25 Mayıs 2004 21:00

Müdür Tanış BES'e düşman mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Atakan Tanış'ın, Türk Büro-Sen'i örgütlemek için BES üyelerine baskı yaptığı belirtiliyor.

Paylaş
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Atakan Tanış'ın, Türk Büro-Sen'i örgütlemek için BES üyelerine baskı yaptığı belirtiliyor. BES üyeleri, 2002 Mayısı'nda gröve gelen Bölge Müdürü Atakan Tanış'ın; kendilerini istifaya zorladığını, en küçük bir sorunda savunma aldığını ve görevleri dışında işler yapmalarını istediğini anlatıyor.

Şarkı söyledi diye BES eski İşyeri Temsilcisi Sibel Kıvanç'tan defalarca savunma istenmiş; 1 Aralık eylemine katıldığı için, şarkı söyledi diye, pantolon giydiği için, işe gelirken bindiği servisin kendisini almaması nedeniyle şikâyette bulunduğu için... En sonunda da Grup Başkanlığı'na sürgün edilmiş. Sibel Kıvanç'ın yanı sıra, BES üyeleri Hasan Hüseyin Tuna, Dilek Sunat, Saray Demirtaş, Saray Akın ve Hüseyin Gençoğlu da çeşitli gerekçelerle İstanbul Grup Başkanlığı Çalışma Denetmenliği'ne sürgün edildi. BES, olayı ILO'ya taşıyarak sürgün kararlarını durdurdu.

Sonuç alınamadı Müdür Tanış'ın, Bölge Müdürlüğü'ne SSK'dan geçici olarak gelen kadrolara ve özelleştirmeler nedeniyle müdürlüğe getirilen bankacılara kendilerini kötülediğini söyleyen BES üyeleri, "Bizi gösterip 'Bunlar komünist, Alevi, burada bölücük yapıyorlar' diyerek uzak durulmasını istedi" dedi. BES İstanbul 2 No'lu Şube Başkanı Mustafa Aktaş, Atakan Tanış'ın kurum içerisindeki tutumu yüzünden çalışma barışının olmadığını söyledi. Tanış ile bir görüşme yaptıklarını, Bakanlığın da defalarca müfettiş gönderdiğini ama sonuç alamadıklarını belirten Aktaş, "BES üyelerini, kurum içerisinde devamlı görevini değiştirerek, yalnızlaştırmaya, diğer çalışanlardan tecrit etmeye çalışıyor. Üyelerimizden sürekli savunma istiyor. Kurum içerisinde Türk Büro-Sen'i örgütlemek için üyelerimize baskı yapıyor" diye konuştu.

'İşlerini yapmıyorlar' Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Atakan Tanış ise hakkındaki iddiaları yalanlayarak, gazetemize şu açıklamayı yaptı: "İşlerini yapmıyorlar. Buraya gelmeden önce işten atılan bir işçinin dilekçesini 10 milyona yapıyorlardı, şimdi bedava yapmaya başladık. Bu arkadaşlar istediğim zaman işe geleyim, istediğim zaman izin alayım istiyorlar. İşe gelmedikleri için ceza alıyorlar. Vatandaşın işini yapmayanın üzerine giderim. Ben buraya gelmeden öncede 23 üyeleri vardı, hâlâ 23 üyeleri var."

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TÜMTİS işçisi tek yürek

SONRAKİ HABER

Petrol işçisinin TÜPRAŞ sevinci

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...