27 Mayıs 2004 01:00

Bakan konuşuyor Zeugma boğuluyor

Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun şirketlerin tarihe ilgisini övüp '"Türkiye tarihinde, hiçbir zaman kültürel mirasın korunmasında bu kadar kaynak ayrılmadı" şeklindeki konuşmasından bir gün sonra Prof. Dr. Mustafa Şahin, Zeugma'da su altında kalan eserlerleri kurtarmak için gereken 100 milyarın bakanlık tarafından verilmediğini, şirketlerden yardım istediklerinde de patronlar tarafından 'dilenci' yerine konulduklarını söyledi.

Paylaş
Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, "Türkiye tarihinde, hiçbir zaman kültürel mirasın korunmasında bu kadar kaynak ayrılmadı, bu kadar yoğunlaşılmadı" şeklinde konuştuktan birkaç saat sonra Zeugma'da sular altında kalan mozaik ve freskolarının çıkarılabilmesi için gerekli olan 100 milyar liranın bulunamadığı haberi geldi. Mumcu, İsviçre Hayat Sigorta AŞ tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edilen ve şirket tarafından genel müdürlük olarak kullanılacak olan tarihi Zühtü Paşa Konağı'nın açılış törenine katıldı. Mumcu, burada yaptığı konuşmada özel sektörü 'tarihe sahip çıkmaya çağırırken, kendi döneminin Türkiye tarihinde kültürel mirasa en fazla kaynak ayrılan dönem olduğunu savundu.

Su altındaki tarih Mumcu'nun konuşmasından sonra dün sabah AA'ya açıklamalarda bulunan Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Zeugma'da su altında kalan eserlerle ilgili bilgiler verdi. Birecik Barajı nedeniyle Zeugma antik kentinin yüzde 40'ının sular altında kaldığını ve su altında olan bölgede kazı çalışması yapılamadığını belirten Şahin, "Büyük İskender'in komutanı I. Seleukos tarafından M.Ö. 300'lü yıllarda kurulan ve Roma döneminde altın çağını yaşayan Zeugma kentindeki, dünyada bir örneği daha bulunmayan binlerce mozaik ve fresko halen sular altındadır" dedi. Su altında kalan tarihi değerlerin kaybolmuş sayılmadığını, yapılacak olan su altı kazılarıyla söz konusu tarihi değerlerin kurtarılabileceğini anlatan Şahin, şunları kaydetti: "Zeugma'da su altında bulunan tarihi eserlerin çıkarılması için bir proje hazırladık. Kendileriyle görüştüğümüz yetkililer, bu proje için destek olacaklarını söylemişlerdi, ancak şimdi ise çeşitli gerekçeler göstererek sözlerini tutmuyorlar. Bu yaz 20 kişilik bir ekiple yaklaşık bir ay sürecek su altı kazı çalışmasına başlamak için hazırlanmıştık. Zeugma'da halen devam eden bir ana kazı var. Bizim yapacağımız su altı kazısı ise yardımcı kazı olduğu için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ödenek alamıyoruz. Finansman desteği bulamadığımız için projeyi askıya almak zorunda kaldık. Baraj suları altında kalan mozaikler ve freskoların yeryüzüne çıkarılabilmesi için ihtiyaç duyduğumuz 100 milyar lirayı bulamıyoruz."

Dilenci muamelesi Söz konusu alanın sularla kaplanması nedeniyle, mozaik ve taşların üzerindeki toprağın şekerin suda eridiği gibi eriyerek tarihi eserlerin net bir şekilde ortaya çıkmasını sağladığını vurgulayan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu projenin hayata geçirilmesi çok önemlidir. Bu işlem yapılmazsa su altındaki çok değerli mozaikler define avcıları tarafından çıkarılacak. Projenin hayata geçirilebilmesi için ihtiyaç duyulan paranın temini için yaptığımız görüşmelerde dilenci muamelesi görüyoruz. İş adamlarımızdan beklenen ilgiyi göremedik. Bu parayı biz servet sahibi olmak için istemiyoruz. Zaten yapılan tüm harcamaların faturasını sponsor kuruluşlar ödeyecek." Şahin, söz konusu paranın temin edilmesi durumunda çalışmaların bir hafta içinde başlayabileceğini, bu nedenle tarihi konularda duyarlı olan işadamlarından maddi destek beklediklerini sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABER

Öyküler anlatan bir ozan Şavkar Altınel

SONRAKİ HABER

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar saldırıya uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa