01 Haziran 2004 01:00

Diyarbakırlılarla buluşan Nilüfer:
   Acı çekmiş bir halk vardı karşımda

Sanat yaşamının 32. yılında ilk kez Diyarbakırlılarla buluşan Nilüfer, "Bu kadar yıldır buraya gelememiş olmak ve ilk kez binlerce insanın karşısına çıkıp sahnenin üzerinde şarkı söylüyor olmak çok heyecan vericiydi" dedi.

Sanat yaşamının 32. yılında ilk kez Diyarbakırlılarla buluşan Nilüfer, "Bu kadar yıldır buraya gelememiş olmak ve ilk kez binlerce insanın karşısına çıkıp sahnenin üzerinde şarkı söylüyor olmak çok heyecan vericiydi" dedi. Barış Annesi'nin verdiği çiçek ve barış mesajı karşısında gözyaşlarını tutamadığını belirten Nilüfer, festival için 'olağanüstü' yorumunu yaptı. Henüz 15 yaşındayken katıldığı "Altın Ses Şarkı Yarışması"nda birinciliği kazanarak profesyonel müziğe adım atan Nilüfer, sanat yaşamının 32. yılında ilk kez Diyarbakırlılarla buluştu. 4. Kültür ve Sanat Festivali'nin konuğu olarak kente gelen sanatçı, onbinlerce kişiye sevilen şarkılarını seslendirdi. Sahnede büyük bir heyecan yaşayan Nilüfer, ilk defa konsere çıktığı zaman hissettiklerinin çok farklı olduğunu belirterek, "İfade edebilir miyim bilmiyorum. Bu kadar yıldır gelememiş olmak. 32 senedir sanat hayatının içindeyim. 1972 yılında ilk 45'lik plağım çıkmıştı düşünsenize. Bu kadar yıldır buraya gelememiş olmak ve ilk kez binlerce insanın karşısına çıkıp sahnenin üzerinde şarkı söylüyor olmak çok heyecan vericiydi. Seyircinin coşkusu o kadar duygulandırdı ki beni..." diye konuştu. "Gözün Aydın" adlı ritmik şarkıyı söylerken dahi ağlamak üzere olduğunu dile getiren sanatçı, "Çok heyecanlandım. Belki konuşmalarımla tam olarak duygularımı yansıtamadım. Çok karışıktı duygularım" dedi.

'Acı çekmiş bir halk vardı karşımda' Konser sırasında onbinler tarafından Kürtçe şarkı söylemesi istenen sanatçı, Diyarbakır'a bir dahaki gelişinde Kürtçe söyleyeceğine söz verdi. Sanatçı, sahnede bir Barış Annesi tarafından kendisine çiçek hediye edilmesi üzerine çok heyecanlandığını ve gözyaşlarını tutamadığını dile getirerek, şunları söyledi: "İçinde birçok şey barındırıyordu. Gerçekten acı çekmiş bir topluluk, bir halk vardı karşımda. Ben o kadar yıl gelememiştim bu kente. Kafamda tarif edemediğim şeyler yaşadım. Halkın gerçekten çok sıkıntı ve acı çekmiş olduğunu biliyorum. Elbette ki kadınlar da başta geliyordur." Konserde en çok kadınları görmesinin hoşuna gittiğini söyleyen sanatçı, "Bu çok hoş bir tabloydu gerçekten. Herkes bir şeyler yapabilmeli ve çalışabilmeli. Evde bir tek erkeğin çalışması artık çok eskilerde kaldı. Kadınlarımıza da çok iş düşüyor. Hem kendileri hem de eve destek olmak için ellerinden ne geliyorsa yapmaları gerekir" dedi. Sanatçı kimliğinin yanı sıra Türkiye'nin UNICEF iyi niyet elçiliği misyonu ile de tanınan Nilüfer, kadınların çalışması, eğitim alması, özellikle kız çocuklarının okula gitmesi gerektiğini vurgulayarak, "Kız çocuğudur okumasa da olur, nasıl olsa evlenip gidecek' mantığı ile bakmamak lazım. Çünkü onların ezilmemesi, ayakta durmaları ve kendi güçleri olması için mutlaka okumaları gerek" diye kaydetti.

'Festival olağanüstü' Sanatçı, Diyarbakırlılarla buluşmasını sağlayan 4. Kültür ve Sanat Festivali'nin önemine vurgu yaparak, şunları dile getirdi: "Festivali olağanüstü görüyorum. Gelen sanatçıları ve programı görünce gerçekten çok özenle seçilmiş ve başarılı bir program olduğunu düşündüm. Diyarbakır'da böyle bir festival programını hayata geçirebilmek Diyarbakır halkına bunu sunabilmek hakikaten çok önemli. Bana önerildiğinde hiç düşünmeden kabul ettim. Zaten uzun zaman istediğim bir şeydi. Diyarbakır'ı vaktim olmadığı için çok göremedim. Diyarbakır'ın daha çok gelişmesini ve daha zengin bir kent olmasını isterim." Nilüfer, Diyarbakır'ın ardından Mardin'e gitmek istediğini belirterek, "Oraları çok merak ediyorum ve çok güzel bir kent olduğunu duydum. Orada da bir konser vermek istiyorum."

ÖNCEKİ HABER

İHD devletten bilgi istiyor

SONRAKİ HABER

Bursa Demokrasi Güçleri ulaşım zammını ve YSK kararını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa