27 Mayıs 2004 21:00

'Güçlü bir mücadele örgütlemeliyiz'

ODTÜ Ekonomi Topluluğu'nun düzenlediği "NATO Zirvesi Tartışılıyor" başlıklı zirvede, aydınlar, öğretim üyeleri, edebiyatçılar ve emek örgütü temsilcileri ODTÜ'lü öğrencilerle bir araya geldi.

Paylaş
ODTÜ Ekonomi Topluluğu'nun düzenlediği "NATO Zirvesi Tartışılıyor" başlıklı zirvede, aydınlar, öğretim üyeleri, edebiyatçılar ve emek örgütü temsilcileri ODTÜ'lü öğrencilerle bir araya geldi. ODTÜ Mimarlık Amfisi'nde önceki gün yapılan etkinliğin açılışında konuşan ODTÜ Ekonomi Topluluğu'ndan Atakan Büke, bahar şenlikleri esnasında Dicle Üniversitesi öğrencilerinin de katılımıyla bir anti-NATO zirvesi düzenlemeyi planladıklarını, ancak jandarmanın saldırısı nedeniyle zirveyi ertelemek zorunda kaldıklarını söyledi. Daha sonra söz alan yazar Fikret Başkaya ise, BOP'un amacı hakkında bir değerlendirme yaptı. ABD'nin "Büyük Ortadoğu"ya NATO'yu taşımaya çalıştığına dikkat çeken Başkaya, "NATO bu bölgeye yerleştirilirse, bölgedeki ülkelerin bütün orduları NATO'ya verilecek. Ortadoğu halklarının kendi kendilerinin celladı olmaları söz konusu" dedi. Başkaya, "İnsanlığa yönelik bu saldırı karşısında ya net bir tutum takınacağız ya da sular köprüyü yıktıktan sonra köprüyü onarmakla uğraşacağız" diye konuştu. ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tarık Şengül de, NATO'nun Türkiye'ye biçtiği roller nedeniyle Türkiye'nin hep bedel ödediğini ve tehdit altında bulunduğunu ifade etti. Şengül, ABD'nin Türkiye'nin NATO'nun tek Müslüman üyesi olmasından yararlanmak istediğini belirterek, "Mazlum halkları ezme stratejisinin her aşamasında Türkiye sopa olarak kullanılıyor. Türkiye NATO'nun askeri deposu olarak görülüyor" dedi. NATO zirvesi ile Türkiye'ye dayatılacakların bedelini emekçi halk ve çocuklarının ödeyeceğini vurgulayan Şengül, bunun iyi anlatılması ve zirveye karşı güçlü bir tepki örgütlenmesi gerektiğini dile getirdi. Büro Emekçileri Sendikası (BES) MYK Üyesi Selma Gürkan, "Sadece anlatmakla yetinmemeliyiz. 68'lerin ruhuyla, 'NATO'yu dağıtacağız sloganıyla hareket etmeliyiz" derken, Tüm Bel-Sen Ankara Şube yöneticisi Cevdet Keleş, 26 Haziran'da Ankara'da, 27 Haziran'da ise İstanbul'da birer miting düzenleneceğini hatırlattı.


ŞAİRLERDEN DİNLETİ Etkinlikte yapılan şiir dinletisi Şair/Yazar Selma Ağabeyoğlu'nun Edebiyatçılar Derneği'nin (ED) bildirisini okuması ile başladı. Ağabeyoğlu, yurtsever edebiyatçıların NATO zirvesine karşı çıktığını ve ezilen bölge halklarının yanında olduğunu vurgulayarak, ED'nin dayanışma duygularını iletti. Selma Ağabeyoğlu, Hüseyin Atabaş ve Ağa Galip şiirlerini öğrencilerle paylaşırken Ağabeyoğlu, şiirlerinin "hüzün" dolu olmasını, "Biz hüzünlü bir çağın, kanayan bir coğrafyanın şairleriyiz" sözleriyle açıkladı. Ağabeyoğlu, yine de direnen gençlerin umudu yaşatmaya devam ettiğini vurguladı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Askerden BOP'a destek

SONRAKİ HABER

'İsrail dostluğunu bırakın'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...