28 Mayıs 2004 21:00

Türkiye zirveye hazırlanıyor

Hükümet Ortadoğu'ya yönelik yeni saldırı planlarının görüşüleceği NATO zirvesinde "iyi evsahipliği" yapmak için hazırlanırken, NATO'yu istemeyenler de hazırlıklarını sürdürüyor.

Paylaş
Hükümet Ortadoğu'ya yönelik yeni saldırı planlarının görüşüleceği NATO zirvesinde "iyi evsahipliği" yapmak için hazırlanırken, NATO'yu istemeyenler de hazırlıklarını sürdürüyor. Birçok ilde kurulan NATO karşıtı platformlar eylemlerle, toplantılarla, imza kampanyalarıyla NATO zirvesine karşı çağrılar yapıyor. İzmir'de siyasi partiler, sendikalar, dernekler ve kitle örgütleri NATO ve Bush Karşıtı Birlik oluşturdu. Adana ise Kadın Platformu İstanbul'da toplanacak olan NATO zirvesini ve ABD'yi protesto etti. İnönü Parkı'nda toplanan kadınlar adına açıklama yapan Telli Iflaz, Türkiye'nin NATO'dan çıkması gerektiğini söyledi. Trabzon Atatürk Meydanı'nda da üniversite öğrencileri Irak ve Filistin'de süren işgal ve işkenceye, karşı eylem yaptı. Balıkesir ise Emek Gençliği, SGD, GD ve TKP'nin oluşturduğu NATO Karşıtı Gençlik İnisiyatifi, "NATO ve Emperyalizm" başlıklı bir panel düzenledi. Antalya'da da NATO zirvesine yönelik faliyetler yoğunlaştı. Kent merkezinde afiş yaparak, bildiri dağıtarak gençlere halkın ilgisi büyüktü.

Lüleburgaz'da eylem kararları Lüleburgaz'da EMEP'in çağrısıyla gerçekleştirilen toplantıya Petrol-İş, Kristal-iş, Tek Gıda-İş, Makine Mühendisleri Odası, Gıda-İş, Tür Köy-Sen, Eğitim-Sen, SES, Yapı Yol-Sen, Tüm Bel-Sen ile DEHAP ve ÖDP katıldı. Toplantıda hazırlanacak bir bildirinin geniş şekilde dağıtılması, pankartlar asılması, imza standları açılması, panel düzenlenmesi kararları alındı. Düzenleyecekleri bir basın açıklamasıyla topladıkları imzaları TBMM'ye gönderecek olan Lüleburgazlılar, 27 Haziran'da İstanbul'da yapılacak mitinge de kitlesel katılacak. Çalışmalar "Lüleburgaz NATO Karşıtı Platform" adı altında yürütülecek. Platformun yürütmesine Petrol-İş, Kristal-İş, Eğitim-Sen ÖDP ve EMEP'ten oluşacak.

Elazığ'da basın açıklaması Elazığ Amerikan İşgaline Hayır Platformu, 250 kişinin katılımıyla Postane Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Siyasi parti, dernek ve vakıflardan oluşan platform adına konuşan İHD Şube Başkanı Cafer Demir, "İşgalcilerin Afganistan, Irak ve Filistin topraklarından çekilmesini, hükümet tarafından Büyük Ortadoğu Projesine verilen açık desteğin sona erdirilmesini, Türkiye'nin bir an önce NATO'dan çıkmasını, İstanbul'da yapılması planlanan NATO toplantısının iptal edilmesini, Türkiye-Amerikan-İsrail işbirliğinin sona erdirilmesini istiyoruz" dedi. Plaftorm üyeleri, "Kahrolsun ABD emperyalizmi", "Kahrolsun siyonizm" sloganlarıyla alandan ayrıldı.


ABD'DEN EYLEM UYARISI Amerikan Dışişleri Bakanlığı, haziran ayında İstanbul'da gerçekleştirilecek NATO zirvesi sırasında Amerikan karşıtı gösteriler olabileceğine dikkati çekerek, Amerikan vatandaşlarından zirvenin yapılacağı alandan uzak durmalarını istedi. "Pek çok grubun İstanbul'da Amerikan karşıtı gösterilerle zirveyi engelleme girişiminde bulunmaya hazırlandığı" belirtilen uyarı yazısında "olağanüstü güvenlik önlemleriyle insan hareketi ve trafiğin engellenebileceği" ifadesiyle, gösterilere izin verilmeyeceği de ima ediliyor. ABD vatandaşlarına "bu tip büyük olayların, terör saldırıları veya başka tip şiddet odağı olabileceği" uyarısı da yapılan yazıda "buna rağmen bölgeye gidecek Amerikalılar'dan dikkatli ve tetikte olmaları" isteniyor.

ÖNCEKİ HABER

Mezopotamyalı SEMİRAMİS

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa