27 Mayıs 2004 01:00

Türkiye'nin işkence sicili hâlâ kötü

Uluslararası Af Örgütü'nün 2004 Raporu'nda Türkiye'de işkence ve kötü müamelenin sürdüğü vurgulandı. Af Örgütü, protesto eylemlerine müdahale eden polisin "aşırı güç" kullandığını da belirtti.

Paylaş
Uluslararası Af Örgütü, dün açıkladığı yıllık raporda, "Türkiye'de insan haklarının kayda değer bir gelişme gösterdiği"ne dair bir kanıya varmak için çok erken olduğunu dile getirdi. Af Örgütü raporunda, Türkiye, yargısız infaz yapılan 47 ülke ve düşüncelerinden dolayı insanların hapsedildiği 44 ülke arasında sayıldı. Türkiye'de gözaltına alınanların işkence ve kötü muameleye maruz kalmasının kaygı nedeni olmayı sürdürdüğü dile getirilen rapora göre, elektrik verme, falaka ve askıya alma gibi işkence yöntemlerinde azalma görüldü. Ancak, gözaltına alınanların dövülmesi, çırılçıplak soyulması, cinsel tacize uğraması ve yeterli uyku, yiyecek, içecek ve tuvalet kullanımına izin verilmemesi gibi uygulamalar ise devam ediyor. Raporda, tıbbi raporlarda işkence ve kötü muamelenin yeterince belgelenmemesi ve mahkemelerin işkenceyle alınmış ifadeleri kanıt olarak kabul etmesi de işkence ve kötü muameleyi kolaylaştıran etkenler arasında sayılıyor.

Cinsel saldırılar Gözaltındaki kadınlara yönelik cinsel taciz ve saldırıların devam ettiği belirtilen rapordra, protesto eylemleri sırasında polisin aşırı güç kullanmasının da çok yaygın olduğuna dikkat çekildi. Rapora göre AKP hükümeti, insan haklarının koruyan ve AB üyelik kriterlerini karşılamayı amaçlayan reform paketlerini yasalaştırmaya devam etti. Ama bu reformların hayata geçirilmesinde aynı derecede başarı sağlayamadı.

ABD'ye ağır suçlama Uluslararası Af Örgütü'nün 2004 yılı raporunda ABD'ye de sert eleştiriler yöneltildi ve ABD'nin teröre karşı açtığı savaşın "ilkesiz" bir savaş olduğu vurgulandı. Raporda ABD'nin Iraklı tutuklulara yaptığı kötü muameleye vurgu yapılırken, İngiltere de "terör şüpheli"lerine yönelik tutumuyla eleştirildi. ABD, "Irak'ta sivillere karşı hukuk dışı cinayetler işlemekle, soru işaretleriyle dolu tutuklamalar yapmakla ve hapishanelerdeki tutsaklara kötü muamele etmekle" de suçlandı. Af Örgütü Genel Sekreteri Iren Khan, ABD'nin "terörle savaş" iddiasıyla başlattığı mücadelenin kötü etkilerinin çok geniş bir alana yayıldığını vurguladı. Savaş sırasında ele geçirilen zanlıların adaletten uzak olarak tutulduğunu, politik iltica sistemine zarar verildiğini, politik ve dini muhaliflerin ezildiğini öne süren Af Örgütü Genel Sekreteri Irene Khan, "insan hakları ihlallerinin ABD içinde de olduğunu, ayrıca ülke dışındaki hak ihlallerine göz yumulduğunu" bildirdi. Khan, Irak'taki koalisyon ülkeleri ve onlara destek veren hükümetleri de eleştirdi. Koalisyon ülkelerinin "güvenlik gerekçesiyle" kitlesel değerleri kurban ettiğini ve ahlaki değerlerini kaybettiğini dile getirdi.


Yine hiçbir vekile dokunulmadı TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, dün yaptığı toplantıda, toplam 138 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını dönem sonuna erteledi. Bu kararla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mehmet Ağar, Abdullah Gül, Vecdi Gönül, Kemal Unakıtan ve Ali Coşkun'un da aralarında bulunduğu pek çok milletvekili yargılanmaktan kurtuldu. CHP'liler ise tüm kararlara muhalefet şerhi koydu. Öte yandan, "yolsuzlukla etkili mücadele edebilmek" iddiasıyla yolsuzluk suçlarını ele alacak özel mahkemeler kurulmasını ve bu mahkemelerin yeni yetkilerle donatılmasını öngören yasa tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.


NATO'ya Hayır Ankara Platformu kuruldu İstanbul'un ardından Ankara'da da "NATO Karşıtı Platform" oluşturuldu. Aralarında KESK Ankara Şubeler Platformu, Kızılırmak Köy Dernekleri Federasyonu, PSAKD, İHD, Halkevleri, Altı Nokta Körler Derneği, Ezilenlerin Sosyalist Platformu, TMMOB, TÜMTİS Ankara Şubesi, Türkiye Ortadoğu Forumu Vakfı, EMEP, ÖDP ve TKP ile çeşitli dergilerin bulunduğu kitle ve meslek örgütleri, partiler ile sendikalar "Bush'a, NATO'ya ve emperyalizme Karşı Ankara Platformu" adı altında biraraya geldi. Platform gerek NATO Zirvesi'ni gerekse Bush'un Ankara'ya gelmesini protesto ederek, emperyalizme tepkilerini eylemlerle dile getirecek.


Bush'a kartpostal Dayanışma Vakfı, Üsküdar İskelesinde Irak ve Filistin'de uygulanan vahşeti anlatan bir fotoğraf sergisi açtı. Üsküdar Belediye Başkanı Memet Çakır'da standa gelerek vakıf üyelerine destek verdi.


Boykot çağrısı Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Ömer Işık, antidemokratik uygulamalara ve katliamlara karşı "tüm kültürlü insanları" ABD-İsrail mallarını boykot etmeye çağırdı.


Gözaltı yaygınlaşıyor Bahçelievler Altınyıldız Fabrikası önünde ABD ve NATO karşıtı bildiri dağıtan EMEP üyeleri gözaltına alındı. Terörle mücadele şubesinde 17 saat tutulduktan sonra dün bırakıldı.

ÖNCEKİ HABER

TRT çalışanları gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

İngiltere’de Avam Kamarasından sorumlu bakan istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa