28 Mayıs 2004 01:00

Dünya dumanaltı!

Dünya Sağlık Örgütü, bu yılın dünya sigarasız günü temasını, "Tütün Kontrolü ve Yoksulluk" olarak belirledi. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, dünyada her yıl içilen 5 bin 700 trilyon sigaranın yaklaşık yüzde 60'ı "gelişmekte olan ülkelerde" içiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bu yılın "31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü"nün temasının, "Tütün Kontrolü ve Yoksulluk" olarak belirledi. DSÖ, Sigarasız Günü'nde ülkeleri, özellikle gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkileyen sigara bağımlılığına karşı uyarmaya, yoksulların ve eğitim düzeyi düşük kişilerin bu salgından korunmaları konusunda gerekli önlemleri almaya çağırıyor. Bu yıl için belirlenen ''Tütün Kontrolü ve Yoksulluk'' ana temasının, sigara salgınının asıl yükünü gelişmekte olan ülkelerin çektiğini vurgulamak amacıyla kullanıldığı belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, dünyada tek başına ölüme neden olan sebeplerin başında gelen sigarayı dünyada 1 milyar 250 milyon kişinin içtiği tahmin ediliyor. Bu da halen yaşayan 15 ve üstü yaş grubundaki kişilerin yaklaşık 3'te 1'inin sigara içtiği anlamına geliyor. Sigara içen 1 milyar 250 milyon kişinin bir günde 11 bini, bir yıl içerisinde ise toplam 4 milyonu sigara içtiği için ölüyor. Eğer şu andaki sigara içme oranları bu hızıyla devam ederse yani her 3 kişiden 1'i sigara içmeyi sürdürürse 2020 yılına kadar sigara ve sigaraya bağlı hastalıklardan ölenlerin sayısı, en az yarısı 35-69 yaş arası olmak üzere her yıl en az 8.4 milyon kişiye yükselecek. Vurgun gelişmekte olan ülkelerde Bakanlık verilerine göre, dünyada her yıl içilen 5 bin 700 trilyon sigaranın yaklaşık yüzde 60'ı gelişmekte olan ülkelerde içiliyor. Yine gelişmekte olan ülkelerde yaşayanların yüzde 75'i yıllık gelirlerinin yüzde 4-5'ini sigaraya harcıyor. Sigara içimiyle sağlık açısından zararlarının ortaya çıkması arasında uzun süre olduğu için birçok gelişmekte olan ülkede kamuoyu sigara bağımlılığının ülkeye getireceği yükün farkında değil. Gelişmekte olan ülkelerde sigara içimi bu oranda devam ederse gelecek 30 yıl içinde gerçekleşmesi beklenen yıllık 8.4 milyon ölümün 7 milyonu gelişmekte olan ülkelerde olacak. Bir başka deyişle, 2020 yılında tüm sigaradan ölümlerinin yüzde 80'i gelişmekte olan ülkelerde görülecek. Bu gerçeklerin farkına varan gelişmiş ülkelerde, özellikle ABD ve İngiltere'de sigara tüketiminde azalma görülürken, gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye'de giderek artıyor.

Türkiye'de artıyor Türkiye'de sigara kullanımı son 20 yılda yüzde 80 oranında arttı. Bunun en büyük nedeni, uluslararası tütün şirketlerinin gelişmekte olan ülkelere uyguladıkları yeni pazar oluşturma stratejilerinin başarısı olarak kabul ediliyor. Tütünün insan sağlığına olumsuz etkileri nedeniyle Türkiye'de hâlâ yılda 2.72 milyar dolar ekonomik kayıp oluyor, birgün de 300, bir saate 12 kişi olmak üzere yılda yaklaşık 100 bin kişi sigara nedeniyle erken ölüyor.


Bırak-Kazan kampanyasına 60 bin kişi başvurdu Dünya Sağlık Örgütü önderliğinde 98 ülkede eş zamanlı devam eden, Türkiye'de de organizasyonu Sağlık Bakanlığı'nca yapılan "Bırak-Kazan 2004 Uluslararası Ödüllü Sigarayı Bırakma Kampanyası"na 60 bin kişi başvurdu. Sağlık Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, tütün ve tütün mamullerinin zararları hakkında toplumu bilinçlendirmek ve sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak üzere Sağlık Bakanlığı'nca düzenlenen 5 milyar lira ödüllü sigarayı bırakma kampanyasının başvuruları sona erdi. Kampanya katılım formunu kampanya merkezlerine ulaştıranların, 1-29 Mayıs günleri arasında sigara ve diğer tütün mamullerini kullanmamaları gerekiyor. Kampanya süresi sonunda ödülü almaya hak kazanan kişiyi saptamak üzere, katılımcılar arasında kura çekilecek. Kurayı kazanan kişiyle temasa geçilerek, sigara içip içmediği şahitlerin beyanı ve kimyasal analizlerle teyit edilecek. Kurayı kazanan kişide idrarda "kotinin" testi yapılacak. Türkiye'de kurayı kazanan ve 4 hafta süreyle sigara içmediği saptanan kişi, alacağı 5 milyar liralık ödülün yanı sıra 2 bin 500 dolarlık Avrupa ödülü ve 10 bin dolarlık uluslararası büyük ödül kurasına katılmaya da hak kazanacak. Sağlık Bakanlığı'nın, "2002 Uluslararası Ödüllü Sigarayı Bırakma Kampanyası"na, Türkiye genelinde toplam 99 bin 51 kişi katılmıştı.

ÖNCEKİ HABER

TÜMTİS üyelerine saldırı kınandı

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa