03 Haziran 2004 01:00

G-8'ler Türkiye'yi övecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD'de yapılacak olan G-8 zirvesine "demokratik ortak" sıfatıyla davet edilmesinin sebebi anlaşıldı.

Paylaş
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD'de yapılacak olan G-8 zirvesine "demokratik ortak" sıfatıyla davet edilmesinin sebebi anlaşıldı. ABD Başkanı George W. Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, G-8 liderlerinin, Erdoğan'dan "nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin laik bir demokrasi geliştirmedeki başarısını" dinleyeceklerini söyledi. Rice, bu "başarı"ların, diğer Ortadoğulu liderlere de dinletilerek "örnek almaları isteneceğini" ima etti. Rice, ABD'nin Georgia eyaletinin Sea Island adasında yapılacak G-8 zirvesine ilişkin yaptığı açıklamada, G-8 bünyesinde 9 Haziran'da düzenlenecek öğle yemeğine Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Afganistan, Bahreyn, Cezayir, Ürdün ve Yemen liderlerinin de katılacağını bildirdi. Rice, "Bu organizasyon, G-8 için, Ortadoğu'da özgürlüklerin ve siyasi, ekonomik ve sosyal ilerlemenin nasıl desteklenebileceğini tartışmak, bu liderlerden, ülkelerinde demokrasi ve reformları ilerletme çabalarını öğrenmek ve nüfusunun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu bir ülkede Türkiye'nin laik bir demokrasi geliştirmedeki başarısını dinlemek açısından bir fırsat olacak" dedi. Türkiye zirveye "demokratik ortak" sıfatıyla davet edilirken, Afganistan, Bahreyn, Cezayir, Ürdün ve Yemen, "bölgesel ortak" olarak çağrılmıştı. G-8 Grubu, sanayileşmiş ülkeler olan ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada ve Rusya'dan oluşuyor.

Hedef ülkelerle anlaşma Öte yandan ABD, beş Orta Asya ülkesi ile (Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan) ticaret alanında bir çerçeve anlaşması imzaladı. İmzalanan Ticaret ve Yatırım Çerçeve Anlaşması (TIFA) ile, taraflar arasında "karşılıklı ticaret ve yatırım işbirliği"nin bir çerçeveye oturtulması planlanıyor. Söz konusu ülkelerin tamamı, ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'ne dahil ettiği Orta Asya ülkeleri arasında bulunuyor.


ÜRDÜN'DEN BOP'A İTİRAZ Bu arada, Arap ülkelerinden, Büyük Ortadoğu Projesi'ne (BOP) cılız itirazlar yükselmeye devam ediyor. G-8 davetini kabul eden Ürdün'ün Dışişleri Bakanı Mervan Muaşer, "Arap dünyası G8 ile, ayrı bir blok olarak diyalog istiyor, ama bu diyalog, BOP gibi bir tanım çerçevesinde olmamalı" diye konuştu. Muaşer, zirveye katılacak olan Kral Abdullah'ın, konuşmasında bu noktaya vurgu yapacağını dile getirdi. Ürdünlü bakan, düzenlediği basın toplantısında, "Kralımız, dış dünyayla zaten diyalog içinde olduğumuzu vurgulayacak. Bizce bu diyalog, G8 ile Arap Grubu arasında olabilir, bazen ortak çıkarları paylaşmadığımız diğer ülkelerin de dahil edildiği BOP tanımı içinde değil" diye konuştu. ABD'nin ortaya attığı BOP'un hedef ülkeleri arasında Türkiye, Afganistan ve Pakistan'ın da bulunduğunu hatırlatan Muaşer, bu ülkelerle Arap ülkeleri arasında tek ortak noktanın İslam olduğunu ifade etti.

ÖNCEKİ HABER

AKP Hükümeti
   BOP'un akıl hocalığına soyundu

SONRAKİ HABER

Van'da baraj gölünde kaybolan 7 yaşındaki Evin Çiçek'in cansız bedeni bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa