07 Haziran 2004 01:00

Mafya iç tehdit oldu

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) raporu, Türkiye'de mafyalaşmanın her alanda devam ettiğini ve ciddi bir tehlike haline geldiğini gözler önüne serdi.

Paylaş
Susurluk kazası ile ortaya çıkan mafya-siyaset-ticaret üçgeninin daha da büyüdüğü, Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) yaptığı bir araştırmayla ortaya çıktı. "Hayatımız Mafya Raporu"na göre, Türkiye'de mafyanın 100'e yakın faaliyet alanı bulunuyor. Suç ekonomisinin tahmini cirosu ise 60 milyar doları buluyor. Yani Türkiye'nin toplam milli gelirinin neredeyse dörtte biri, 2004 bütçesinin ise yarısı. Türkiye organize suç örgütleri tarafından dört bir yandan kuşatılmış durumda. 1998-2002 yılları arasında yaklaşık 17 bin kişi çete üyesi olmaktan polis tarafından yakalandı. Polisin Türkiye genelinde yaptığı çalışmalara göre, mafya toplam 3 bin 12 olaya karıştı. Yine 9 bin 53'ü İstanbul'da olmak üzere 17 bin 105 kişi gözaltına alındı, 4 bin 182 kişi tutuklandı.

İstanbul başkent ATO'nun açıkladığı rapora göre, Türkiye'deki organize suçların neredeyle yarısı İstanbul'da işleniyor. 1998'de kurulan İstanbul Organize Şube Müdürlüğü ekipleri, 2002 yılı sonuna kadar 454 suç örgütünü çökertti, 325 çete liderini yakaladı. Aynı dönemde çeteler sadece İstanbul'da bin 637 olaya karıştı. Raporda, İstanbul'un ardından mafyanın yoğun olarak faaliyet gösterdiği iller, "Adana, Ankara, Aydın, Antalya, Balıkesir, Bursa, Gaziantep, İçel, İzmir, Kayseri, Kocaeli ve Samsun" olarak sıralandı. Raporda, mafyanın en yaygınını otopark mafyasının oluşturduğu ileri sürülürken, mafyanın, özellikle büyük şehirlerde cadde ve sokakları parselleyip görevlendirdiği değnekçiler aracılığı ile otopark ücreti topladığı belirtildi. Otopark mafyasını "arazi mafyası, çek-senet mafyası, organ mafyası, çocuk mafyası ve ihale mafyası" izliyor.

Bir holding gibi... Raporda, "Türk tipi mafya"nın özelliklerine de yer verildi. Buna göre, organize suç örgütlerinin yapısı bir şirket ya da holding yapısına çok benziyor. Örgüt, piramit şeklinde yapılanıyor. En yetkili karar mercii olan "baba" bir holdingin yönetim kurulu başkanı gibi doğal olarak piramidin en tepesinde bulunuyor. Türk mafyasının yazılı olmayan kuralları raporda, şöyle sıralanıyor: "Üyelerden lidere karşı mutlak itaat beklenir. Örgütün genişlemesinde hemşehricilik önemli yer tutuyor. Aranan şahıslar pasaportlarını sicili temiz kişiler üzerine çıkarıyorlar. Mal varlıkları ise genellikle başkaları üzerine kayıtlı. Eylem yaparken kullandıkları arabalar ise genel olarak kiralık ve sahte plakalı." Raporda, mafya örgütlerinin etkili halkla ilişkiler faaliyeti yürüterek topluma hitap eden yöntemler kullandıkları belirtiliyor. Medyanın haber programlarında, mafyadan söz ederken kullandığı "ünlü baba, yeraltı dünyasının tanınmış ismi, ünlü kabadayı, çete reisi" gibi tanımlamaların ise üstü kapalı olarak övgü içerdiği kaydedilen raporda, bu terimlerin, izleyicilerin bir kısmında korku, bir kısmında da özenti yarattığı ifade ediliyor. Bazı televizyon dizilerinin de uzmanlar tarafından özellikle çocuklar üzerinde özendirici etki yarattığına ve "iyi mafya" kavramı yerleştirildiğine dikkat çekildi.


MAFYA ÇEŞİTLERİ Rapora göre, bunların yanı sıra Türkiye'de "uyuşturucu mafyası, kumar mafyası, altın-pırlanta mafyası, kira-tahliye mafyası, fuhuş mafyası, icra mafyası, nakliye mafyası, inşaat mafyası, ehliyet mafyası, sigara mafyası, silah mafyası, hal-pazar mafyası, dilenci mafyası, gecekondu mafyası, çayhane mafyası, insan mafyası, pornografi mafyası, kitap mafyası, müzik mafyası, tarihi eser kaçakçılığı mafyası, göçmen mafyası, telefon dinleme ve izleme mafyası, hapishane mafyası, naylon fatura mafyası..." da önemli bir yer tutuyor.

ANKET YAPILDI ATO raporunda, mafya konusunda bilimsel çalışmalarıyla tanınan Mahmut Cengiz adlı bir emniyet mensubunun mafya üyeleri arasında yaptığı bir ankete de yer verildi. Buna göre, mafya üyelerinin 54'ü evli. Dörtte üçü en az 4 kişilik bir aileden geliyor ve yüzde 10'u üniversite mezunu. Televizyonda en çok izledikleri diziler ise mafya dizileri. Mafya üyeleri eğitim şansı bulmaları halinde en çok bürokrat ve mühendis olmak istiyorlar.

UR GİBİ BÜYÜYOR ATO Başkanı Sinan Aygün, mafyanın son yıllarda Türkiye'nin iç tehditlerinden biri haline geldiğini kaydetti. Sistemdeki aksaklıklar ve boşlukların sürekli suçlu ve mağdur ürettiğini ifade eden Aygün, işsizlik, kentsel ve yaşamsal hizmet ve ihtiyaçların yeterince karşılanamaması sonucu mafya ekonomisinin "ur" gibi büyüdüğünü vurguladı. Aygün, "Mafya ekonomisi ülke ekonomisine ciddi maliyetler yüklüyor. Bir kamu yatırımı için koyulan 4 tuğladan biri, yasa dışı organizasyona gidiyor. Düzen hepimizi bozdu. Namusuyla iş yapmak enayilik olarak görünüyor" dedi.

ÖNCEKİ HABER

Irak'ın değil işgalcilerin başbakanı

SONRAKİ HABER

Turhan Yalçın'ın Evrensel önlüğü ve titreyen yumruğudur belleklere kazınan...

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa