07 Haziran 2004 01:00

DİSK kongresi sona erdi

DİSK'in 12. Olağan Genel Kurulu tüzük değişiklikleri ve karar tasarılarının oylanmasının ardından yapılan seçimlerle sona erdi.

Paylaş
DİSK'in 12. Olağan Genel Kurulu dün yapılan seçimlerle sona erdi. Süleyman Çelebi'nin başkanlığındaki listenin seçildiği genel kurulda, Çelebi ve Genel Sekreter Musa Çam dışındaki tüm isimler değişti. Seçimlerden önce ise tüzük değişiklikleri yapıldı ve karar tasarıları oylandı. Genel kurulun önceki günkü bölümü gece yarısına kadar sürdü. Delegelerin konuşmalarının ardından yönetim eleştirileri yanıtladı. Eğitim Dairesi Başkanı Ali Şahin, eleştirileri kabul etmedi. Hukuk Dairesi Başkanı Tamer Atış ise kendisinin de içinde yer aldığı yönetimi eleştirdi. "İlkelerimize sahip çıkmıyoruz, kayıplarımız çok" diyen Atış, dönemin Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşülmesini eleştirdi, görüşmeden kendisinin haberdar olmadığını söyledi. 2001 yılında çeşitli sendika ve işveren örgütüyle Avrupa Birliği'ne ilişkin gazetelerde çıkan ilana yönetim kurulu kararı olmadan imza atıldığını söyleyen Atış, "Hükümete karşı tavrımızı işveren örgütüyle belirliyoruz" dedi. Atış, sendikada başta TİS olmak üzere, ortak politikalar bulunmadığını belirtti. DİSK Genel Başkan Vekili Hasan Kaya ise "sendika ağaları" suçlamalarına tepki gösterdi. Kaya, "Hiç kimse bu sendikada ağa olmadı, şubemizden aldığımız parayla geçiniyoruz. İşçinin maaşından bir kuruş fazla almıyoruz" diye konuştu. "Öpeceğin surata tükürme, tükürdüğün suratı öpme" diyen DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, eleştirilere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. 1 Mayıs'ın iki farklı alanda kutlanmasıyla ilgili konuşan Çam, "Kapalı kapılar arkasında belirleneni artık kabul etmiyoruz. Nerde kutlayacağımızın kararını biz veririz. DİSK'e bağlı sendikalar bize yakışır şekilde önce alana gelsinler, ondan sonra eleştirilerini yapsınlar" dedi. DİSK'in devlet, hükümet ve sermayeden bağımsız olduğunu söyleyen Çam, "Asla ele geçirilmeyecek tek konfederasyon DİSK'tir" dedi.

Çelebi yanıtladı Son sözü alan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, "DİSK'i başka bir noktaya çekmek isteyenlerin hayallerinin kursaklarında kaldığını" ifade etti. Genel başkanlık için aday olan Çarıkçı'yı kastederek, hiçbir yerde, hiçbir eylemde kendisiyle karşılaşmadığını kaydetti. Çelebi, "Herkese nereye oynadığını ve haddini bilmeli" diye konuştu. Geleceğe umut veren bir kongre yaşadıklarını savunan Çelebi, artık iki kişinin değil tüm sendikaların elini taşın altına sokacağını söyledi. Mücadeleden hiç kaçmadığını, çağrılan her yere gittiğini söyleyen Çelebi, yönetimi belirleme yöntemine ilişkin eleştirileri yanıtlarken, "Listeyi siyasi şeflerle değil, sendika yönetimleriyle belirledik. Gizlediğimiz bir şey yok" dedi. "Sendikada ağa yok yarın da olmayacak" diyen Çelebi, Bahçeli ile diğer yetkililerle olduğu gibi, MHP lideri olarak değil hükümet ortağı, bir işveren olarak görüştüğünü, yarın iktidarda kim olursa DİSK'in menfaatleri doğrultusunda onunla da görüşeceğini dile getirdi. "Sınıfa mı ihanet ediyoruz! Ne görüştüğümüz önemli" diyen Çelebi, "DİSK'e yakışır bir şekilde, onbinlerle sokağa çıkmaya hazır olun" çağrısında bulundu. Genel kurulda dün sabah seçimlerden önce yapılan tüzük değişikliği ile yönetimdeki genel başkan yardımcılığı sayısı ikiye çıkarıldı. Üst kurul delege sayısının da aidat veren üyeler üzerinden belinlenmesi, üye sayısı ve ödediği aidat miktarına bakılmaksızın bütün sendikalara en az iki delege ile temsil hakkı verilmesi kararlaştırıldı.

Oy kullanıldı Daha sonra seçimlere geçildi. Genel kurulda yapılan seçimlere katılan 365 delegeden 33 delege boş oy kullanırken, geçerli 332 oyun 280'inini alan Süyelman Çelebi Genel Başkanlığa, 297 oy alan Musa Çam ise Genel Sekreterliğe yeniden getirildi. Aynı listede yer alan Genel-İş Genel Başkanı Mahmut Seren 288, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu 295, OLEYİS Genel Başkanı Kamer Aktaş 294, Gıda-İş Genel Başkanı Celal Ovat 253 ve Lastik-İş Genel Sekreteri Nuri Serin 268 oyla yönetim kurlu üyeliklerine getirildi. Çelebi'nin karşısına Genel Başkan adayı olarak çıkan Bank Sen Genel Başkan Yardımcısı Altan Çarıkçı 15 oyda kalırken, yönetim kurulu adayı Basın-İş Genel Başkanı Kamil Kartal ise 58 oy aldı.

Mücadele çağrısı Seçim sonuçlarnın açıklanmasının ardından konuşan Çelebi, genel kurula katılan herkese teşekkür etti. Kurulun iradesine saygı göstereceklerini söyleyen Çelebi, göreve hemen başlayacaklarını, sadece yönetimin değil herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti. Kurulun tüm kararlarının yanı sıra, NATO için yapılan önerilerin de arkasında olacaklarını belirten Çelebi, sendikal hak ve özgürler için mücadelenin öncelikleri arasında olacağını dile getirdi.


 • Sermaye egemenliğine ve emperyalizme karşı mücadele IMF, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü gibi emperyalizmin araçlarıyla yürütülen sömürü politikalarının durdurulması, borçların halkın ihtiyaçlarına öncelik verilerek yeniden yapılandırılması, planlı bir ekonominin savunulması için tüm emekçilerle birlikte net ve kararlı bir duruş alınması karar altına alındı.

 • Savaş örgütlerinin ve NATO zirvesinin protesto edilmesi Ülkenin emperyalist savaş örgütlerinden çıkması, tüm yabancı askeri üslerin kapatılması, askeri anlaşmaların iptal edilmesi, kapıların NATO'ya ve savaş taciri emperyalist liderlere kapatılması için mücadele edilmesi kararlaştırıldı.

 • Demokrasi ve temel özgürlükler için mücadele Bağımsız, özgür ve demokratik bir Türkiye'nin benimsenmesi, demokratik bir Anayasa oluşturulması, herkesin can güvenliğinin sağlanması, işkenceye son verilmesi, cezaevlerindeki insanlık dışı uygulamalara ve F tipi cezaevlerine karşı çıkılması, düşünce ve örgütlenme özgürlüğü önündeki tüm engellerin kaldırılması, gönüllü birliktelik koşullarının yaratılması için bütün güçlerin işbirliğinin geliştirilmesi kararı alındı.

 • Sendikal hak ve özgürlükler için mücadele Sendikalılaşma ve sendika seçme özgürlüğü, barajın ve noter şartının kaldırılması, referandum sisteminin yasalaştırılması, grev yasaklarının yasadan çıkarılması, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ve sosyal güvenlik kurumlarında demokratik temsil, federasyon kurulmasının yasal hale getirilmesi, yöneticilik için 10 yıl fiili çalışma koşulunun kaldırılması, konfederasyonların da TİS yapabilmesi, hak ve dayanışma grevinin yasalaşması, Yüksek Hakem Kurulu'nun mevzuattan çıkarılması, sendika yöneticilerinin mahalli ve idari seçimlerde aday olup seçilmesi halinde yöneticiliklerinin sona ermesinin kaldırılması için mücadele karar altına alındı.

 • 4857 sayılı kölelik yasasına karşı mücadele Her işçinin kıdem tazminatının garanti altına alınmasının ve bu haktan, sınırlama olmaksızın yararlanması, istihdam ve çalışma sürelerinin esnekleştirilmesi başta olmak üzere, hak kaybına neden olacak maddelerin toplusözleşme metinlerine girmemesi için üye sendikaların ortak tutum alması, yasanın tümüyle yeni baştan ele alınması için kararlı bir mücadele yürütülmesi kararlaştırıldı.

 • Emekçilerin Avrupası için mücadele Avrupa Birliği'nin sermayenin çıkarları doğrultusunda dayattığı politikalara, emekçilerin kazanılmış haklarına dönük saldırılarına ve sosyal devletin tasfiyesini hedefleyen girişimlerine karşı mücadelenin yükseltilmesi; Avrupa Anayasası'nda sendikal hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması, uluslararası dayanışmanın güçlendirilmesi, ICFTU ve ETUC ile iş ve güçbirliğinin pekiştirilmesi kararı alındı.

 • Kadın sorunu ve kadın işçilerin hakları Kadın işçilerin örgütlenmesine öncelik verilmesi, kadın dairelerinin daha aktif ve koordineli çalışması, kadınların sendikaların tüm yönetim kademelerinde yer almalarının özendirilmesi, işyerlerinde kadınların yaşadığı kreş, cinsel taciz gibi konulardaki taleplerin sözleşmelere girmesinin sağlanması, cinsiyet temelinde ayrımcılık yapan maddelerin yasalardan çıkarılması ve kadın istihdamına yönelik politikaların oluşturulması için iktidar üzerinde baskı oluşturulması, bunun için kadın örgütleriyle işbirliği yapılması karar altına alındı.
 • Sosyal devletin tasfiyesine karşı mücadele
 • Daha iyi yaşam koşulları için mücadele
 • Şiddete, teröre ve savaşa karşı mücadele
 • DİSK Araştırma Enstitüsü'nün (DİSK-AR) yeniden yapılandırılması
 • Geçmiş kararların değerlendirilmesi ve teyidi
 • Etnik ve kültürel zenginliğimizin korunması için mücadele
 • Tarihsel ve doğal zenginliklerin korunması için mücadele

 • ÖNCEKİ HABER

  ANKARA'DA EYLEMLER HIZLANIYOR

  SONRAKİ HABER

  Game of Thrones'un yeni serisi 2020'de yayımlanacak

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa