01 Haziran 2004 21:00

Gitmelerine göz yumuldu

Suudi Arabistan'ın petrol kenti el Hobar'a El Kaide tarafından düzenlenen baskınla ilgili soru işaretleri giderek daha yüksek sesle dile getiriliyor.

Paylaş
Suudi Arabistan'ın petrol kenti el Hobar'a El Kaide tarafından düzenlenen baskınla ilgili soru işaretleri giderek daha yüksek sesle dile getiriliyor. Gözlemciler, çoğu Batılı 22 yabancı ile 7 polisi öldüren El Kaide üyelerinden üçünün, bölgeden nasıl kaçtıklarını sorgulamaya başladı. Bu sorunun yanıtı, Suudi İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili tarafından verildi. Adı açıklanmayan yetkili, CNN muhabirine, "Kaçmalarına izin verildi. Aksi takdirde ellerinde tuttukları 242 kişiyi öldüreceklerini söylediler" diye konuştu. Yetkili, eylemcilerin üzerlerindeki bombaları patlatmakla tehdit ettiklerini anlattı ve "Suudi komutanlar, onlara ilişmemeye karar verdi" diye konuştu.

İçişleri bakanına suçlama İsrail yanlısı DebkaNet istihbarat sitesi ise, El Kaide'nin hedefinin, ABD Başkanı Bush ile Suudi rejimi arasında gizlice yapılan "petrol fiyatlarını indirme" anlaşmasını baltalamak olduğunu öne sürdü. Site, saldırılar nedeniyle Suudilerin petrol üretimini artıramayacaklarını ve fiyatların daha da yükseleceğini bildirdi. Nitekim dün, saldırı nedeniyle tedirgin olan piyasalarda petrol fiyatları yüzde 2.3 oranında arttı. Debka, böyle büyük bir baskını gerçekleştiren eylemci sayısının da, resmen açıklandığı gibi 4 olamayacağını kaydetti ve İçişleri Bakanı Nayef'in, El Kaide ile örtülü işbirliği içinde olduğunu öne sürdü.

Tuhaf bir anlaşma Diğer yandan, Türkiye'nin, sallantıdaki Suudi rejimi ile "güvenlik anlaşması" imzalayacağı öğrenildi. Başkent Riyad'ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, anlaşmanın "terörizm ve suçla mücadele" konusunda olacağını belirtti. Gül, "Türkiye, Suudi Arabistan'a her çeşit yardımı yapmaya hazırdır. Tecrübe ve kapasitemizi paylaşmaya hazırız" dedi.


BOMBA SESLERİ EŞLİĞİNDE Yeni hükümet ile ilgili açıklamalar yapılırken, Bağdat direnişçilerin eylemiyle sarsıldı. Dünkü son intihar saldırısının hedefi, yeni hükümetin kuruluş çalışmalarının yürütüldüğü bina ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) bürosu oldu. Amerikalılar 3 kişinin öldüğünü ve 20 kişinin yaralandığını iddia ederken, polis kaynakları çoğu KYB mensubu en az 25 kişinin öldüğünü, 20'den fazla yaralı olduğunu söyledi. Bir görgü tanığı, patlamanın ardından KYB korumalarının etrafa rastgele ateş açarak bazı sivilleri öldürdüğünü söyledi. Aynı saatlerde, Bağdat'ın 200 kilometre kuzeyindeki Beyci'deki ABD üssüne yönelik bir intihar saldırısı düzenlendi. Üssün girişindeki patlamada 11 Iraklı öldü, 26 kişi yaralandı. Bağdat'ın güneybatısında düzenlenen bombalı saldırıda da, 1 Amerikan askeri ve 1 Iraklı yaralandı. Bağdat'ın güneyindeki Amerikan kontrol noktasına yönelik saldırıda ise 2 ABD askeri öldü. Öte yandan, işgal karşıtı Şii lider Mukteda el Sadr'a bağlı milislerle işgalciler arasındaki çatışamalar da devam etti. İşgal güçlerinin sözcüsü Tuğgeneral Mark Kimmitt, Bağdat'ın güneyinde bir bombanın patlaması sonucu 2 askerlerinin öldüğünü açıkladı.

ÖNCEKİ HABER

Göz boyama hükümeti

SONRAKİ HABER

Bölge barolarından kayyum başvurusunun yanıtlanmamasına tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa