26 Mayıs 2004 01:00

Meclis sadece yasak savdı

Irak ve Filistin'de saldırılar katliam boyutlarına ulaşıp, işkenceler tüm dünyanın tepkilerini çekerken, konu AKP ve CHP'lilerin önergeleriyle TBMM'de Genel Görüşme'de ele alındı. Ancak, görüşmeye özellikle AKP'li milletvekillerinin, bakanların ilgisizliği dikkat çekerken, konuşmaların içeriği de adeta yasak savma, kamuoyunun "gazını alma" niteliğinde oldu.

Paylaş
Irak ve Filistin'de saldırılar katliam boyutlarına ulaşıp, işkenceler tüm dünyanın tepkilerini çekerken, konu AKP ve CHP'lilerin önergeleriyle TBMM'de Genel Görüşme'de ele alındı. Ancak, görüşmeye özellikle AKP'li milletvekillerinin, bakanların ilgisizliği dikkat çekerken, konuşmaların içeriği de adeta yasak savma, kamuoyunun "gazını alma" niteliğinde oldu. Önerge üzerine ilk sözü hükümet adına Dışişleri Bakanı Abdullah Gül aldı. Irak'taki son gelişmeler nedeniyle Irak halkının ve tüm dünya toplumunun infial halinde olduğunu belirten Gül, İspanya'nın askerlerini çekmesinin de Irak'ta yaşananları farklı bir boyuta taşıdığını söyledi. Cezaevlerindeki işkence olaylarının mevcut tabloyu daha da ağırlaştırdığını, bunun tüm dünyada hafızalardan kolay silinmeyecek izler bıraktığını belirten Gül, hükümet olarak kınadıklarını ifade etti. ABD'nin işkencenin üzerine gideceği açıklamalarını olumlu bulan Gül, ABD'nin bu konuda verdiği sözü tutmasını istedi. BM'nin daha etkin rol üstlenmesini beklediklerini belirten Bakan Gül, Irak'ta yaşananları da "travma" olarak değerlendirerek, "Travmanın yerini halkın geleceğine sahip çıkması dürtüsü" almasını diledi. Direniş mücadelesini de "macera" olarak nitelendiren Gül, "çıkar hesaplarından kurtulmalı, aşırı ihtiraslarını frenlemeliler. Tüm parti ve liderleri maceracılıktan uzak tutum takınmaya" çağırdı.

İsrail'den "denge" istendi "30 Haziran'da egemenliğin devri sanal değil, gerçek olmalı" diyen Gül, herkesi geçiş sürecine desteğe çağırdı. Gül, benzer bir tutumu da Filistin sorununda gösterdi. Filistin ve İsrail'i aynı kefeye koyarak konuşan Gül, "bir yandan İsrail'in, Filistinli sivillerin ölümüne yolaçan ağır yıkım ve yıldırma hareketleri, bir yandan da İsrailli sivillerin ölümüne yolaçan intihar saldırılarının durumu gittikçe daha tehlikeli boyutlara taşıdığını" belirtti. Bu olayları şiddetle kınadıklarını bildiren Gül, İsrail'in saldırılarını "Orantısız ve aşırı güç kullanımı" olarak nitelendirdi. CHP Grubu adına konuşan Onur Öymen ise Meclis'in gerek Irak'taki işkence olayları gerekse Filistin'de yaşananlar konusunda çok kuvvetli bir karar almasını ve ortak bildiri ile kınanmasını istedi. Görüşmelerin ardından Genel Görüşme açılması milletvekillerinin oyuna sunuldu. Her iki partinin önergesi olmasına rağmen, Genel Görüşme AKP'lilerin oyları ile reddedildi. Ayrıca, Meclis'in ortak bir bildiri çıkarma beklentisi de gerçekleşmedi.

ÖNCEKİ HABER

'İnsanlığımızdan utandık'

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa