02 Haziran 2004 01:00

Kerry'ye Soros desteği

Amerikalı spekülatör George Soros, Bush'u devirmek için kesenin ağzını açtı. Soros, Bush'un tekrar seçilmemesi için ne kadar para gerekiyorsa vereceğini açıkladı.

Paylaş
Amerikalı spekülatör George Soros, ABD Başkanı George W. Bush'u başkanlıktan etmek için ne kadar para gerekiyorsa vermeye hazır olduğunu açıkladı. Gürcistan ve Sırbistan gibi ülkelerdeki ABD destekli darbelerde önemli rol oynayan Soros, uluslararası mali piyasalardaki spekülatif faaliyetleri ile, 7 milyar dolarlık bir servet elde etti. ABD'de Demokrat Parti'ye para yardımı yapan Soros, New York Times'a yaptığı açıklamada, "Sahip olduğum değerlere en büyük desteği, Bush'un yenilmesine yapacağım katkıyla verebileceğim sonucuna vardım" dedi. Daha önce Amerikan iç siyasetinde ön plana çıkmayan Soros'un, Bush karşıtı gruplara 15.8 milyon dolar verdiği ve daha fazlasını da verebileceğini açıkladığı kaydediliyor. Buna karşılık, Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi sözcüsü Christine Iverson, "George Soros, Demokrat Parti'yi satın aldı" diyerek, hem Soros'a hem de rakip partiye çattı.

Savaş karşıtlarının satın alınması ABD'nin 'yanlış yolda gittiğini' söyleyen Soros, neo-muhafazakârlara atıfta bulunarak, "Dünyanın en güçlü ülkesinin hükümeti aşırıların eline geçti. Bush yönetiminin raydan çıkması ve felakete sebep olması uzun zaman almayacak" dedi. Soros'un para akıttığı kuruluşlar arasında, 10 milyon dolarla "Amerikalılar Bir Araya Geliyor" hareketi, 2.5 milyon dolarla, savaş karşıtı reklamlarıyla bilinen internet grubu MoveOn.org ve 300 bin dolarla 'Amerika'nın Geleceği İçin Kampanya' bulunuyor. Soros, ayrıca eski Başkan Bill Clinton'ın ekibinin önde gelen isimlerinden John D. Podesta'nın başlattığı 'Center for American Progress' adlı liberal araştırma grubuna 3 milyon dolar verdi.

John Kerry'den Bush'a eleştiriler 2 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimine muhalefetteki Demokrat Parti adına katılacak olan Senatör John Kerry, Bush'u "Vietnam savaşından gerekli dersleri çıkaramamakla" suçladı. Kerry, Bush'un Irak politikalarını eleştirerek, "Açıktır ki Bush, bizim neslimizin Vietnam'dan aldığı dersleri anlayamadı" dedi. Kerry, "ABD, Irak'ta Bush'un değil benim komutam altında başarıya ulaşabilir. Hem askerlerimizi tehlikeye atmadan hem de hedeflerimize ulaşarak Irak'tan çıkmamızı sağlayacağıma inanıyorum" diye devam etti. Kerry, Washington Post gazetesine verdiği demeçte de, "Büyük Ortadoğu Projesi"ne (BOP) kuşkuyla baktığını kaydetti. Kerry, seçildiği takdirde, bölge ülkelerine ilişkin temel amacının "demokrasinin ilerletilmesinden çok, ABD'nin acil güvenliğini sağlamak" olacağını söyledi. John Kerry, "Bizim açımızdan, örneğin Pakistan'ın nükleer silahlarının kontrol altında tutulması, terörün mali kaynaklarının kurutulmasında Suudi Arabistan ile daha fazla işbirliği yapılması, bu ülkelerde demokrasi ve insan haklarının ilerletilmesinden önce gelir" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Onlar bizim çocuklarımız

SONRAKİ HABER

Halime Encu: Veli kalmıştı elimde, onu da aldılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa