04 Haziran 2004 01:00

Bodrum'da festival günleri sürüyor

Çerve ile sanatı biraraya getirmek ve Hollywood kültürüne alternatif bir kültür yaratmak amacıyla yapılan Bodrum Uluslararası Belgesel Film Festivali başladı.

Paylaş
Çerve ile sanatı biraraya getirmek ve Hollywood kültürüne alternatif bir kültür yaratmak amacıyla yapılan Bodrum Uluslararası Belgesel Film Festivali başladı. İlki yapılan festivalin Hadigari'de düzenlenen açılış toplantısında konuşan Festival komitesi üyesi Remzi Kazmaz, Bodrum'u "Asırlardır işlevini sürdüren kültürler ve uluslararası bir agora niteliğindedir" diye tanımladı. Böylesi bir festivali düzenleme gerekçelerini anlatan Kazmaz farklı kültürleri birleştiren bölgenin hızlı bir betonlaşma ve doğa güzelliklerini çimento tozları arasına gömme sürecine girdiğini söyledi. Bu gidişata dur demek için "Bodrum bölgesinin değerlerini koruyarak, insan çevre ve kültür etkinliklerinin öncelik taşıdığı yaklaşım egemen kılınmalıdır" diyen Kazmaz festivalin birinci amacının bu anlayışı oluşturmak olduğunu belirtti. Kazmaz feztivali uluslararası alana taşımalarını ise Bodrum'un turizm kenti olması ve emperyalist kültürün bütün ülkeleri kuşatma altına alması olarak açıkladı. Hollywood merkezli kültüre alternatif bir kültür yaratmak istedikleri söyleyen Kazmaz festivalin kapsamının her yıl genişleyerek devam edeceğini açıkladı. Yerli ve yabancı 40'a yakın belgesel filmin gösterileceği 5 günlük festival kapasamında belediye meydanından iskele meydanına kadar yürüyüş yapıldı. Cüneyt Arkın, Derviş Zaim, Yeşim Ustaoğlu ve Enis Rıza'nın da katıldığı yürüyüşte belediyenin bando takımı ile Marmara Koleji Dans Grubu birbinden ilginç gösteriler yaptı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği yürüyüş İskele Meydanı'nda yapılan konuşmalarla son buldu. Bütün koşmacılar dostluk barış mesajları verdi. Türk Yunan adalarının temsilcisi olarak konuşan Maria Parsidu Festival'in Türk Yunan dostluğuna büyük katkı sağlayacağını dile getirerek "Barış için yaşama için elimizden geleni yapacağız" dedi.


İlk film 'Paralel Yolculuklar' Festival'in ilk filmi Türk Yönetmen Derviş Zaim ve Rum yönetmen Panicos Chrysanthou tarfından hazırlanan "Parelel Yolculuklar" gösterildi. Doğu Akdeniz'e yaklaşık yarım yüzyıldır Türkler ve Yunanlar arasında sorun teşkil eden Kıbrıs Adası'ndaki insan dramlarını konu alan filmde Türklerin ve Rumların farklı farklı bölgelerde yaşadıkları sorunlar ele alınıyor. Yaklaşık 120 dakika olan belgeselde toplu kıyımlara maruz kalmış köyleri kocası kayıp kadınlar altı yaşında babasını kaybeden çocukları savaşta sakat kalmış insanların hayat hikâyeleri anlatıyor. Oasis Kültür Merkezi'nde gösterilen "Parelel Yolculuk" filmine halk büyük ilgi gösterdi.

ÖNCEKİ HABER

Bir insanda kaybolmak

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa