01 Haziran 2004 21:00

Yarım kalan bir mevsim...

Yazdığı şiirleri 8 yıl boyunca yakalanmaması için yakmak zorunda kalan bir şair Dündar Sansur. Şırnaklı bir şair o. "Olağan-üstü Akşamlar" adlı kitabının ardından, ikinci çalışması "Yarım Kalan Bir Mevsim" Elma Yayınları'ndan çıktı.

Paylaş
Yazdığı şiirleri 8 yıl boyunca yakalanmaması için yakmak zorunda kalan bir şair Dündar Sansur. Şırnaklı bir şair o. "Olağan-üstü Akşamlar" adlı kitabının ardından, ikinci çalışması "Yarım Kalan Bir Mevsim" Elma Yayınları'ndan çıktı. Şair kimliğinin yanı sıra Şırnak'ta yayın yapan Şırnak Haber gazetesinde köşe yazarlığı yapan Sansur, "çatışmalardan fazlasıyla nasibini alan ve çok acılar çeken Şırnak'ta şiir yazmanın bile çok zor olduğunu" söylüyor. Sansur, "Acıyı aşkla, sevdayı hüzünle, bir sevgilinin al yüzünde, yarın olmayacakmış gibi derin izlerle bakarak yaşadık. Burada sevda da, aşk da, yaşam da çok farklıdır. Olağanüstü hallerde olağan sevdaları yaşamak olağanüstü bir lükstü" diyor.

Olağanüstü hal... Şiirin yaşamındaki yerini "Şiir bana göre yüreğin dilidir, ve yüreğin dili birdir. Dili, dini, rengi, ırkı yoktur. Tabii ki insan sevgisi, doğa sevgisi, yaradan sevgisi ve bir bütün olarak yaşama dönük paylaşımlar genelde şiir barındırır içinde" diye anlatan Sansur, yaşadıklarını ve duygularını şu sözlerle anlatıyor: "Ben doğarken sıkı yönetimler vardı, gençliğim olağanüstü hal dönemleriyle geçti, hep bu psikolojiyle büyüdük. Yazdığım şiirleri 8 yıl boyunca yakalanmaması için yaktım. Şiirlerimde yasadışı hiç bir şey yoktu. Ama çok kötü bir psikoloji içerisindeydik. Bu negatif psikoloji sevdalarımıza da, aşklarımıza da, insani paylaşımlarımıza da yansıdı. Bundan dolayı acıyı aşkla, sevdayı hüzünle, bir sevgilinin al yüzünde yarın olmayacakmış gibi derin izlerle bakarak yaşadık. Burada sevda da, aşk da, yasam da çok farklıdır. Olağanüstü hallerde olağan sevdaları yaşamak olağanüstü bir lükstü. Bu yüzden yarım kalmasın hiçbir mevsim diyorum".

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Asi dağları söyleyen şair Ahmed Arif

SONRAKİ HABER

İHL bahane rant şahane!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...