Telekom'da eylem başladı

Telekom'da örgütlü beş sendika özelleştirmeye karşı ortak mücadele edeceklerini açıkladı. Ankara'da Meclis önünde ve bir çok Telekom müdürlüğünde basın açıklamaları yaparak eylemleri başlatan sendikalar, özelleştirmeyi engellemek için gerekirse üretimi durduracaklarını bildirdiler.

Türkiye Haber-İş Sendikası ile Kamu-Sen'e bağlı Türk Haber-Sen, KESK'e bağlı Haber-Sen, Memur-Sen'e bağlı Birlik Haber Sen ve BASK'a bağlı Bağımsız Haber-Sen, Telekom'un özelleştirilmesine karşı ortak eylem başlattı. İşçi ve memur sendikalarının üye ve yöneticileri Ankara'da Meclis'in Dikmen Kapısı'nda özelleştirmeyi protesto etti. CHP milletvekilleri Bayram Meral ile İzzet Çetin'in de destek verdiği eylemde konuşan Haber-İş Genel Başkanı Cengiz Teke, Telekom'da örgütlü sendikaların birlikte mücadele kararı aldıklarını bildirdi. Teke, son üç yılda ekonomiye 13 milyar dolar katma değer üreten, yaklaşık 3 milyar dolarlık taşınmaza sahip Telekom'un oldu bitti ile satılmak istendiğini kaydetti. Cengiz Teke, hükümetin Telekom'un özelleştirilmesinin sağlanması için Meclis gündemindeki tasarıyı yasalaştırmakta ısrar etmesi halinde, kurumda örgütlü sendikaların, üretimden gelen güçlerini kullanmak dahil her türlü eylemi hayata geçirecekleri uyarısında bulundu. Konuşması sırasında çalışanların kazanılmış haklarına dokunulmaması, iş güvencesinin sağlanması, çoğunluk hisselerinin kamunun elinde kalması, yabancı sermayenin tekel oluşturmasının önlenmesi gibi özelleştirme stratejileri öneren Teke, Telekom'un hisselerinin halka arz edilmesini de istedi. Eylemin ardından sendika başkan ve yöneticilerinden oluşan bir heyet, Plan ve Bütçe Komisyonu başkan ve üyeleri ve gruplarla görüşerek taleplerini iletti.

İmza kampanyası İstanbul Anadolu Yakası İl Telekom Müdürlüğü önünde yapılan eyleme ise 100'ün üzerinde işçi ve memur katıldı. DİSK ve Türk-İş'e bağlı şube yöneticilerinin de destek verdiği eylemde "Telekom vatandır, vatan satılamaz", "Hükümet yasanı al başına çal", "Kahrolsun IMF bağımsız Türkiye" sloganları atıldı. Haber-İş Anadolu Yakası Şube Başkanı Yahya Memiş, özelleştirmeye izin vermeyeceklerini bildirdi. Telekom Bölge Müdürü İsmail Derici'nin görevden alınmasına da tepki gösteren Memiş, "İşçiyle birlikte olan bu yöneticiye sahip çıkmak için imza kampanyası başlatıyoruz" dedi.

Özelleştirme güzelleştir Adana'da da Telekom İl Müdürlüğü önünde yapılan eylemde ise "Telekom halkındır satılamaz", "Özelleştirme güzelleştir", "Hükümet şaşırma sabrımızı taşırma" sloganları atıldı. Haber-İş Adana Şube Başkanı Asaf Güzelce, hükümetin Meclis'e sevk ettiği yasa tasarısının geri çekilmesini istedi.

Geniş destek Bursa'da Telekom'un Osmangazi Müdürlüğü önünde düzenlenen basın açıklamasına, Türk-İş Bölge Temsilcisi, Eğitim Sen, SES, BES, Petrol-İş, Tez Koop-İş ve Emeğin Partisi de destek verdi. Haber-İş Bursa Şube Başkanı Mesut Varna, Telekom'da örgütlü sendikalar olarak özelleştirmenin durdurulması için gerekirse üretimi durduracaklarını bildirdi.

www.evrensel.net