01 Haziran 2004 01:00

Rusya, İstanbul zirvesinden rahatsız

Rusya hükümeti, konuk olarak davet edildiği NATO'nun İstanbul zirvesine katılıp katılmamayı tartışıyor. Pravda gazetesi, 'Zirveye katılıp bize karşı atacakları nutukları mı dinleyeceğiz?' diye sordu.

Paylaş
Rusya, 28-29 Haziran'da İstanbul'da yapılacak olan NATO zirvesinden rahatsızlık duyuyor. Rus hükümetinin, zirveye katılıp katılmama konusunda ikiye bölündüğü belirtiliyor. NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i zirveye davet etmişti. Pravda gazetesi ise, Moskova hükümetinin bu davete icabet etmeye istekli olmadığını yazdı. Gazetenin dün yayınlanan haberinde, "Putin zirvede ne yapacak? NATO liderlerinin eleştirilerini, atacakları nutukları mı dinleyecek?" diye soruldu.

Sertlik çağrısı Amerikan Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir makaleye gönderme yaparak, Rusya'nın İstanbul zirvesinde eleştirileceğini kaydeden Pravda, "Bu gazete, NATO'yu Rusya'ya sert davranmaya çağırıyor. Rusya, ittifak üyeleri içinde sorun çıkartıyormuş" diye yakındı. Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan yazıda, "Batı değerlerinin düşmanlarına karşı uzlaşma ve taviz kültürü, NATO ittifakına da sızmış görünüyor. Bazı Batı Avrupa ülkelerinin Rusya Devlet Başkanı'na özel davetiye yollaması başka türlü açıklanamaz" deniliyordu.

ABD'nin talepleri Bush yönetimine yakınlığıyla tanınan gazete, ardından, AGİT 1999 İstanbul zirvesinde Rusya'nın Batı'ya verdiği sözleri tutmadığını belirterek, Rusya'dan istenenleri şöyle sıralamaktaydı: 1. Batum (Acaristan), Gudauta (Abhazya) ve Ahalakalaki'deki (Gürcistan) Rus askeri üslerinin ne zaman kapatılacağını açıklamak 2. Moldova'daki Transdinyester bölgesindeki Rus askerlerini geri çekmek. 3. Abhazya, Transdinyester ve Karabaka'daki Rus silahlarını imha etmek. 1999'daki zirveye katılan dönemin Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Batı baskısı karşısında bu konularda taahhütlerde bulunmuştu.

AKKA tartışması Wall Street Journal, NATO'ya yeni katılan Baltık ülkelerinin, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'na (AKKA) tabi olamayacağını da öne sürdü. Bu ülkelerin AKKA'dan muaf tutulması, NATO'nun Rusya sınırındaki bu bölgeye istediği kadar silah yığmasına olanak tanıyacak. Rusya'nın, bu ülkeleri AKKA'ya dahil etme çabası; Fransa, İtalya ve Almanya tarafından da destekleniyor. Amerikan gazetesi, Çeçenya başka olmak üzere bir dizi silahlı çatışmanın "Rusya tarafından değil, NATO tarafından çözülebileceğini" de ileri sürdü. Wall Street Journal'in Rusya'ya adeta ültimatom verdiğini yazan Pravda, "Bazı Avrupa ülkeleri Rusya ile uzlaşmaya hazır, ama ABD daha sert bir politikada ısrar ediyor" değerlendirmesini yaptı.

ÖNCEKİ HABER

İki direniş grubu birleşti

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri’ne insan hakları, barış ve demokrasi ödülü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa