03 Haziran 2004 01:00

Karikatür davası başladı

Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından karikatüristimiz Sefer Selvi'nin çizdiği karikatür nedeniyle gazetemize açılan 10 milyar liralık tazminat davasına başlandı.

Paylaş
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın karikatüristimiz Sefer Selvi'nin çizdiği karikatür nedeniyle gazetemize açtığı tazminat davasına başlandı. Gazatemizde 5 Nisan 2004 tarihinde yayımlanan karikatürün, "Başbakan Erdoğan'ın manevi şahsiyetine yönelik, şahsiyet haklarına tecavüz niteliğindeki tahkir ve tevyiz edici, haksız ve hukuka aykırı" olduğu iddia edilerek açılan davayı çok sayıda kitle örgütü temsilcisi izledi. Başbakan Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin tarafından gazetemize açılan 10 milyar liralık tazminat davasına dün Ankara 20'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde başlandı. Bilindiği gibi Başbakan Erdoğan'ın dava dilekçesinde gazetemizde yayımlanan karikatür nedeniyle Başbakan'ın "acı, elem ve ıstıraba sürüklendiği" belirtilmiş ve karikatürün "Başbakan Edoğan'ın manevi şahsiyetine yönelik, şahsiyet haklarına tecavüz niteliğindeki tahkir ve tevyiz edici, haksız ve hukuka aykırı" olduğu ifade edilmişti. Başbakan Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin ve gazetemizin avukatları Devrim Avcı, İlke Işık Sağdıç ve Turan Hançer'in hazır bulunduğu duruşmaya dava gerekçesinin bildirilmesi ile başlandı. Vakit gazatesini, 312 general tarafından açılan davada 624 milyar lira tazminat cezasına çarptıran hakim Bülent Çınar'ın yönettiği duruşmada söz alan Başbakan Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin, gazetemiz avukatlarının savunmalarını incelemek üzere mahkemeden ek süre talep etti. Mahkeme 10 gün içinde gerekli bilgi ve belgelerin verilmesi için Şahin'e süre verdi. Gazetemiz avukatlarından Devrim Avcı tarafından hazırlanan savunma dilekçesini kabul eden mahkeme, Sorumlu Yazıişleri Müdürümüz İsmail Muzaffer Özkurt'un mali ve sosyal durumunun araştırılması için yazı yazılmasına ve cevabının beklenmesine karar verdi. Duruşma gerekli bilgi ve belgelerin incelenmesi için 7 Temmuz 2004 tarihine ertelendi.


Evrensel yalnız bırakılmadı Duruşmaya gazetemize destek vermek üzere Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Başkanı Yavuz Önen, Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı Gökhan Cengizhan, TMMOB eski Başkanı Kaya Güvenç, TMMOB Genel Sekreteri Fikret Özbilgen, TMMOB Genel Sekreter Yardımcısı Hakan Genç, Mazlum-Der eski Genel Başkanı Yılmaz Ensaroğlu, Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı Emrullah Beytar, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Haydar Kaya, Eğitim-Sen Genel Eğitim Sekreteri Fevzi Ayber, Tüm Bel-Sen Ankara 1 No'lu Şube Örgütlenme Sekreteri Sadrettin Aydemir, Tüm Bel-Sen Ankara 1 No'lu Şube Yöneticisi Satı Buruncu, SES Genel Sekreteri Şükran Doğan, SES Genel Örgütlenme Sekreteri Yüksel Tekinavcı ve gazetemiz yazarlarından Doç. Dr. Cem Somel ile gazeteciler Metin Aksoy ve Rahmi Yıldırım katıldı.

ÖNCEKİ HABER

Sunu

SONRAKİ HABER

Kayseri Büyük Bürüngüz köylüleri siyanürle altın aramaya karşı çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa