30 Mayıs 2004 01:00

ABD'nin kalesi sarsılıyor

El Kaide bağlantılı milisler, Suudi Arabistan petrol sektöründeki yabancıları bir kez daha hedef aldı. 7 yabancı öldürüldü.

Paylaş
ABD'nin Ortadoğu'daki en önemli "kalelerinden" olan Suudi Arabistan, gündelik hale gelen silahlı saldırı ve çatışmalarla sarsılıyor. Devlet güçlerinin ülke çapında estirdiği teröre, polis baskınlarına, gözaltında kayıplara rağmen, dün de ülkedeki Batılılar hedef alındı. Dünyanın en büyük mali tekeli olan Citigroup, Suudi Arabistan'daki varlığını sona erdiriyor. Dün ülkenin doğusundaki petrol zengini el Huber kentinde, en az 7 kişi vurularak öldürüldü, onlarca kişi yaralandı. El Kaide ile bağlantılı silahlı milislerin, petrol şirketleri çalışanlarının yaşadığı üç lojmana baskın düzenlediği, beş kişiyi öldürdüğü ve çok sayıda kişiyi rehin aldığı öğrenildi. Rehin alınanlar arasında 5 Lübnanlı işçinin de bulunduğu öğrenildi. Yaralananlar arasında, polisler de bulunuyor. Saldırının sorumluluğunu El Kaide üstlendi. Bir internet sitesine gönderilen 'Arap yarımadası El Kaide ağı' imzalı açıklamada, "Kahraman mücahitlerimiz, Müslümanların zenginliklerini çalan Amerikan şirketlerine baskın düzenledi" denildi.

Şehir savaşı çağrısı Saldırının, El Kaide'nin Suudi Arabistan'daki lideri Abdülaziz el Mükrin'in son açıklamasının ardından gelmesine dikkat çekiliyor. El Mükrin, perşembe günü bir internet sitesinde yayınlanan mesajında, milislere "şehir gerillası savaşını yükseltmeleri", suikastler, adam kaçırmalar ve bombalı eylemler yapmaları talimatını vermişti. Açıklamada, "Her hücreye bağlı infaz grubu, kentlerin içinde operasyonlar yürütmek üzere hazırlanmalıdır. Suikastler, adam kaçırma, bombalama, sabotaj, baskın ve cezaevlerindeki tutsakların serbest bırakılması gibi eylemler yapılmalıdır" deniliyordu. Birkaç ay öncesine ait olduğu öğrenilen bu açıklamanın, neden kamuoyuna yeni açıklandığı anlaşılamamıştı. Milisler, bu ay başlarında Kızıldeniz kıyısındaki Yanbu kentinde 5 Batılıyı, geçen hafta ise başkent Riyad'da bir Almanı öldürmüştü. Geçen yıl düzenlenen bombalı saldırılarda da, aralarında 9 Amerikalının bulunduğu 50 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

Citigroup'un ülkeden çıkışı Bu arada, ABD'li dev tekel Citigroup, Suudi Arabistan'daki 50 yıllık varlığını sona erdirme kararı aldı. Şirket, Samba Mali Grubu'ndeki yüzde 20 hissesini, Suudi devletine satarak ülkeden tamamen çekilmiş olacak. Eski adı Saudi Arabian Bank olan Samba, halen ülkede 62 şubeye sahip bulunuyor. Banka, 1980 yılında kurularak Citibank şubelerinin yerini almıştı.

HSBC pazara giriyor Ülkedeki ilk şubesini 1955'te açan Citibank, Samba'daki hisselerini daha önce yüzde 20'ye indirmişti. Gözlemciler, Citigroup'un ülkeden çekilmesini "siyasi gerilimlere" bağlıyorlar. Citigroup çekilirken, İngiliz HSBC ve Alman Deutsche Bank, Suudi piyasasına girmeye hazırlanıyor.

ÖNCEKİ HABER

İşkenceciler iyi eğitilmiş!

SONRAKİ HABER

Google Huawei'nin yeni telefonlarda Android lisansını iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa