin NV ve yüzde 5 Marmara Petrol ve Rafineri İşleri AŞ'den oluşuyor. Ortak şirketler tarafından temin edilen yerli ve yabancı menşeli ham petrolleri işleyerek, şartnamelere uygun ürünleri üreten ATAŞ, Türkiye'nin akaryakıt ihtiyacının yüzde 15'ini karşılıyordu.

İşçiler atılacak Bu arada ATAŞ Mersin Rafinerisi'nin Müdürü Katy Hirschfeld rafinerinin Eylül ayından itibaren "terminal"e dönüştürüleceği, yakıt depolama, kara, deniz ve demiryolu ürün yükleme, boşaltma ve ikmali faaliyetleriyle hizmetlerini sürdüreceğini bildirdi. Hirschfeld, ATAŞ'ın terminal olarak faaliyet gerçekleştirecek olması nedeniyle, rafineride çalışan 95 kişinin işten çıkarılacağını, 57 kişinin ise emekli edileceğini söyledi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ÖİB'nin peşkeş fikrine
   Milli Piyango karşı

SONRAKİ HABER

Petrol fiyatı 40 doların altına indi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...