04 Haziran 2004 21:00

Anadilde yayın başlıyor

TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz, TRT'nin anadilde yayına 7 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Demiröz, TRT 3 televizyonu ve Radyo-1'den yapılacak yayınların ilkinin Boşnakça olacağını söyledi.

Paylaş
Farklı dil ve lehçelerde yayın yapılmasına yönelik alınan kararın ardından düzenleme yapan TRT 7 Haziran'da anadilde yayına başlayacağını duyurdu. TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz yapılacak yayında ulusal ve uluslararası haber özetleri ile spor olayları, çeşitli belgeseller, magazin ve müzik programlarının yayınlanacağını açıkladı Farklı dil ve lehçelerde yayın yapılmasına yönelik RTÜK'ün görevi TRT'ye vermesinin ardından beklenen açıklama geldi. TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz, TRT 3 Televizyonu ve Radyo-1'den yapılacak yayınların ilkinin Boşnakça olacağını söyledi. Demiröz, yayınların salı günleri Arapça, çarşamba Kurmanca, perşembe Çerkezçe, cuma günü de Zazaca yapılacağını açıkladı. Yayın için alt yapı çalışmalarının tamamlandığını belirten Demiröz, değişik dil ve lehçelerde yapılacak yayında ulusal ve uluslararası haber özetleri ile spor olayları, çeşitli belgeseller, magazin ve müzik programlarının yayınlanacağını açıkladı. Demiröz, "Kültürel zenginliğin aynası olacak" sözleriyle ifade ettiği yayının TRT 3 ve Radyo 1'de başlayacağını söyledi.

Her dile bir gün! İlk yayının Boşnakça olarak yapılmasının ardından Zazaca, Kurmanca, Arapça ve Çerkezce yayınlarda haftaiçi hergün farklı dillerde yapılacak. Pazartesi günleri Boşnakça, salı günleri Arapça, çarşamba Kirmanca, perşembe Çerkesçe ve cuma günü de Zazaca yayın yapılacak. 'Kültürel Zenginliğimiz' adlı program haftaiçi hergün Radyo 1'den 06.10-06.45 saatlerinde, TRT 3'ten ise 10:30'da yayınlanacak.


DANIŞTAY'DAN RET KARARI Danıştay, Diyarbakır Barosu'nun "Türk Vatandaşlarının Günlük Yaşamlarında Geleneksel Olarak Kullandıkları Farklı Dil ve Lehçelerde Yapılacak Radyo ve Televizyon Yayınları Hakkında Yönetmelik"in bazı maddelerinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davayı, "ehliyet" yönünden reddetti. Diyarbakır Barosu, 25 Ocak 2004 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğin, "yayınların dili" başlıklı 4. maddesi, "farklı dil ve lehçelerde yapılacak yayınların esasları" başlıklı 5. maddenin 2, 3, 4, ve 5. fıkraları, yayın için "başvuru"nun nasıl yapılacağını öngören 6. madenin (a) bendi ile izleyici profili ortaya çıkana kadar farklı dil ve lehçelerde yayınların kamu ve özel ulusal yayın kuruluşları tarafından yapılabileceğini öngören geçici birinci maddenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmıştı. Danıştay 10. Dairesi, Diyarbakır Barosu'nun İdari Yargılama Usulü Yasası'na göre dava açma ehliyeti bulunmadığı gerekçesiyle, davayı reddetti. Baro bu kararı temyiz ederse, temyize Danıştay İdari Dava Dairleri Genel Kurulu bakacak. Öte yandan, Diyarbakır'da yayın yapan Gün Radyo ve TV A.Ş.'nin aynı yönetmeliğin aynı maddelerine iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davada da yürütmenin durdurulması istemi RTÜK'ten savunma geldikten sonra karara bağlanacak.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çevre tahribatı günü

SONRAKİ HABER

Basın özgürlüğü mü dediniz!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa