28 Mayıs 2004 21:00

Sezer'den veto

Cumhurbaşkanı Sezer, AKP'nin oylarıyla TBMM'den geçirilen YÖK yasasını kamuoyunun beklentileri doğrultusunda veto etti. Sezer veto gerekçesinde, hükümete uyarı niteliğinde sert ifadelere yer verdi.

Paylaş
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Yükseköğretim Kanunu ve Yükseköğretim Personel Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'u (YÖK Yasası) 1., 5., 6. ve 7 maddelerinin tekrar görüşülmesi talebiyle kısmen TBMM'ye iade etti. Yasayı laiklik ilkesine aykırı bulan Sezer, imam hatip liselerinin özendirildiği uyarısında da bulundu. Cumhurbaşkanı Sezer iade gerekçesinde, YÖK'ün 5 üyesinin Bakanlar Kurulu'nca hangi niteliklere göre seçileceğine yer verilmediğini, böylece Bakanlar Kurulu'na mutlak bir takdir yetkisi verildiğini kaydetti. Mevcut düzenlemeye göre YÖK üyeliğine rektörlük ve öğretim üyeliğinde başarılı hizmet yapmış profesörlerin atandığını anımsatan Sezer, "İncelenen yasada, Bakanlar Kurulu'nca Yükseköğretim Kurulu'na seçilecek üye adayları için hiçbir nitelik öngörülmemiş olması Anayasa'nın 131. maddesiyle bağdaşmamaktadır. Yükseköğretim Kurulu üyesi olmak için hiçbir nitelik aranmayan ve dolayısıyla görevin gerektirdiği asgari nitelikleri taşımayan, hatta kamu görevlisi bile olmayan kişilerin politik yaklaşımlarla bu göreve atanmalarının olanaklı kılınmasının sakıncaları açıktır" uyarısında bulundu.

İmam hatipler özendiriliyor Sezer ayrıca, üniversiteye girişte katsayı değişikliği ile gençlerin imam-hatip liselerine yönlendirilmelerinin özendirilmesinin amaçlandığını belirtti. Yeni yasayla sınavda uygulanacak katsayıların eşitlenmesine ve alanları belirleme yetkisinin YÖK'ten alınarak hükümete verilmesine karşı çıkan Cumhurbaşkanı, "Bunun nedeni, mesleki-teknik ortaöğretim kurumlarını, bu bağlamda özellikle imam hatip liselerini bitirenlerin kendi alanları dışında bir yükseköğretim programına girmek istemeleri durumunda, aynı gruptaki genel liselerle eşit katsayıdan yararlandırılmalarının sağlanması olduğu açıktır" görüşünü dile getirdi.

'Ödün verilemez' Cumhurbaşkanı Sezer iade gerekçesinde ayrıca şu değerlendirmelerde bulundu: "Mesleki-teknik ortaöğretim kurumlarını bitirenlerin farklı katsayı uygulaması sonucu haksızlığa uğradıkları savı gerçeği yansıtmamaktadır. Eşit katsayı uygulaması, asıl adaletsizliği, imam hatip lisesini bitirenlerle diğer mesleki teknik liseleri bitirenler arasında yaratmaktadır. Yasanın asıl amacı da imam hatip lisesini bitirenlerin alanları dışındaki yükseköğretim programlarına girişlerini kolaylaştırmak ve imam hatip liselerini yeniden çekici duruma getirerek, bu okulların öğrenci sayısını daha da artırmaktır. Oysa bu okullarda bugün bile gereksinimden çok fazla sayıda öğrenci bulunduğu bilinen bir gerçektir." Sezer, laiklikten verilecek en küçük ödünün, Atatürk devrimlerinin yok olması sonucunu doğuracağını da iddia etti.

Anayasa'ya aykırı Yasanın veto gerekçelerinden birini de yapılan Anayasa değişikliğine karşın YÖK'teki Genelkurmay temsilcisinin yerini koruması gösterildi. Bu konuda, şu görüşe yer verildi: "İncelenen yasanın, 2547 sayılı Yasa'nın 6. maddesini değiştiren 1. maddesiyle, Yükseköğretim Kurulu'nun oluşumunda Genelkurmay Başkanlığı'nca da bir üye seçileceğinin öngörülmüş olması, Anayasa'nın, yasaların Anayasa'ya aykırı olamayacağına ilişkin 11. maddesine açık aykırılık oluşturmaktadır."


AKP'nin tavrı ne olacak? Vetonun ardından hükümet içinde atılacak adımlar konusunda farklı görüşler var. Hükümet'in vetonun ardından YÖK yasasını yeniden köşke gönderme seçeneğine sıcak bakmadığı belirtiliyor. Bu noktada kabine içinde, "Acele etmeyelim" görüşünü dillendiren bakanların sayısının fazla olduğu ifade ediliyor. Bu isimler arasında Abdullah Gül ve Abdüllatif Şener ile Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu'nun bulunduğu belirtiliyor. Başbakan Erdoğan'ın ise yakın çevresinden gelen "Veto sonrası ne yapacağız?" sorularına "Acele etmeyin. Önce bir veto gerekçesini görelim ona göre tavır alırız" cevabı verdiği belirtiliyor.

SEÇENEKLER Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ise iki formül üzerinde duruyorlar. İlk olasılık mevcut sisteme ilişkin köklü değişiklikleri içeriyor. Genel hüküm ve ilkeler bir çerçeve yasa ile belirlenecek, ayrıntılar üniversitelerin yayımlayacağı yönetmenliklerle düzenlenecek. İkinci formül ise köşkte bekleyen tasarıda yer alan düzenlemelerin, daha sonra gündeme getirilmesi kararlaştırılan geniş kapsamlı YÖK yasasına eklenmesi. Böyle bir karara varılması durumunda hükümet bu sefer acele etmeyecek. Bu arada hükümette yasa için acele edilmemesini isteyen bakanların üçüncü bir yol önererek,"Velilerin rızasıyla seçmeli din dersi konulması" fikrine sıcak baktıkları belirtiliyor.


Panelde 'ideoloji' tartışması Eğitim-Sen tarafından düzenlenen "Yükseköğretim: Mevcut Uygulamalar, Yeni Yasa Düzenlemesi ve Özerk-Demokratik Üniversite" panelinde tartışmalar yaşandı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde önceki gün düzenlenen panelde konuşan AKP Erzurum milletvekili Ömer Özyılmaz, üniversitelerin yukarıdan aşağıya yönetildiğini belirterek, "Üniversitelerde bir şey yapılmıyor, YÖK ne talimat verirse o uygulanıyor" dedi. Paneli yöneten Ankara Üniversitesi Rektörü Nusret Aras ise "AKP'nin hazırladığı tasarıda Öğrenci Temsilciler Konseyi'nin kurumsallaşması dışında çağdaş olan bir tane madde bulan varsa bize de söylesin" diyerek YÖK Yasa Tasarısı'nı eleştirdi. AKP'nin üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmaları görmezden geldiğini ifade eden Aras, Özyılmaz'a, "Sizin amacınız bilimsel çalışma değil, eğitimi dinselleştirmek " cevabını verdi. Diğer panelistelerden Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer, AKP'nin sermayenin borazanlığını yaptığını belirterek, "Bir avuç sermayedarın çıkarını halkın çıkarının önüne koyacaksın, kapitalistlerin bir dediğini iki etmeyeceksin sonra çıkıp biz ideolojik davranmıyoruz diyeceksin. Bu sözlere inanmamız beklenemez" şeklinde konuştu. CHP Yalova milletvekili Muharrem İnce ise 1998 yılındaki değişikliğin meslek lisesi mezunlarını mağdur ettiğini, şimdi AKP'nin bunun rövanşını almak istediğini savundu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ÖYK kararları

SONRAKİ HABER

AKP'den yeni bir orman manevrası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...