08 Haziran 2004 01:00

TÜSİAD IMF'de ısrarlı

IMF heyeti'nin İstanbul'da son durağı TÜSİAD oldu. TÜSİAD Başkanı Sabancı, bütçe disiplini ve yapısal reformların devamı için IMF ile devam edilmesi gerektiğini savundu.

Paylaş
IMF heyeti ile görüşen TÜSİAD yetkilileri, Türkiye'nin 2005 sonrasında IMF ile devam etmesini istediklerini belirttiler. 8'nci gözden geçirme çalışmaları için Türkiye'ye gelen IMF heyetinin İstanbul'da son durağı TÜSİAD oldu. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı'nın Türkiye ekonomisi ve hükümetten beklentilerini aktardığı toplantıda patronlar, AKP Hükümeti'nin IMF ile birkaç yıl daha birlikte olması gerektiğinde hemfikir olduklarını açıkladılar. Divan Otel'de dün öğle yemeğinde buluşan IMF heyeti ve TÜSİAD üyeleri, Türkiye ekonomisini ve iş dünyasını görüştüler. Yaklaşık 2 saat süren ve basına kapalı yapılan toplantı sonrasında bir açıklama yapan Ömer Sabancı, "Hem bütçe disiplini, hem de yapısal reformların devam etmesi açısından IMF programının çok önemli bir katkısı oluyor. Bu sebeple TÜSİAD olarak biz de IMF ile 1-2 senelik bir program daha olmasında fayda görüyoruz" dedi. Sabancı, toplantıda genellikle iş dünyasının sorunlarını aktardıklarını ve bilgi verdiklerini söyleyerek heyetin kendilerini dinlediğini dile getirdi. IMF'nin ekonomiye katkısı olduğunu savunan Sabancı, Avrupa Birliği müzakerelerinde Türkiye'nin tarih alması için IMF'nin stratejik önemde olduğunu ileri sürdü. Kayıt dışı ekonominin küçültülmesi ve vergi gibi konuları konuştuklarını ifade eden Sabancı, yatırımlar konusunda "nasıl özendirici çalışmalar yapılabilir" gibi sorulara da yanıt aradıklarını dile getirdi.

FDF konuşuldu Ekonominin düzeltilebilmesi için AKP'nin uyguladığı sıkı mali politika ile IMF programlarının şart olduğunu ileri süren Sabancı, Kamu Yönetimi Reformu başta olmak üzere yapısal reformların bir an önce tamamlanması gerektiğini savundu. Faiz dışı fazla oranının düşürülmesi konusunda fikirlerinde bir değişiklik olmadığını söyleyen Sabancı, konuyu IMF ile görüşmelerinde gündeme getirdiklerini ifade etti.


DEPPLER VE KIEKENS DE KATILDI IMF heyeti ile TÜSİAD yöneticilerinin görüşmesine, IMF İcra Direktörü Willy Kiekens ve Avrupa Bölümü Direktörü Michael Deppler de katıldı. Kiekens ve Deppler, geçen hafta Türkiye Bankalar Birliği, Yabancı Sermaye Derneği, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) yöneticileri ile yapılan görüşmelerde bulunmamışlardı. Dünkü görüşmeye, TÜSİAD'dan Başkan Ömer Sabancı ile birlikte Pekin Baran, Ömer Aras, Şadi Gücüm, Haluk Tükel, Vural Akışık, Piraye Antika, Tayfun Bayazıt, Yavuz Canevi, Kormaz İlkorur, Rüşdü Saracoğlu, Mustafa Sayınataç, Yıldız Şarsel ve Ümit İzmen katıldı. Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam ve Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk'in de yer aldığı IMF heyeti ile TÜSİAD yöneticileri basına kapalı görüştüler.

ÖNCEKİ HABER

Onbinler Chavez'e destek verdi

SONRAKİ HABER

Ege Üniversitesinde iş kazaları alarm veriyor: 1 yılda 39 iş kazası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa