04 Haziran 2004 01:00

DİSK kongresi başlıyor

DİSK'in 12. Olağan Kongresi, bugün Grand Cevahir Kongre Merkezi'nde başlıyor. Süleyman Çelebi tek başkan adayı.

Paylaş
DİSK'in 12. Olağan Genel Kurulu, bugün İstanbul'da toplanacak. Grand Cevahir Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek genel kurul 6 Haziran'da sona erecek. Ana teması "barış, özgürlük, demokrasi" olarak belirlenen genel kurul 400 delege ile toplanacak. Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda sendikacı ve kitle örgütü temsilcisinin katılacağı genel kurul, DİSK belgeselinin gösteriminin ardından Genel Başkan Süleyman Çelebi'nin konuşmasıyla başlayacak. Genel başkanlığa tek aday olan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, kongre sürecini ve gündemdeki sorunları gazetemize değerlendirdi.

Başkanlar listede Süleyman Çelebi, sermaye ve iktidarın saldırılarının arttığı bir dönemde topladıkları genel kurulda güçlü bir DİSK'in ortaya çıkacağını söyledi. Karar tasarıları, tüzük değişiklikleri, bütçe, hazırlıkları gibi konuların genişletilmiş toplantılarda ele alındığını ve mutabakat sağlandığını anlatan Çelebi, "Saldırılara karşı bütünlüklü olarak çıkan, sendika genel başkanlarının da içinde yer aldığı bir DİSK yönetimi" oluşturacaklarını açıkladı. Sendika başkanlarının yönetimde yer almasının kimsenin önünün kesildiği anlamına gelmediğini savunan Çelebi, yönetimin henüz tam kesinleşmediğini söylemekle beraber, "Örgütlü yapıları itibariyle Genel-İş, Tekstil, Birleşik Metal-İş, Lastik-İş ve OLEYİS gibi sendikaların yönetimde temsil edilmelerinin doğal olduğunu" ifade etti. Çelebi, yönetimde bir kadın da olması gerektiğini düşünüyor. DİSK'in kadın sorununa özel önem verdiğini, projelerde ve sendikal çalışmada kadınların önemli bir rolü olacağını söyleyen Çelebi, "DİSK'e kadın eli de değmeli" dedi.

'Herkese açığız' DİSK'in her alandaki saldırılara karşı devrimci bir duruş sergileyecek önemli bir güç olduğunu ifade eden Çelebi, "Bu anlayıştaki herkesle birlikte sınıf birliği temelinde yerimizi alırız. Fakat oportünist tavır ve sulanmış ilişkilerden uzak. Eleştiri ve önerileri dikkate alırız. Emekten, demokrasiden ve mücadeleden yana tüm örgütlerle, sınıf temelinde bakan herkesle tarafız" dedi. "İçi boşaltılmış birlikteliklerde yer almayacaklarını" söyleyen Çelebi, Emek Platformu'nu oluşturan örgütlerin alınan kararların arkasında durması gerektiğini belirtti. Ekonomik Sosyal Konsey'in mevcut yapısını onaylamadıklarını da kaydeden DİSK Başkanı, "ESK'nın hükümet ve devletten bağımsız çözüm üreten bir baskı aracı olmasına çalıştıklarını" söyledi. Çelebi, "DİSK açık bir örgüt, dışardan bakamaz. ESK, bu yapısıyla işlemez, doğru temele oturana kadar mücadelemizi vereceğiz" diye konuştu. Örgütlenme alanında önemli mesafeler aldıklarını söyleyen Çelebi, örgütsüz alanları hedef seçtiklerini, ancak sermayenin yanı sıra bazı sendikaları da karşılarında bulduklarını, Grammer'de Türk Metal'in, Lee'de de TEKSİF'in engel olarak karşılarına çıktığını söyledi. Patronların işçinin karşısına "Niye DİSK?" diye çıktığını söyleyen Çelebi, sendikal rekabetin durmasını, işçinin iradesine saygı gösterilmesini istedi.

'Hiç sapmadık' "Gücümüzü, örgütlülüğümüzü büyüttükçe iktidarlar meydan okuyamaz. Ama güdümlü anlayışların diyet borçları olduğu görülüyor. DİSK üye gücüyle ölçülecek bir sendika değil, 'şunun daha çok üyesi var' denilerek sonuca varılamaz. Toplumsal olarak hangi mücadelede yer aldığı önemli. Bunu birçok eylemde gördük. Ciddi mücadele araçlarımız, bakış açımız ve projelerimiz var" diyen Çelebi, kuruluş bildirgesinden zerre kadar sapmadıklarını savundu. Çelebi, Avrupa Birliği konusundaki tutumlarını ise "Sermayenin Avrupa'sını değil, emeğin küresel mücadelesini, enternasyonal dayanışmayı savunuyoruz" diyerek açıkladı.


NATO'ya izin vermeyelim! NATO zirvesinin, Büyük Ortadoğu Projesi ile pembe tablolar çizilerek halkları aldatmaya yönelik bir zirve olacağına değinen Çelebi, Filistin ve Irak'ta yaşananların bölgeyi barut fıçısına çevirdiğini söyledi. Bush'un önderliğinde yürütülen projeye karşı durmak gerektiğini vurgulayan Çelebi, barıştan yana bütün güçlerle NATO'ya karşı demokratik tepkilerini göstereceklerini söyledi.

ÖNCEKİ HABER

İran'dan Erdoğan'a özel temsilci

SONRAKİ HABER

Halime Encu: Veli kalmıştı elimde, onu da aldılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa