29 Mayıs 2004 21:00

Geleceğimizi karartmayalım

NATO ve Bush Karşıtı Birlik ile aydın ve sanatçılar İstanbul'da "geleceğimizin karartılmaması için arabana, yakana, pencerene siyah bez çek" kampanyası başlattı.

Paylaş
NATO ve Bush Karşıtı Birlik, Taksim Gezi Parkı'nda Haziran ayında yapılacak olan NATO Zirvesi'ni protesto etti. Eyleme katılanlar "Katil ABD Ortardoğu'dan defol", "NATO'ya hayır üsler kapatılsın", "Katil İsrail Filistin'den defol" sloganlarını attılar. Eylemde siyah bez açılırken, NATO ve Bush'a karşı, 'arabana siyah bant, yakana siyah kurdele, pencerene siyah bez çek' çağrısı yapıldı. Birlik adına yapılan konuşmada, emperyalistlerin halkların geleceğini karartmak için geldikleri belirtilerek, NATO Zirvesi'ne karşı eylem ve etkinliklerin davam edeceği kaydedildi. Eylemde sanatçı Bilge Seyranus, Gürci sanatçı Bayar Şahin ve Grup Yankı müzik savaş ve NATO karşıtı marş ve türküler söylediler. Grup Yankı, NATO Zirvesi'nin İstanbul'da yapılmasından utanç duyduklarını belirterek, işgalcilerin değil direnişçilerin yanında olacaklarını söyledi. Bayar Şahin ise, NATO'nun her yerde aynı olduğunu, Gürcistan'da da durumun farklı olmadığını belirtti. Eyleme katılan avukatlar da, temel hak ve özgürlüklerin çiğnenmesine izin vermeyeceklerini belirterek, NATO karşıtı mücadaleye destek olmaya devam edeceklerini söylediler.


Kadınlar NATO Zirvesini tartıştı Ümraniye'nin Mustafa Kemal Mahallesi kadınları EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel ve Şair Sennur Sezer'in katılımıyla NATO zirvesini tartıştılar. EMEP mahalle kadın biriminin organize ettiği ve liseli gençlerin de ilgi gösterdiği toplantıya 80 kadın katıldı. Seçimlerden sonra mahallelerde kadınların biraraya geldikleri bu üçüncü toplantıda Levent Tüzel ve Sennur Sezer'in konuşmaları ilgiyle dinlendi. Levent Tüzel konuşmasından NATO zirvesinin asıl amacının Büyük Ortodoğu Projesi'ne (BOP) Türkiye'yi dahil etmek olduğunu söyledi. BOP'la da Ortadoğu'nun yeniden şekillenmesini ve Türkiye'nin burada ileri bir karakol rolünü üslenmesini amaçladıklarını belirten Tüzel, bu saldırılar karşısında mahallelerde NATO ve Amerikan karşıtı herkesin biraraya gelerek mücadele etmesi gerektiğine vurgu yaptı. İsrail ve Amerika'nın yaptığı saldırılar karşısında Meclis'in bu ülkelere karşı kınama dahi yayınlamamasını eleştiren Tüzel bu durumun AKP Hükümeti ve milletvekillerinin Amerikan bağımlılığının ve uşaklılığının bir göstergesi olduğunu ifade etti. Sennur Sezer ise Nâzım Hikmet'in 23 sentlik Asker şiirini okuduktan sonra Irak'a asker gönderme sorununa vurgu yaptı. Sezer, "Herşeyden önce onurumuz için çocuklarımızın Amerikan askerlerinin emrine girmesine, komşu ülkelerin halkların katledilmesine seyirci kalmamalı bu saldırılara karşı mücadele etmeliyiz. Irak'a asker gönderilmesine karşı çıkarak 1 Mart tezkeresini nasıl engelledik ise bu kez daha güçlü bir şekilde çalışarak NATO zirvesini ve alınacak kararları engellemeliyiz" diye konştu.


Kadıköy ve Kartal'da sokaklara çıkıldı SDP İstanbul İl Örgütü Filistin ve Irak'taki saldırılar ile Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan NATO Zirvesini protesto etti. Kadıköy İskele Meydanı'nda bir araya gelen SDP'liler burada "NATO'ya hayır" pankartı açtı. Eylemde konuşan SDP İl Başkanı Rıdvan Turan; "Bu Zirvenin amacı Büyük Ortadoğu Projesi'ni NATO'nun projesi haline getirmek ve giderek tüm Ortadoğu ülkelerini işgal etmektir" diye konuştu. Turan, zirvenin ayrıca Kürt özgürlük hareketini de bastırmayı amaçladığını sözlerine ekledi. Öte yandan, Emekçi Kadınlar Birliği de Kartal Meydanı'nda basın açıklaması yaparak, NATO Zirvesi'ni protesto etti.


Taksim'de saldırı Aralarında Partizan Dergisi ve Tohum Kültür Merkezi çalışanlarının da bulunduğu yaklaşık 40 kişi NATO'yu protesto etmek isterken gözaltına alındı. İstiklal Caddesi'nde bulunan Galatasaray'da basın açıklaması yaparak "İşkenceyi, işgali ve NATO'yu" protesto etmek isteyen grup, polisin göz yaşartıcı sprey ve coplarıyla saldırıya uğradı. Basın açıklamasının yapılmasına izin vermeyen polisin tavrına, "İstanbul NATO'ya mezar olacak" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarıyla karşılık veren Partizan okurları gözaltına alındı. Aralarında yaşlı kadın ve erkeklerin de bulunduğu grup gözaltı otobüslerine bindirilerek İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da
   Murathan Mungan öyküsü

SONRAKİ HABER

'Zulme ve işgale hayır'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa