05 Haziran 2004 01:00

'Asıl savaşımız şimdi başlıyor'

TÜPRAŞ'ın satışının, Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından esastan iptal edilmesi Aliağa'daki petrol işçileri tarafından davullu zurnalı halaylarla kutlandı.

Paylaş
TÜPRAŞ'ın satışının, Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından esastan iptal edilmesi Aliağa'daki petrol işçileri tarafından davullu zurnalı halaylarla kutlandı. PETKİM ve TÜPRAŞ'ta çalışan işçiler dün sabah otobüslerle Aliağa kent merkezine geldi. Yaklaşık 2500 işçi, Demokrasi Meydanı'nda halay çekti. Polisin aldığı geniş önlem dikkat çekerken, Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı İbrahim Doğangül, yaptığı konuşmada, "Mücadele bitmedi, asıl savaşımız şimdi başlıyor" dedi. Sık sık "İşçiyi satanı biz de satarız", "TÜPRAŞ halkındır satılamaz", "TÜPRAŞ'ı satan da susan da vatan haini" sloganları atan işçilere seslenen Doğangül, özelleştirmelerin yasadışı olduğunu, TÜPRAŞ gerçeğinin bunu bir kez daha gösterdiğini söyledi. Doğangül, "Demek ki bu ülke sahipsiz değilmiş; kamu kaynaklarına, ülke çıkarlarına sahip çıkan, onları koruyabilmek için her türlü baskıya boyun eğmeyen hukukçular, bilim insanları ve işçiler, emekçiler varmış! Demek ki, görevi ve makamı ne olursa olsun herkesin hukuka uyması gerekiyormuş! Hiçbir kamu malını, babanızın malı gibi göremez, hele hele 'babalar gibi' satamazmışsınız!" diye konuştu. Hava döndü... Artık özelleştirmenin kendisinin sorgulanmasını isteyen Doğangül, özelleştirmenin IMF ve sermaye çevrelerinin isteğiyle yapıldığını, sonuçlarının bütün dünyada tartışılmaya başlandığını, "Devlet ekonomiden elini çekmelidir, kamu kuruluşu dünyada kalmadı" lafının "koskoca bir yalan" olduğunu söyledi. "Hava döndü; işçiden, işçiden esiyor yel. Gün, savunmada kalma değil, hesap sorma günüdür" diyen Doğangül'ün konuşmasının ardından, işçiler kutlamalarını halaylarla sürdürdü.


ÖİB, TÜPRAŞ İÇİN TEMYİZE BAŞVURDU Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Ankara 10. İdare Mahkemesi'nin, TÜPRAŞ'a ilişkin kararına karşı Danıştay'da temyize gitti. Temyiz isteminde 10. İdare Mahkemesi'nin kararının yürütmesinin durdurulması da istendi. Danıştay'a yazılan temyiz dilekçesinde, esasa ilişkin temyiz istemi sonuçlandırılıncaya kadar yürütmenin durdurulması da talep edildi. Danıştay öncelikle yürütmenin durdurulması istemini karara bağlayacak. Dosyayı tekemmül ettirirse yürütmeyi durdurma istemini karar bağlamadan temyiz istemini de sonuçlandırabilecek. Danıştay, İdare Mahkemesi'nin iptal kararını onarsa ÖİB Danıştay'ın kararının düzeltilmesini isteyebilecek. Karar düzeltme istemini de yine temyize bakan daire karara bağlayacak. Danıştay, karar bozarsa 10. İdare Mahkemesi ilk kararında direnebileceği gibi bozmaya uyup ihale komisyonunun kararının iptal istemini reddedebilecek.

Ankara'da yargıçlar var Ankara Barosu Başkanı Semih Güner, TÜPRAŞ ihalesini iptal ederek gösterdiği özen ve duyarlılık için İdari Mahkemesini kutlayarak, "Ankarada yargıçlar var" dedi. Güner, kararın idarenin "özelleştirme" adı altında ulusal çıkarları ve hukuk kurallarını ikinci plana atabileceğini gösterdiğinin altını çizdi. İdarenin karar alırken kamu yararını gözetmesi gerektiğini belirten Güner, bu ilkenin yok sayılmasının Türkiye aleyhine sonuç vereceğini kaydetti.

ÖNCEKİ HABER

Bono mağdurları eylem yaptı

SONRAKİ HABER

Halime Encu: Veli kalmıştı elimde, onu da aldılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa