02 Haziran 2004 21:00

Tarıman'ın Yol İnsanları

Betül Tarıman, kadının yaşamdaki yükünü ve sorumluluğunu şiirine aktarırken dünyadaki durumunu da gözden kaçırmayan bir ozan.

Paylaş
Betül Tarıman, kadının yaşamdaki yükünü ve sorumluluğunu şiirine aktarırken dünyadaki durumunu da gözden kaçırmayan bir ozan. Yeni kitabı Yol İnsanları'ndaki "Um Kasr'ın Gelin Kızları" başlıklı şiir onun şiirdeki ustalığının ve dünyaya bakışındaki özgünlüğün kanıtı.

Sözler... Şiir birinci söz/gelinin Fırat'a söylediği, ikinci söz/gelinin dünya bilgisi, üçüncü söz/ gelinin düğün sofrası, dördüncü söz/ gelinin içsel konuşmaları, beşinci söz/sevgilinin söyledikleri bölümlerinden oluşuyor. Bu sınır ötesindeki savaş ve yıkım içindeki komşu bir ülkenin kadınlarını anlatmak için kendi coğrafyamızdan nasıl yararlanılabileceğini de gösteriyor. Şiir şiirin son bölümü "sevgilinin söyledikleri"ni alıntılayalım. "Her gün kopuyorum kendimden/ her gün gölgesi uzun silahın ve/ bir dilekçe kadar kısa zaman/ amannn/ şimdi bana bir avaz/ "göğsümün otlarından ye atlar gibi"/karışsın dalların hayatıma/ bir tek onları sökmemişler/ acı kazmaktan çatlak el/ çizilmekten yorgun duvar/ tenhada neden siyah bir kar kokusu var".

"Yol İnsanları"; Betül Tarıman; 77 sayfa, Şiir; Can Yayınları

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bulanık bir çizginin romanı

SONRAKİ HABER

AKP Hükümeti
   BOP'un akıl hocalığına soyundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...