30 Mayıs 2004 01:00

Sendikalaşma direnmeyi öğretti

Gateks Tekstil'de bir yıl önce başlayan sendikalaşma mücadelesi tüm baskılara rağmen sürüyor. Mahkeme işten atılan işçiler için işe iade kararı verirken, sendika toplusözleşme yetkisini aldı.

Paylaş
Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi'de kurulu Gateks Tekstil Fabrikası işçileri kötü çalışma şartları ve insanlık dışı tumlara karşı başlattıkları örgütlenme mücadelesini sürdürüyor. İşçilerin örgütlendiği TEKSİF Sendikası fabrikada sözleşme yetkisini alırken, yerel mahkeme sendikalaşma nedeniyle işten atılan 3 işçinin işe iadesine karar verdi. İşe iade kararı verilen 3 işçi dışında işten atılan 17 işçi daha var. İşten atmaların kararlılıklarının tetiklediğin anlatan işçiler, işçilerin yüzde 70'ini TEKSİF'e üye yapmış. Patronların işçilerle yaptıkları toplantılarda "sendikanın hiçbir işe yaramadığı", "fabrikaya ayrımcılık getireceği", "aidat toplamaktan başka bir yararı omadığı", "gerekirse kendilerinin sendika kuracakları" yönündeki sözleri de etkili olamamış. Sendikalaşma nedeniyle işten atılan işçiler, zorluklara rağmen bu fabrikaya sendikayı sokana kadar mücadeleyi bırakmayacaklarını söylüyorlar.

Geri adım atmadılar İşçilerden Ali Özel, var gücüyle sendikalaşma çalışması yürüttüğünü belirterek "Evliliğim boşanmaya kadar vardı. Aile çevrem 'zenginlerle başa çıkmak sana mı kalmış?' diye baskı yaptı" dedi. Sendikalaşmaya insani duygularla başladıklarını, şimdi ise işçi sınıfının mücadelesi temelinde şekillendiğini anlatan Özel, diğer işçilerin de bu değişimi yaşamaları için çaba gösterdiğini söyledi. Şükrü Öksüz üç yıldır Gateks'de çalışıyor. İşten atmaların sürdüğünü, atılanların tazminatlarını almadan direnişe geçtiğini, fabrikadaki işçilerin de tehditlerle rağmen geri adım atmadığını anlatan Öksüz, yaşanan tedirginlikleri aşmak için işçilerle sürekli görüştüklerini söyledi. "İlk kez bir fabrikada çalışıyordum. 2.5 yıl çalıştım" diyen Faruk Parmaksız, 39 yaşında. Ayda 100 milyon kira ödediğini söyleyen Parmaksız, özellikle ekonomik sorunların ailesini ve kendisini yıprattığını ifade ederek "Sendikalaşma mücadelesi bana ve arkadaşlarıma zorluklara karşı direnmeyi öğretti" diyen Parmaksız, patronların yanı sıra, çevre ve aile baskısına da direndiklerini söyledi.

ÖNCEKİ HABER

Dayatmaya karşı grev

SONRAKİ HABER

Samsun'daki 19 Mayıs töreninde Kılıçdaroğlu ile Bahçeli tokalaşmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa