03 Haziran 2004 01:00

Mücadeleci bir DİSK için çağrı

DİSK üyeleri, delegeleri, temsilcileri ve yöneticileri bir deklarasyon yayınlayarak, mücadeleci ve güçlü bir DİSK için mücadele çağrısı yaptılar.

Paylaş
DİSK'in üç gün sürecek 12. Olağan Genel Kurulu, Grand Cevahir Kongre Merkezi'nde yarın toplanıyor. Genel kurul öncesi bir deklarasyon yayınlayan DİSK üyeleri, "örgütlülüğünü büyüten, güçlü ve mücadeleci" bir konfederasyon için çağrı yaptılar. Konfederasyonun giderek kan kaybettiği tespiti yapılan deklarasyonda, "genel kurulun, içinde bulunulan durumun, sendikal anlayış ve tutumlardan kaynaklanan nedenleriyle açıktan hesaplaşmak, durumu değiştirmek için köklü kararlar almak zorunda olduğu" vurgulandı. "DİSK üyeleri, delegeleri, temsilcileri ve yöneticileri olarak, bu belli başlı hususlar ve işçi sınıfı ve emekçilerin bütün acil, demokratik talepleri için hiçbir kaygı ve koltuk sevdası taşımadan mücadele edecek bir DİSK yönetimi istiyoruz. Bunun için üzerimize düşeni yapacağımızı ilan ediyoruz" denilen deklarasyonda, DİSK'in sahip olması gereken özellikler özetle şöyle sıralandı: "1 - DİSK, sendikal mücadelenin politik mücadele ile birlikte verildiği gerçeğini kabul eden bir konfederasyondur. 2 - DİSK, işçi sınıfının birliğini savunmalı ve bu birliği bozacak her türlü yapay bölünmenin de karşısında olmalıdır. 3 - DİSK, geçmiş mücadele mirasıyla övünmekle yetinemez. 4 - DİSK bir örgütlenme seferberliği başlatmalıdır. 5 - Profesyonel sendikacılık, bürokratik ve işçi sınıfından kopuk bir üst tabaka sendikacılığı değildir. 6- Sendikal örgütlenmenin önündeki en önemli engel olan 2821 ve 2822 sayılı yasaların değiştirilmesi için mücadele artık ertelenemez bir görevdir. 7 - DİSK, sınıf mücadelesinin her alanında etkin bir konfederasyon olmalıdır. 8 - DİSK'in ittifak ve güçbirliği anlayışı sadece KESK, TMMOB ve TTB ile sınırlı olmamalıdır. 9 - Din, dil ve ırk ayrımı göztemeyen bir temelde, Kürt sorununun demokratik, barışçı çözümü ve halkların kardeşliğine uygun bir tutum, DİSK'in temel ilkeleri arasındadır."


İMZA VERENLER

ANKARA Genel-İş Genel Merkezi: İsmail Özhamarat (TİS Daire Başkanı). Genel-İş Ankara Bölge Şubesi: Erdal Tuncer (Başkan), H. Hüseyin Gümüşay Mali Sekreter). Genel-İş Yenimahalle Şubesi: Turan Kütükbaş (Başkan), Mevlüt Duran (Sekreter). Genel-İş Çankaya Şubesi: İsmail Sarısu Başkan), Özcan Gökgöz (Yönetici), Sami Gedik (Yönetici), Yücel Ocak (Yönetici), Halil İbrahim Yollu (Yönetici), Celal Özçelik (Yönetici), Salih Darılmaz (Disiplin Kurulu Üyesi), Ahmet Durusulu Denetim Kurulu Üyesi), Nazmiye Yıldırıcı Denetim Kurulu Başkanı), Emine Kahraman Disiplin Kurulu Üyesi), Taner Kılıç (Temsilci), Celal Yalçınkaya (Temsilci), Veli Toker (Temsilci), Cemal Arslan (Temsilci), Haydar Demirel (Temsilci), Mustafa Karagöz (Temsilci), Ali Rıza Demirtaş (Temsilci), Elif Canpolat Özer (DİSK Üst Kurul Delegesi). Genel-İş Mamak Şubesi: Muharrem Aslan (Başkan). Genel-İş Konut Şubesi: Hüseyin Kabaca (Başkan), Turali Küçük (Yönetici), İbrahim Yollu (Yönetici), Hüseyin Yurdanur (Yönetici), Sabri Bektaş (Denetim Kurulu Üyesi), Rıza Çetin (Disiplin Kurulu Üyesi), Eşref Kızıltaş (Temsilci). Sosyal-İş: Engin Sezgin (DİSK Üst Kurul Delegesi), Celal Uyar (DİSK Üst Kurul Delegesi), Tahsin Çeliker (Temsilci). Emekli-Sen Çankaya Şubesi: Hüseyin Uçurum (Başkan), Ali Durunesil (Yönetici).



İZMİR Genel-İş 3 No'lu Şube: Can Bahadır (Şube Sekreteri), Oktay Edis (Yönetici), Haydar Doğan (Yönetici), Sadık Gülbeniz (Yönetici), Ahmet Gökgöz (Yönetici), Ramazan Türker (Yönetici), Nurettin Çimen (Yönetici), Fatih Çağlım (Yönetici), Recep Toksal (Baştemsilci), Atanur Apaydın (Baştemsilci), Mehmet Ataman (Baştemsilci) Zevri Çelik (Baştemsilci), Özcan Hepören (Temsilci), Nazmiye İlkberk (Temsilci), Mülazim Yeşilyurt (Temsilci), Bayram Kaygısız (Temsilci), Erdoğan Ekenoğlu (Temsilci), Musa Tosun (Temsilci), Hüseyin Bahadır (Temsilci), Ercan Can Kılıç (Temsilci), Sabahattin Demir Cenk (Temsilci), Mustafa Karaçanta (Temsilci), Lütfü Oskay (Temsilci), İhsan Baysal (Temsilci), Sait Kazan (Temsilci), Eda Kaygusuz (Temsilci). Genel-İş 4 No'lu Şube: Harun Bayrak (Başkan), Erkan Karaca (Sekreter), Elim Taşkıran (Yönetici), Şükret Sevgener (Yönetici), Hasan Yüksel (Yönetici), Hüseyin Bayraktar (Yönetici), Hüseyin Toprak (Yönetici). Genel-İş 5 No'lu Şube: Yücel Sözüpek (Baştemsilci), Şevket Özdemir (Temsilci), Ali Hıdır Aktaş (DİSK Üstü Kurul Delegesi, eski Genel Merkez Yöneticisi). Sosyal-İş: Nimet Menekşe (Temsilci). Gıda-İş: Hakkı Tali (Ege Bölge Temsilcisi).



ADANA Tekstil BOSSA Şubesi: Sedat Çetin (Şube Sekreteri), Çetin İşbulan (Disiplin Kurulu Başkanı), Uğur Petek (Temsilci). Genel-İş 2 No'lu Şube: Cebrail Dağhan (Şube Sekreteri), Hasan Turşah (Yönetici), Hıdır Erenler (Yöneti), Tufan Tercan (Yönetici), Hasan Tenşi (Yönetici). Mazlum Ay (Temsilci), Abdurrahman Aydın (Temsilci), Cahit Özdemir (Temsilci), Bayram Ali Ateş (Temsilci). Emekli-Sen: Rıza Yıldız (Yönetici).



İSTANBUL Gıda-İş: Seyit Aslan (Genel Sekreter), Mete Yücel (Marmara Bölge Temsilcisi). Genel-İş: Cafer Karadağ (Beyoğlu Şube Sekreteri). Birleşik Metal-İş: Hüseyin Ataçer (Merkez Disiplin Kurulu Üyesi). Cam Keramik-İş: Zeki Yıldırımer (Genel Sekreter), İbrahim Demir (Genel Merkez Yöneticisi).



KOCAELİ Emekli-Sen: Osman Nuri Şenol Başkan). Birleşik Metal-İş: Rahmi Elmas (Temsilci), Hakan Akyol (Temsilci).



GEBZE Birleşik Metal-İş: Engin Kulu (Yönetici), Necmettin Aydan (Yönetici), Mehmet Gürsoy (Temsilci). Genel-İş: Yusuf Akar (Yönetici).



LÜLEBURGAZ Gıda-İş: Sezai Mutluer (Genel Merkez Yöneticisi), Yaşar Varol (Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi), Bülent Sertkaya (Temsilci), Gökhan Taylan (Temsilci)



BURSA Gıda-İş: Yasin Bilgin (Bölge Temsilcisi). Genel-İş: Cengiz Durmuş (Başkan).



BANDIRMA Genel-İş: Mertkan Güner (Başkan), Özkan Özakbaş (Sekreter), Zekeriya Sait (Yönetici), Halil Tekinci (Yönetici), Ramazan Çetinkaya (Yönetici), Harun Aslan (Yönetici), Ayhan Yana (Yönetici), Ahmet Kavurmacıoğlu (Baştemsilci), Hasan Basri Kertik (Temsilci), Ahmet Demirdağ (Temsilci), Vecdi Harer (Temsilci), Refik Din (Temsilci), Emel Ertürk (Temsilci), Hakan Önel (Temsilci), Erkan Kumoğlu (Temsilci), Şakir Gül (Temsilci).



BALIKESİR Genel-İş: Bülent Koçoğlu (Bölge Sekreteri), Nurettin Bilen (Yönetici), Abdullah Özşahin (Yönetici), Yakup Köker (Yönetici).



EREĞLİ Genel-İş: Şih Ömer Uçar (Şube Başkanı)



KAYSERİ Genel-İş: Cumali Sağlam (Bölge Başkanı)



KONYA Genel-İş: Mustafa Tamer (Başkan), Mustafa Bağcı (Yönetici), İsmail Aydoğan (Yönetici), Fatih Aşıcı (Temsilci).



AMASYA Genel-İş: Sezai Sernikli (Başkan), Ayhan Kaynar (Yönetici), Haydar Hayta (Yönetici), Hasan Doğar (Yönetici).



SİNOP Genel-İş: Bülent Eroğlu (Başkan), Ayhan Çakır (Sekreter), Şenol Öztürk (Yönetici), Bahattin Curum (Baştemsilci), Cevdet Baş (Temsilci).



ANTEP Tekstil: Mehmet Ağca (Şube Sekreteri), Adem Şahin (Temsilci). Emekli-Sen: Fethi Yıldırım (Başkan), Mevlüt Taşdemir (Yönetici), İbrahim Yergin (Yönetici), Sezer Sökücü (Yönetici).

ÖNCEKİ HABER

SGD'den imza kampanyası

SONRAKİ HABER

Afrika sıcakları geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa